Iekšlietu ministrija ierosina precizēt likumdošanu, nosakot, ka zādzība uzskatāma par izdarītu ar brīdi, kad persona ir prettiesiski ieguvusi kādu mantu, neatkarīgi no tā, vai personai bijusi iespēja rīkoties.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Pašlaik noteikts, ka svešas mantas nolaupīšana zādzības, laupīšanas, krāpšanas vai piesavināšanās veidā ir pabeigts noziedzīgs nodarījums ar brīdi, kad vainīgais mantu prettiesiski ieguvis savā valdījumā, rodot brīvu iespēju ar to rīkoties pēc sava ieskata. Līdz ar to, veikalā zagšanas laikā aizturētās personas, kurām neradās iespēja brīvi rīkoties ar mantu, nevar tikt sauktas pie kriminālatbildības.

Ministrija ierosina noteikt, ka "zādzība uzskatāma par pabeigtu noziedzīgu nodarījumu ar brīdi, kad persona ir prettiesiski ieguvusi svešu kustamu mantu, neatkarīgi no tā vai viņai bijusi iespēja rīkoties ar to kā ar savu".

Ministrija norāda, ka joprojām nav atrisināta problēma, kas saistīta ar atbildības noteikšanu personai, kas aizturēta par mantas zādzību nelielā apmērā. Šobrīd saskaņā ar Krimināllikuma 180.pantu par krimināli sodāmiem atzīstami tādi noziedzīgie nodarījumi kā zādzība, krāpšana un piesavināšanās nelielā apmērā, bet saskaņā ar likuma 15.panta sesto daļu par mēģinājumu izdarīt kriminālpārkāpumu persona nav saucama pie kriminālatbildības.

Ņemot vērā, ka uz šo brīdi tiesībaizsardzības iestāžu vidū nav viennozīmīgas izpratnes, ar kuru brīdi tiek pieņemts, ka noziedzīgais nodarījums (zādzība no tirdzniecības vietas) ir pabeigts un kad tas palicis tikai mēģinājuma stadijā, personas, kas izdarījušas zādzību, krāpšanu vai piesavināšanos nelielā apmērā, bieži vien nesaņem par to nekādu sodu.

Ministrija paredz, ka līdz ar šīm izmaiņām likumdošanā sabiedrībā palielināsies izpratne par soda neizbēgamību, un tās atturēs potenciālos zagļus no šādiem nodarījumiem.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form