Nodokļu maksātāju nauda ES prezidentūrai nav izlietota efektīvi, secina Valsts kontrole
Foto: F64

Nodokļu maksātāju nauda Eiropas Savienības (ES) prezidentūras nodrošināšanai nav izlietota efektīvi. Par šādu Valsts kontroles revīzijas secinājumu trešdien vēsta raidījums "LNT Ziņas".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atklājies, ka pagājušajā gadā neatbilstoši paredzētajam mērķim izlietoti 100 000 eiro. Tik daudz naudas Valsts kanceleja (VK) bija izlietojusi prezidentūrai paredzētajam tehniskajam aprīkojumam, kas prezidentūras laikā nemaz nav bijis nodots lietošanā.

Latvija bija ES prezidējošā valsts pērn pirmajā pusgadā. Gatavošanās tam sākās jau 2009. gada nogalē, taču arī ar to bijis par maz, lai pienācīgi saplānotu visus izdevumus un naudas izlietojums būtu efektīvs. Tā secinājusi Valsts kontrole, revidējot pagājušā gada VK tēriņus. Atklāts, ka paredzētajiem mērķiem nav izmantoti 100 000 eiro jeb 15% no visa pērn prezidentūrai atvēlētā finansējuma.

Runa ir par 48 000 eiro vērtu piekļuves kontroles sistēmu valdības ēkā, kas ekspluatācijā tika nodota gandrīz mēnesi pēc prezidentūras beigām. Bet četri portatīvie datori 16 000 eiro vērtībā, ko Satversmes aizsardzības birojs sertificējis darbam ar neizpaužamu informāciju, lietošanai tika nodoti tikai piecus mēnešus pēc prezidentūras beigām. Savukārt bagāžas kontroles rentgena iekārta, kas prezidentūras vajadzībām tika nopirkta par gandrīz 36 000 eiro, netiek lietota joprojām, lai gan apritējis jau gads kā Latvija vairs nevada ES.

Valsts kontroles ieskatā tas liecina par to, ka VK nebija izvērtējusi visus riskus, kādi saistīti ar iepirkumiem.

"Visas šīs lietas ir jāplāno savlaicīgi, jo gatavošanās prezidentūrai sākās jau daudzus gadus iepriekš. Un šeit bija droši vien jāvērtē visi šie riski, vai iestāde paspēs veikt visas nepieciešamās darbības. Jo mēs runājam par dažādām tehniskām iekārtām, kuras ir nepieciešams gan instalēt, gan uzstādīt. Tas varbūt ir tāds sarežģītāks process, par kuru vienkārši ir jāpiedomā, lai to savlaicīgi pabeigtu. Un tiešām, ja mēs pērkam kaut ko prezidentūrai, mēs arī prezidentūrai to izmantojam," komentēja Valsts kontroles padomes locekle Ilonda Stepanova.

VK vadītājs Mārtiņš Krieviņš, kurš gan amatā tika apstiprināts jau pēc prezidentūras beigām, atklātajiem pārkāpumiem piekrīt.

"Valsts kontrole ir absolūti godprātīgi izdarījusi savu darbu un revīzijā ir identificējusi pārkāpumu par to, ka - jā, netika izmantoti līdzekļi savlaicīgi, lai tos varētu likt lietā jau prezidentūras laikā. Tā ir mūsu kļūda, ko mēs turpmāk mācīsimies un strādāsim labāk," atzina Krieviņš.

Viņš norādīja, ka kanceleja turpmāk iepirkumiem sāks gatavoties, pirms vēl vispār zināms, vai tiks piešķirts nepieciešamais finansējums.

"Tas ir viens no secinājumiem - mēs esam mēģinājuši pārskatīt iepirkuma sistēmu VK. Un otrs ir tas, ka nav jāprasa nauda, ja tu neesi gatavs," vērtēja Krieviņš.

Prezidentūrai pirktais aprīkojums tiek izmantots VK darbības nodrošināšanai, tāpēc par nelietderīgiem izdevumus Valsts kontrole nav atzinusi. Tās vienīgais ieteikums ir beidzot sākt lietot rentgena iekārtu, kuras dīkstāve tiek pamatota ar to, ka ir ieilgusi speciālistu apmācīšana, kā ar to rīkoties.

Revīzijā atklātie trūkumi piesaistījuši Saeimas deputātu uzmanību. Ar to, kā VK tērējusi prezidentūrai atvēlēto finansējumu, iepazīsies pat divas Saeimas komisijas - vispirms to vērtēs Publisko izdevumu komisija, bet vēlāk arī Eiropas lietu komisija.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Latvijas prezidentūra ES
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form