Bruņumašīna "Imanta"
Foto: Privātais arhīvs

Pirms dažām nedēļām Latvijas kolekcionāru un vēstures entuziastu sabiedrību pamatīgi saviļņoja ziņas, ka ir atrasts tornis no starpkaru perioda Latvijas armijas bruņotā automobiļa "Imanta", kura liktenis pēc Otrā pasaules kara sākuma skaidri nav zināms.

Vēstures speciālistu un autodidaktu satraukumu, kurš nav norimies joprojām, izraisīja ieraksts vēsturisko trofeju mednieku forumā. Kāds lietotājs publicēja fotoattēlus ar aprūsējušām detaļām, tostarp bruņumašīnas torni, norādot, ka ar lielu ticamību var apgalvot, ka tie ir pārpalikumi no bruņumašīnas "Imanta", kas nonākuši viņa rīcībā.

Citi foruma lietotāji ieteica detaļas nodot Latvijas Kara muzejam un pat ierosināja savākt naudu, lai vēstures relikvijas atpirktu un muzejam uzdāvinātu. Taču detaļu īpašnieks uz to atbildēja, ka muzejam daļas ir piedāvātas, bet iestāde no tām atteikusies, un tagad priekšmeti ir pārdoti.

No trofejas un Bermontiādes līdz lūžņiem: vai atrasta leģendārā bruņumašīna 'Imanta'?
Foto: Antik war forums

Kā liecina diskusijas internetā un stāsta avoti kolekcionāru aprindās, tas izraisīja vēstures entuziastu neizpratni un pat sašutumu gan par to, ka muzejam nav bijušas vajadzīgas šādas Latvijas vēsturei nozīmīgas relikvijas, gan to, ka bruņumašīnas daļas nu varētu būt aizceļojušas prom no valsts.

No trofejas un Bermontiādes līdz lūžņiem: vai atrasta leģendārā bruņumašīna 'Imanta'?
Foto: Antik war forums

"Fotogrāfijās redzamā bruņotā auto atliekas ir ļoti sliktā stāvoklī. Tomēr šajā gadījumā attiecīgā bruņotā auto nozīme gan Latvijas vēstures, gan kara tehnikas vēstures kontekstā ir unikāla, tāpēc šī priekšmeta nenonākšana Kara vai kāda cita Latvijas muzeja krājumā manī raisa neizpratni," portālam "Delfi" skaidro vēstures doktors Kārlis Dambītis, kurš pētījis Latvijas armijas vēsturi. Pētnieks gan piezīmē, ka nepārzina visus lietas apstākļus, lai objektīvi spriestu par iesaistīto spēlētāju apsvērumiem.

Arhīva video redzama Latvijas armijas tehnikas parāde Esplanādē 1923. gadā. Kadros arī "Imanta" bruņotais automobilis.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Lasāmgabali Latvijas vēsture Vēsture
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form