No amata atkāpies bērnunama 'Stikli', kurā tika konstatēti pārkāpumi, vadītājs
Foto: DELFI

No amata atkāpies Ventspils novada bērnunama "Stikli", kurā tika konstatēti vairāki pārkāpumi, direktors Guntis Lučins, šodien vēsta LTV raidījums "Panorāma".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ventspils novada dome bērnunama direktora atlūgumu pieņēmusi.

Jau ziņots, ka līdz jūlija beigām Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) gaidīja atbildi no Ventspils novada bērnunama "Stikli" vadības par to, kā konstatētie pārkāpumi novērsti vai ko plānots darīt, lai tos novērstu, jau iepriekš informēja inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Renāte Alberga.

Pēc viņas paustā, veiktās pārbaudes gaitā VBTAI konstatēja vairākus pārkāpumus šajā bērnu aprūpes iestādē un sniedza tai konkrētus ieteikumus un uzdevumus situācijas uzlabošanai. "Iestādes vadība par tiem ir informēta, un līdz mēneša beigām inspekcija gaida atbildi no "Stiklu" vadības par to, kā šie konstatētie pārkāpumi ir novērsti vai kas ir plānots darīt, lai tos novērstu. VBTAI sekos līdzi, kā šie pārkāpumi ir novērsti un kādi uzlabojumi veikti iestādē," uzsvēra Alberga.

Viņa informēja, ka Labklājības ministrija, vērtējot "Stiklus" kā sociālo pakalpojumu sniedzēju, pārkāpumu novēršanai devusi termiņu līdz decembrim. Gada nogalē iestāde tiks vērtēta vēlreiz, lai konstatētu, vai tā ir spējīga sniegt sociālo pakalpojumu, piebilda inspekcijas pārstāve.

Vienlaikus viņa norādīja, ka VBTAI sniegtajos ieteikumos minēts kāds "Stiklu" darbinieks, kurš izmantojis nepedagoģiskas darba metodes, taču šis darbinieks jau esot atstādināts. Tāpat bērnunamam ieteikts nodrošināt bērniem pilnvērtīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas, kā arī norādīts uz nepieciešamību iestādes personālam konsekventi ievērot iekšējās kārtības noteikumus.

Alberga norādīja, ka starp iestādei dotajiem uzdevumiem ir nepieciešamība iestādes darbiniekiem ar lielāku vērību izturēties pret savu pienākumu gādāt par bērnu drošību un veselību, nodrošināt bērnu nepārtrauktu uzraudzību, nodrošināt atbilstošu vidi un brīvā laika pavadīšanas iespējas, kā arī bērnu interesēm atbilstoša dienas režīma nodrošināšana. Tāpat arī norādīts uz nepieciešamību nodrošināt bērnu privātās dzīves neaizskaramību, informācijas par bērniem konfidencialitātes nodrošināšanu, visu darbinieku informētību par iestādes apmeklēšanas noteikumiem un citi ieteikumi.

Jau ziņots, ka VBTAI pārbaudes laikā bērnunamā "Stikli" konstatēti vairāki būtiski bērnu tiesību pārkāpumi, kuru dēļ domei atkārtoti lūgts izvērtēt bērnunama direktora Gunta Lučina piemērotību šim amatam.

VBTAI pārstāve Alberga atklāja, ka pārkāpumu ir daudz un tie saistīti gan ar bērnu uzraudzību, gan atbildību par drošību, veselību un dzīvību, un citiem aspektiem, tai skaitā konfidenciālas informācijas izpaušanu trešajām personām. Administratīvā lietvedība pret, iespējams, vardarbīgo darbinieci vēl nav noslēgusies.

Kā ziņots, uz pārbaudes laiku no amata atstādināta Ventspils novadā esošā bērnunama "Stikli" direktora vietniece Mārīte Pētersone, pret kuru VBTAI sākusi administratīvo lietvedību, kā arī iestādei iecelts direktora pienākumu izpildītājs, jo Lučinam ir darba nespējas lapa, jau iepriekš informēja Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks (ZZS).

Ventspils novada pašvaldība no VBTAI saņēmusi ziņojumu par bērnunamā "Stikli" veiktās pārbaudes rezultātiem. Tajā minēti 14 punkti par veicamajiem pasākumiem. Ņemot vērā steidzami veicamos pasākumus un to, ka bērnunama direktoram Guntim Lučinam ir darbanespējas lapa, iestādei iecelts pagaidu vadītājs – direktora pienākumu izpildītājs Arvis Anderšmits – blakus esošās Stiklu internātpamatskolas pedagogs.

Kā atzina Mucenieks, daudziem ieteikumiem ir vispārējs raksturs – piemēram, nodrošināt bērnu fiziskajai un intelektuālajai attīstībai atbilstošu vidi un dzīves apstākļus, ievērot audzēkņu tiesības uz privāto dzīvi, nodrošināt audzēkņu nepārtrauktu uzraudzību visu diennakti u.c. "Tas nav nekas neizpildāms," sacīja Mucenieks. Pašvaldības vadītājam gan esot grūti spriest, konkrēti kādas neatbilstības vai iespējamos pārkāpumus VBTAI varētu būt saskatījusi attiecībā uz katru no ieteikumos minētajiem punktiem. Pēc pašvaldības vadītāja domām, "tādu ļoti klaju pārkāpumu īsti nav".

VBTAI sāka administratīvā pārkāpuma lietvedību, lai izvērtētu iespējamo bērnu psiholoģisko un emocionālo ietekmēšanu bērnunamā "Stikli". Līdz ar to bija jāpieņem lēmums par direktora vietnieces atstādināšanu uz laiku, kamēr notiek pārbaude. Pārbaudi bērnunamā VBTAI sāka pēc kādas audžumammas iesnieguma.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Labklājības ministrija Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija Ventspils
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form