Foto: F64

Ņemot vērā prognozējamos sastrēgumus pēc satiksmes plūsmas pārorganizēšanas Rīgā, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) aicina iedzīvotājus vienkāršākās situācijās pēc medicīniskās palīdzības vērsties pie sava ģimenes ārsta vai tuvākajā ārstniecības iestādē, portālu “Delfi” informēja NMPD.

Palielināta satiksmes intensitāte un sastrēgumi var būtiski ietekmēt NMPD spēju operatīvi reaģēt uz izsaukumiem – nepieciešams ilgāks laiks, kurā brigāde var ierasties notikuma vietā un pacientu nogādāt slimnīcā. NMPD direktore Liene Cipule norāda: "Lai nodrošinātu operatīvu ierašanos uz dzīvībai kritiskiem izsaukumiem, esam pārplānojuši atsevišķu brigāžu izvietojumu Rīgā un situāciju nepārtraukti uzraugām, šobrīd ar to tiekam galā. Taču, lai mazinātu riskus, turpmāk stingrāk šķirosim saņemtos zvanus uz ārkārtas tālruni 113."

Rīgā diennaktī NMPD brigādes saņem ap 400 izsaukumu, taču pusē no tiem konstatē, ka pacientiem medicīniskā palīdzība bija jāsaņem, pašiem vēršoties pie sava ģimenes ārsta, dežūrārsta vai tuvākajā ārstniecības iestādē. Visbiežāk šādas situācijas saistītas ar vīrusu saslimšanu, kas norit ar paaugstinātu temperatūru, iesnām un klepu, tāpat arī hronisku slimību norisi vai veģetatīvo distoniju gados jaunākiem cilvēkiem, kā arī sīkākām traumām (roku traumas, sasitumi, mežģījumi, nelielas brūces).

NMPD norāda, ka galvenais uzdevums ir glābt cilvēku dzīvības, tāpēc prioritāri ir izsaukumi, kuros mediķiem jāsteidz palīgā situācijās, kad ir apdraudēta cilvēku dzīvība. Uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana nekavējoties, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ir gūta smaga trauma, stipra asiņošana, ir pēkšņa, dzīvību apdraudoša saslimšana (infarkts, insults u.c.) un citos gadījumos.

Cipule aicina arī autovadītājus, neskatoties uz sastrēgumiem, būt atsaucīgiem un dot ceļu mediķu brigādēm. Lai intensīvas satiksmes plūsmas apstākļos un sastrēgumu laikā nodrošinātu brigāžu reaģētspēju uz kritiskiem izsaukumiem, NMPD ir pieņemts lēmums atsevišķos gadījumos operatīvajiem transportlīdzekļiem atļaut lietot speciālo skaņas signālu un bākugunis, arī atgriežoties no izsaukuma.

"Aicinām sabiedrību ar izpratni pieņemt šos pasākumus, jo tie nepieciešami, lai dienests nodrošinātu savu misiju – glābt un saglabāt cilvēku dzīvības," uzsver Cipule.

Informāciju par tuvākajām ārstniecības iestādēm, kurās var saņemt medicīnisko palīdzības vienkāršāku saslimšanu vai nelielu traumu gadījumos var uzzināt Nacionālajā veselības dienestā (NVD) vai darba laikā, zvanot uz NVD bezmaksas uzziņu tālruni 80001234.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!