Pacientu iemaksas palielinās līdz diviem latiem

No nākamā gada tiks palielinātas pacientu iemaksas un sašaurināts valsts apmaksāto pakalpojuma grozs, paredz šodien valsts sekretāru sanāksmē pieteiktā Veselības aprūpes finansēšanas un organizācijas kārtība.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Pacienta iemaksa par vizīti pie speciālista būs divi lati līdzšinējo 50 santīmu vietā, informēja Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūrā (VOAVA).

Netiks palielināta pacienta iemaksa par vizīti pie ģimenes ārsta, un arī turpmāk tā būs 50 santīmi. Taču daudz dārgāka būs ģimenes ārsta mājas vizīte. Ja līdz šim par to bija jāmaksā divi lati, tad turpmāk ģimenes ārsts pats būs tiesīgs noteikt maksu par mājas vizīti.

Par ģimenes ārsta mājas vizīti nebūs jāmaksā bērniem līdz 18 gadu vecumam. Savukārt cilvēkiem virs 80 gadu vecuma un pirmās un otras grupas invalīdiem ar kustību traucējumiem ir noteikta samaksa divi lati.

Patlaban no samaksas par ģimenes ārsta vizīti ir atbrīvotas arī citas kategorijas - trūcīgas personas, politiski represētas personas, grūtnieces, sievietes pēcdzemdību periodā u.c.

Tāpat ir noteiktas izmaiņas pacientu iemaksās slimnīcās. Patlaban pacients maksā piecus latus par iestāšanos un pusotru latu par katru stacionārā pavadīto dienu, sākot no otrās dienas. Tāpat papildus ir jāmaksā par veiktajām manipulācijām jeb izmeklējumiem.

Jaunajos noteikumos ārstniecības iestādes sadalītas četros līmeņos. Pacientam, sākot ar otro dienu, reģionālajās neatliekamās palīdzības slimnīcās jāmaksā pieci lati, specializētajās slimnīcās - četri lati, lokālajās neatliekamās palīdzības slimnīcās - trīs lati, bet pārējās slimnīcās un veselības centros - pusotra lata par katru pavadīto dienu. Par manipulācijām papildus vairs nebūs jāmaksā.

Noteikts, ka kopējais pacienta iemaksas apmērs par katru stacionēšanu nedrīkst pārsniegt 80 latu. Līdz šim summa nedrīkstēja būt lielāka par 25 latiem, neskaitot par ārstnieciskajām manipulācijām veiktās iemaksas. Arī turpmāk pacienta iemaksu kopsumma par ambulatorajiem un stacionārajiem veselības aprūpes pakalpojumiem kalendārajā gadā nedrīkstēs pārsniegt 150 latus.

Jaunā kārtība paredz, ka no pacientu iemaksām tiks atbrīvotas vairākas pacientu kategorijas. Pacientu iemaksas nebūs jāveic psihiski slimām personām, kuras saņem psihiatrisko ārstēšanu, Nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem un pacientiem, kuri saņem dialīzes procedūras.

Jaunajos noteikumos papildināts to pakalpojumu saraksts, ko valsts neapmaksā. Valsts vairs neapmaksās medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus pieaugušajiem, arī plānveida endoprotezēšana turpmāk tiks apmaksāta tikai 50% apmērā. Valsts pilnā apmērā apmaksās tikai steidzamības kārtā veicamās endoprotezēšanas operācijas.

Veselības ministrijas izstrādātais noteikumu projekts - Veselības aprūpes finansēšanas un organizācijas kārtība - apvieno vairākus atsevišķus normatīvos aktus, kas līdz šim regulēja veselības aprūpes finansēšanas kārtību un organizāciju.

Ja Ministru kabinets atbalstīs šos noteikumus, tie stāsies spēkā ar 2005.gada 1.janvāri.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form