No nākamā gada no pacientu iemaksas un līdzmaksājuma atbrīvos tikai trūcīgos
Foto: DELFI

No 2012.gada 1.janvāra no pacientu iemaksas un līdzmaksājuma tiks atbrīvotas tikai trūcīgās personas, otrdien pēc Veselības ministrijas priekšlikuma nolēma valdība.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līdz šim no Sociālās drošības tīkla stratēģijas jeb "sociālā spilvena" līdzekļiem pacientu iemaksas un līdzmaksājumi tika segti gan trūcīgajiem, gan pacientiem ar ienākumiem līdz 120 latiem mēnesī, bet pacientiem ar ienākumiem līdz 150 latiem līdzmaksājumu kompensēja 50% apmērā.

Stratēģija beidzas šā gada 31.decembrī, un, lai gan pieņemts lēmums daļu sociālā tīkla pasākumu turpināt arī nākamgad, finansējums veselības nozarē šiem pasākumiem samazināts no 30,9 līdz 19,9 miljoniem latu.

Tādēļ no pacientu iemaksas un līdzmaksājuma, sākot ar 2012.gada 1.janvāri, tiks atbrīvotas tikai trūcīgās personas. Ģimene vai persona atzīstama par trūcīgu, ja tās vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 90 latu.
Tāpat no nākamā gada trūcīgām personām un personām ar zemiem ienākumiem vairs netiks kompensēta slimnīcā izveidoto viesnīcas tipa gultu apmaksa.

Grozījumi paredz, ka no 1.janvāra trūcīgo personu ārstēšana ārstniecības iestādēm tiks apmaksāta pēc tādiem pašiem principiem kā pārējiem iedzīvotājiem no vispārējiem veselības aprūpei piešķirtajiem budžeta līdzekļiem. Trūcīgiem pacientiem tiks saglabāta iespēja arī turpmāk saņemt pacientu iemaksas un līdzmaksājuma kompensāciju, bet tās turpmāk netiks īpaši izdalītas no kopējās pacientu plūsmas.

Veselības ministrija norāda, ka personu loks, kas veselības aprūpes pakalpojumus arī turpmāk varēs saņemt ar atvieglotiem nosacījumiem, būtiski nesamazināsies, jo aptuveni 86% no pacientu iemaksas kompensācijas izdevumiem ir trūcīgām personām, bet tikai 14% - personām ar zemiem ienākumiem.

VM sola veicināt dienas stacionāra pakalpojumu pieejamības attīstību, paredzot iespēju trūcīgām personām saņemt apmaksātus dienas stacionāra pakalpojumus. Tāpat no nākamā gada plānots paplašināt mājas aprūpē sniegto pakalpojumu klāstu, nodrošinot papildus iespēju pacientiem pēc hospitalizācijas rehabilitācijas pakalpojumus saņemt pacienta dzīvesvietā, valdību informēja VM.

Noteikumu projekts arī paredz, ka no nākamā gada 1.aprīļa valsts apmaksās tikai koronāro angioplastiju ar stenta, kas nav pildīts ar zālēm, implantāciju. Izmaiņas nepieciešamas, jo ierobežota finansējuma apstākļos starp pieejamām ārstniecības metodēm ir jāizvēlas tādas, kuras dod lielāku ekonomisko ieguvumu. Cenu starpība starp parastu stentu un ar zālēm pildītu stentu Latvijā ir 899 lati, norāda VM.

Tāpat noteikumu projektā ir samazinātas psihiatrijas pacientu ārstēšanās izmaksas, jo samazinājies šo pacientu ārstēšanās ilgums stacionārā.

Noteikumu projektā arī noteikts, ka ar slimnīcām, kuras turpmāk vēlas slēgt līgumu kā aprūpes slimnīcas, Nacionālais veselības dienests slēgs papildu līgumu par Steidzamās medicīniskās palīdzības punkta pakalpojumu sniegšanu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Veselības aprūpe
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form