Notiesātie atklātajos cietumos varēs izmantot internetu izglītībai un mobilo telefonu nodarbinātībai
Foto: LETA

Saeima ceturtdien, 1. decembrī, otrajā lasījumā atbalstīja likuma grozījumus, kas cita starpā paredzēs atklātajos cietumos esošo notiesāto tiesības izmantot internetu izglītībai un mobilo telefonu nodarbinātībai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Grozījumi, kas atbalstīti Latvijas Sodu izpildes kodeksā, paredzēs arī izmaiņas attiecībā uz to personu, kuras notiesātas uz mūžu, kā arī uz nepilngadīgo tiesībām. Lielāko daļu no attiecīgajām izmaiņām rosinājis veikt tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) un Tieslietu ministrija. TM arī atbildīgajai komisijai nosūtījusi sešu lappušu skaidrojumu par to, kāpēc nepieciešams veikt grozījumus.

Notiesātajiem, kuri sodu izcieš atklātajos cietumos, ar brīvības atņemšanas iestādes priekšnieka atļauju būs atļauts glabāt arī personisko datortehniku ar interneta pieeju, ja tā nepieciešama notiesātā izglītības apguves vai nodarbinātības nodrošināšanai, un personisko mobilo telefonu, ja tas nepieciešams nodarbinātības nodrošināšanai. Minētās ierīces tiks pārbaudītas.

Tāpat tiks noteikts, ka atklātajā cietumā sodu izcieš arī notiesātie par kriminālpārkāpuma izdarīšanu, ja piespriesta brīvības atņemšana.

Notiesātajiem atklāta tipa cietumos būs tiesības iegādāties un glabāt pārtikas produktus un pirmās nepieciešamības priekšmetus, kuri iegādāti veikalā ārpus brīvības atņemšanas iestādes teritorijas.

Tāpat tiks noteikts, ka brīvības atņemšanas iestādes priekšnieks varēs atļaut atklātā cietuma notiesātajam iegūt izglītību izglītības iestādēs, kas atrodas ārpus brīvības atņemšanas iestādes teritorijas, ja būs iespējams nodrošināt notiesātā atgriešanos cietumā dienas kārtības noteiktajā laikā. Tāpat tas nedrīkstēs būt pretrunā ar brīvības atņemšanas iestādē noteikto notiesāto dienas kārtību un nedrīkstēs apdraudēt sabiedrības drošību.

Ar priekšnieka atļauju notiesātais no atklātā cietuma varēs apmeklēt valsts un pašvaldību iestādes, ja tas būs nepieciešams viņa sociālo problēmu risināšanai, arī, lai piedalītos bezdarba samazināšanas preventīvajos pasākumos. Grūtnieci, kas sodu izcieš atklātajā cietumā, pēc bērna piedzimšanas atbilstoši labākajām bērna interesēm ar Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieka lēmumu pārvietos uz daļēji slēgtā cietuma nodaļu, kur sodu izcieš sievietes ar bērniem. Notiesātā šajā nodaļā uzturēsies līdz soda termiņa beigām vai līdz laikam, kad bērns būs sasniedzis viena gada vecumu.

Latvijas Sodu izpildes kodeksā pašlaik ir definēts, ka atklātajos cietumos notiesātie uzturas kopmītņu tipa telpās. Dzīvojamās un saimnieciskās telpas var norobežot ar žogu bez ārējās apsardzes, taču notiesātie tiek uzraudzīti. Citas prasības, kas jāievēro notiesātajiem atklātajos cietumos, noteiktas brīvības atņemšanas iestādes iekšējās kārtības noteikumos.

Likuma izmaiņas arī paredzēs, ka nepilngadīgajiem notiesātajiem tiks ļauts sazināties ar radiniekiem un citām personām ar 30 minūšu ilgu videozvanu reizi mēnesī bez brīvības atņemšanas iestādes pārstāvja klātbūtnes.

Attiecībā uz personām, kas notiesātas uz visu mūžu notiesāto un kas sodu izcieš soda izciešanas režīma vidējā pakāpē blokā ar pastiprinātu uzraudzību, tiks precizēts, pie kāda nosacījuma šīs personas varēs pārcelt soda izciešanai uz telpām, kurās slēgtā cietuma soda izciešanas režīma vidējā pakāpē sodu izcieš notiesātie, kuri nav notiesāti uz visu mūžu. To varēs darīt tad, ja uz mūžu notiesātais vidējās pakāpes režīmā būs izcietis vismaz vienu gadu.

Tāpat tiks precizēta jau spēkā esoša norma, nosakot, ka, ja atbildīgā komisija būs pieņēmusi lēmumu uz mūžu notiesātajam piemērot speciālo līdzekli - roku dzelžus -, tad tā ne retāk kā vienu reizi sešos mēnešos atkārtoti izvērtē notiesātā bīstamību un roku dzelžu nepieciešamību, kad viņš pārvietojas brīvības atņemšanas iestādes teritorijā.

Likumā arī tiks ierakstīts, ka, ja tiesa atsaka atbrīvot uz mūžu notiesāto no soda izciešanas nosacīti pirms termiņa, atkārtotu iesniegumu notiesātais var iesniegt ne agrāk kā vienu gadu pēc minētā lēmuma pieņemšanas dienas. Pašlaik normatīvā akta attiecīgajā normā nav atsevišķi izdalīti uz mūžu notiesātie, bet ir vispārīgi noteikts, ka, ja tiesa atsaka atbrīvot notiesāto no soda izciešanas nosacīti pirms termiņa, atkārtotu iesniegumu notiesātais var iesniegt ne agrāk kā pēc četriem mēnešiem.

Saeimai par attiecīgajiem grozījumiem vēl būs jālemj galīgajā lasījumā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form