Pēc Finanšu ministriju (FM) pārstāvju skaidrojuma, ka jau nākamnedēļ valdības komiteja skatīs turpmāko rīcību kredītņēmēju atbalsta programmas ieviešanai, Saeimas Pieprasījumu komisija noraidīja Tautas partijas (TP) deputātu pieprasījumu premjeram Valdim Dombrovskim (JL) par "valdības bezdarbību programmas uzsākšanai".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Finanšu ministra Einara Repšes (JL) padomniece Signe Jantone skaidroja, ka marta beigās no Komercbanku asociācijas saņemts atteikums piedalīties programmā, tāpēc FM par situāciju izstrādāja informatīvo ziņojumu valdībai, taču līdz šim tas netika izskatīts, jo fundamentāli iebildumi bija Tieslietu ministrijai.

Tāpēc nākamajā pirmdienā šo ziņojumu izskatīs Ministru Kabineta komitejā kā nesaskaņotu projektu.

Jantone arī paskaidroja, ka FM ir skaidrs premjera uzdevums programmu virzīt tālāk un tad Komercbanku asociācija varēs diskutēt valdībā.

Pieprasījumu iesniegušās TP pārstāvis, bijušais finanšu ministrs Atis Slakteris pārmeta FM, ka aizvien nav skaidrības, uz ko šī programma varētu attiekties, tāpēc cilvēki "dzīvo nepamatotās ilūzijās, ka viņiem tā palīdzēs".

TP gan saņēma vairāku koalīciju atbalstošo deputātu, piemēram, Ilmas Čepānes (PS) un ārpus frakciju deputāta Dzintra Ābiķa pārmetumus, ka pieprasījuma iesniegšana no TP puses ir neētiska, jo tieši TP finanšu ministra laikā kredītu izsniegšana netika kontrolēta. Ābiķis arī pieminēja bijušā premjera Aigara Kalvīša (TP) solījumu par treknajiem gadiem, kas veicināja bezatbildīgu kreditēšanu un aizņemšanos.

Par pieprasījumi no balsoja pieci TP un LPP/LC deputāti, pret balsoja pieci deputāti un četri atturējās.

Jau ziņots, ka FM sagatavotā programmas redakcija paredz, ka pēc tās beigām tiek norakstīti 10% līdz 20% no kredīta pamatsummas tiem kredīta ņēmējiem, kuriem bijusi laba maksājumu disciplīna. Programma paredz izsniegt valsts galvojumus 82 miljonu latu apmērā, un tās faktiskās izmaksas plānotas ap 31 miljonu latu gadā.

Komercbanku asociācijas skatījumā palīdzība šajā programmā jāsniedz arī tiem kredītņēmējiem, kuri jau tagad ir maksātnespējīgi, nevis tikai tiem, kuriem maksāšanas problēmas var veidoties tikai nākotnē. Tāpat asociācija neatbalsta 10% -20% norakstīšanu no kredīta pamatsummas, sakot, ka šis punkts kalpos par motivāciju dalībai programmā arī tiem cilvēkiem, kuri savas saistības patiesībā spēj nokārtot, bet tagad meklēs paņēmienus, lai samazinātu pamatsummu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form