Latvijas Dabas fonds (LDF) un Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) aicina valdības iecerētajā valsts pārvaldes reformā saglabāt Vides ministriju, informē abu nevalstisko organizāciju vadītāji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
LDF un LOB aicina politiķus, plānojot valsts pārvaldes iestāžu reformu, atcerēties, ka ministriju nosaukumi un pienākumi gan vietējai, gan starptautiskai sabiedrībai demonstrē, vai valsts pievērš uzmanību līdzsvaram starp ekonomiskajiem, sociālajiem un vides jautājumiem. Līdzsvars starp šiem jautājumiem ir pamatā ilgtspējīgai attīstībai, ko Latvija vairākos attīstības plānošanas dokumentos ir apņēmusies ievērot.

Nevalstiskās organizācijas atgādina, ka Latvija vides jomā apņēmusies ieviest vairākas ES direktīvas un arī nacionālos likumus. Taču joprojām šīs saistības ir tikai ieviešanas sākumstadijā un par dažām jau ir sāktas ES pārkāpumu procedūras - Biotopu direktīva, Putnu direktīva, Ūdens struktūrdirektīva.

Šo jautājumu novilcināšana būtiski ietekmē Latvijas tēlu starptautisko organizāciju vērtējumā, tostarp to, kas šobrīd aizdod naudu Latvijas ekonomiskās krīzes pārvarēšanai. Saistību neizpildes gadījumā mūsu valsts var ne vien sabojāt reputāciju, bet pret valsti var tikt piemērotas arī ievērojamas finansiālas sankcijas, kas tiešā veidā var pasliktināt ekonomisko stāvokli.

"Tādēļ aicinām saglabāt Vides ministriju kā stabilu vadošo valsts pārvaldes iestādi vides aizsardzības nozarē arī turpmāk, neiekļaujot to citās ministrijās - īpaši tādās, kuru galvenais mērķis ir ekonomisko jautājumu risināšana. Vides apziņa un vides pārvaldība mūsu valstī vēl aizvien ir relatīvi jauna un trausla, tādēļ vides jautājumi bieži netiek atrisināti, tos pakļaujot neilgtspējīgām īstermiņa ekonomiskajām interesēm," teikts LDF un LOB paziņojumā.

Lai sekmētu efektīvāku vides jautājumu pārvaldību, nevalstiskās organizācijas aicina rūpīgi apzināt tās valsts iestādes vai iestāžu funkcijas citu ministriju pakļautībā, kas faktiski nodarbojas ar vides jautājumu uzraudzību un pievienot tās Vides ministrijai.

Piemēram, tāda iestāde ir Valsts meža dienests (VMD), kas uzrauga dabas resursa - meža izmantošanu un bioloģiskās daudzveidības aizsardzības jautājumus mežā. Tādā veidā šobrīd izkliedēto vides risinājumu potenciālu būtu vieglāk fokusēt mērķtiecīgai darbībai, būtu vieglāk novēršama funkciju dublēšanās, ietaupot vides jautājumu pārraudzībai kopumā nepieciešamos līdzekļus.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form