'Netikumiskā' Stambulas konvencija – vīrieši sieviešu tualetēs un poligāmija Latvijā
Foto: PantherMedia/Scanpix

Latvija ir viena no pēdējām valstīm Eiropas Savienībā (ES), kas nav pievienojusies Eiropas Padomes Konvencijai par vardarbības pret sievietēm un vardarbību ģimenē novēršanu un apkarošanu (Stambulas konvencija). Par to Latvijā izveidojušies virkne mītu, kas, iespējams, kavē valsts pievienošanos tai. Portāls "Delfi" aicina ielūkoties, ko patiesībā nozīmē šī konvencija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Portāls "Delfi", atsaucoties uz TV3 "Ziņām", jau vēstīja, ka Latvija kavējas parakstīt Stambulas konvenciju, kas liktu valstij vairāk piestrādāt pie tā, lai tiktu novērsta vardarbība pret sievietēm.

Ziņots, ka ieinteresēta dokumenta neparakstīšanā ir asociācija "Ģimene", kas iepriekš kopā ar Nacionālo apvienību atbalstījusi tā dēvētos "tikumības grozījumus". Biedrība uzskata, ka Stambulas konvencija nav ratificējama, jo pieļaus poligāmiju, jo tajā iekļauts jēdziens "sociālais dzimums".

Portāls "Delfi", izmantojot Labklājības ministrijas sagatavoto informāciju, sniedz ieskatu, kas tad īsti ir Stambulas konvencija, kas uztraukusi tā saucamo "tikumības sardzi", un vai pievienošanās konvencijai liks Latvijai legalizēt poligāmiju.

Konvenciju pieņēma 2011. gadā, un patlaban tai ir pievienojušās gandrīz visas ES valstis, izņemot Latviju, Čehiju un Bulgāriju.

Konvencijas būtība ir nepieļaut vardarbību ģimenē un vardarbību pret sievietēm nekādā formā un veicināt radikālas pārmaiņas, lai risinātu šo nopietno cilvēktiesību pārkāpumu. Stambulas konvencijā atzīts, ka no vardarbības ģimenē cieš ne tikai sievietes, bet arī bērni un vīrieši. Tātad konvencija attiecas uz jebkuru sabiedrības pārstāvi.

Konvencijas mērķi ir:

  • mazināt visas pret sievietēm un meitenēm vērstas diskriminācijas formas un veicināt sieviešu un vīriešu līdztiesību;
  • aizsargāt sievietes un meitenes no visām vardarbības formām, novērst, sodīt un mazināt vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē;
  • īstenot visaptverošus pasākumus, lai aizsargātu un palīdzētu visiem vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē upuriem;
  • veicināt starptautisko sadarbību ar mērķi mazināt vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē;
  • nodrošināt atbalstu un palīdzību organizāciju un tiesībsargājošo iestāžu efektīvai sadarbībai, izveidojot kopīgu pieeju vardarbības mazināšanai pret sievietēm un ģimenē.

Konvencija ir starptautisks līgums, brīvprātīga vienošanās starp valstīm un starptautiskajām organizācijām, lai veicinātu noteiktu jautājumu risināšanu. Valsts pievienojas konvencijai, to parakstot un ratificējot (ratifikācija ir starptautiska līguma slēgšanas pēdējais posms).

Parakstot konvenciju, valsts izrāda savu interesi kļūt par līguma dalībnieci, taču vēl pilnībā neuzņemas saistības par konvencijas nosacījumu izpildi. Šajā laikā valstij ir jāatturas no darbībām, kas vērstas pret konvencijas objektu un mērķi.

Ratificējot konvenciju, valsts pauž savu piekrišanu šī līguma saistībām, kā arī uzņemas pienākumu ievērot un pildīt līguma prasības. Pievienojoties konvencijai, valstij nav burtiski jāpārņem visi tās panti savos normatīvajos aktos, jo dalībvalsts var izvēlēties atbilstošākus instrumentus, lai īstenotu konvencijas principus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Padome Ģimene Labklājības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form