No nākamās nedēļas skolēnu testēšanu veiks reizi 14 dienās
Foto: F64

Otrdien, 14. septembrī, Ministru kabineta sēdē tika atbalstīts Veselības ministrijas priekšlikums pārskatīt izglītības iestādēs organizētā Covid-19 skrīninga veikšanas biežumu, turpmāk to īstenojot reizi 14 dienās, portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Skrīninga mērķis ir pēc iespējas agrāk atklāt inficēšanās gadījumus ar Covid-19 izglītojamo un izglītības iestāžu darbinieku vidū, lai maksimāli agrīni uzsāktu pretepidēmijas pasākumus (inficēto izolēšanu, kontaktpersonu noteikšanu un izolēšanu) – tādējādi dodot iespēju novērst Covid-19 izplatību visā izglītības iestādē un saglabājot iespēju skolai strādāt klātienē.

Vienlaikus tik plaša izmeklēšana ļauj apkopot un analizēt datus, kā arī iegūt objektīvu informāciju par Covid-19 izplatības tendencēm izglītības iestādēs un ietekmi uz infekcijas izplatību sabiedrībā kopumā, kas savukārt dod iespēju nepieciešamības gadījumā noteikt mērķtiecīgākus pasākumus.

Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā veiktā skrīninga rezultātā tika atklāti 13% no visiem jaunajiem Covid-19 gadījumiem.

Skolēnu vecuma grupā 41,5% no visiem nedēļas laikā atklātajiem Covid-19 gadījumiem tika atklāti tieši skrīninga izmeklēšanas rezultātā. Vienlaikus no kopējā skrīninga testu skaita – 192 470 testiem, Covid-19 pozitīvi bija 0,18%. Līdzīga pozitīvo gadījumu proporcija bija arī nedēļu iepriekš – 0,17%.

Līdz ar to speciālisti secināja, ka pie esošā saslimstības izplatības līmeņa ir iespējams pāriet uz vispārēju skrīningu reizi 14 dienās, saglabājot testu veikšanas iespēju tajos gadījumos, kad ir akūtas saslimšanas pazīmes vai cilvēks nonācis kontaktpersonas statusā.

Tāpat testēšanas regularitāte skolās atkārtoti var tikt pārskatīta, pieaugot saslimšanas gadījumu skaitam, sola VM.

Skolēnu skrīningā pakāpeniski tiks ieviesta jauna testēšanas metode, kas paredz vienu klasi testēt kā vienotu grupu. Katram skolēnam tik izsniegts sterils vates kociņš, kas tiek paturēts mutē aptuveni 30 sekundes. Pēc tam šie kociņi tiek savākti vienā tvertnē un nodoti laboratoriskajai izmeklēšanai.

Negatīva testa gadījumā – rezultāts būs par klasi/grupu kopumā, savukārt pozitīva rezultāta gadījumā 36 stundu laikā kontaktpersonām būs jāveic individuāli atkārtots tests jebkurā laboratorijā (uzrādot SMS no laboratorijas pa pozitīvo skrīninga rezultātu).

Paredzēts, ka jaunā kārtība atvieglos darbu gan laboratorijām, gan izglītības iestādēm.

Jau ziņots, ka 6-9 gadu vecumgrupā kopš skrīninga uzsākšanas kopā atklāti 382 Covid-19 saslimšanas gadījumi, no kuriem 166 atklāti tieši skrīninga rezultātā. 10-14 gadu vecumgrupā atklāts 661 Covid-19 saslimšanas gadījums (318 skrīningā), bet 15-19 vecumgrupā – 587 (192 skrīningā).

Kopumā izglītības iestāžu darbinieku un skolēnu skrīninga rezultātā atklāti 744 Covid-19 saslimšanas gadījumi, no tiem 91% jeb 676 personām vecumā no 6-19 gadiem. 60% no visiem gadījumiem izglītojamo vidū bija simptomātiski.

"Tas norāda, ka situācijās, kad simptomi parādās, vecāki nav vērsušies pie ģimenes ārsta, lai veiktu testu, bet izmantojuši skolu skrīningu, kas šajā gadījumā norāda, ka varētu veidoties papildu risks. Aicinām pēc iespējas nenogaidīt skrīningu, bet simptomu parādīšanās rezultātā vērsties pie ārstniecības personām un veikt testus," pauda veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Veselības ministrijas dati liecina, ka pēdējās trīs nedēļās, kopš uzsākta Covid-19 testēšana skolēniem, Covid-19 skāris 77 izglītības iestādes 41 novadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija pret Covid-19 Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form