No 2020. gada tabakas izstrādājumus veikalos aizliedz izvietot redzamās vietās
Foto: Shutterstock

Galīgajā lasījumā parlaments lems par grozījumiem Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā. Ar grozījumiem paredzēts noteikt, ka mazumtirdzniecības vietās tabakas izstrādājumus vairs nevarēs izlikt pircēju apskatei un tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šī likuma norma stāsies spēkā 2020. gada 1. oktobrī, portālu "Delfi" informēja Saeimas Preses dienestā.

Grozījumi paredz, ka mazumtirdzniecībā smēķēšanas produktus ir aizliegts izvietot tā, ka pircēji tos var redzēt. Šī norma attieksies uz tabakas izstrādājumiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm, kā arī šo produktu preču zīmēm. Lai nodrošinātu pircējiem informāciju par šo produktu pieejamību, veikalā pēc pircēja pieprasījuma būs pieejama informācijas lapa, kurā norādīts izstrādājuma nosaukums, tā cena un daudzums vienā iepakojuma vienībā.

Līdzīgi tabakas pieejamības ierobežojumi jau ieviesti vairākās citās Eiropas valstīs.

Jaunā norma neattieksies uz beznodokļu tirdzniecības veikaliem, starptautiskajos reisos iesaistītajiem kuģiem, kā arī specializētajiem smēķēšanas produktu veikaliem, kas atrodas konstruktīvi nodalītās telpās un aprīkoti ar atsevišķu ieeju, kuros preces un preču zīmes ārpus šīs tirdzniecības vietas nav redzamas.

Vienlaikus likuma grozījumi paredz, ka tabakas izstrādājumu un citu smēķēšanas produktu un ierīču iepakojuma noformējumā nedrīkstēs izmantot Latvijas valsts simbolus, kā arī fizisku personu un animācijas tēlu attēlojumus. Aizliegums attieksies uz šo produktu jebkādu ārējo iepakojumu, un tā noformēšanā nedrīkstēs izmantot, piemēram, valsts karogu, attēlus ar atpazīstamām personām vai animācijas filmu varoņu tēliem.

Likuma izmaiņas rosinātas, jo saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas Vispārējās konvencijas par tabakas uzraudzību vadlīnijām smēķēšanas produktu un ierīču popularizēšana ir viena no reklāmas un produktu veicināšanas formām, kas ir aizliedzama.

Iepriekš pret "Saskaņas" deputāta Vitālija Orlova virzīto likumdošanas iniciatīvu par tabakas produktu slēpšanu asi iestājas Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA), kas to nodēvēja par "Orlova skapi".

"Šis populistiskais priekšlikums radīs kārtējās papildu izmaksas un administratīvo slogu tirgotājiem un būtiski pasliktinās pārdevēju darba apstākļus, un vairākkārtīgi paildzinās pircēju apkalpošanas laiku. Vienlaikus arī valstij tas nenāks par labu, jo palielinās kontrabandu (kaimiņvalstī cigaretes ir sešas reizes lētākas) un samazinās akcīzes un pievienotās vērtības ieņēmumus jau tā ar grūtībām sabalansētam budžetam," iepriekš pauda LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Pasaules Veselības organizācija Saeima Tabaka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form