Pacientu ombuds: pacientu likums ir pārāk vispārīgs
Foto: morgueFile

Pagājušā gada 17.decembrī Saeimā pieņemtais Pacientu tiesību likums ir diezgan vispārīgs un pārāk plaši interpretējams, uzskata Pacientu ombuda valdes priekšsēdētāja Liene Šulce.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai arī kopumā pozitīvi vērtējams, ka pacientu tiesībām svarīgu jautājumu skaidrošanai ir izstrādāts atsevišķs likums, kas atvieglo gan pacienta, gan ārsta iespējas vienuviet atrast būtiskas likumiskās prasības, eksperte min vairākus punktus, kas likumā vērtējami neviennozīmīgi. Piemēram, nav saprotams, kāpēc pacientu dati ir pieejami tik plašam institūciju skaitam. Likumā nav atrunāts, kad un kāpēc pacientu dati būtu attiecīgajai iestādei dodami. Šis un arī citi punkti Pacientu tiesību likumā paver plašas interpretācijas iespējas.

Eksperte min arī vairākus pozitīvus aspektus jaunajā Pacientu tiesību likumā.

"Likumā ir labi atrunātas nepilngadīga pacienta tiesības. Pozitīvi vērtējams arī tas, ka likums paredz pacienta iespēju saņemt kompensāciju un ārstniecības riska fonda izveidi. Jautājums tikai, kā tieši tas notiks, cik objektīvi un efektīvi. Atklāts ir arī jautājums, vai likumā minētais laika posms, kad var prasīt un saņemt kompensāciju - ne vēlāk kā divu gadu laikā no kaitējuma atklāšanas dienas, taču ne vēlāk kā triju gadu laikā no tā nodarīšanas dienas, - nav pārāk ierobežots," atzīst Šulce.

Pacientu ombuda vadītāja arī uzsver, ka ar likumu vien ārstu un pacientu attiecības netiks sakārtotas. Tas jādara katru dienu, veidojot un organizējot veselības aprūpes sistēmu tā, lai tajā justos ērti gan ārsti gan pacienti. "No vienas puses, valstij ir jānosaka augstas prasības speciālistiem, kas strādā veselības aprūpes sistēmā, tomēr nedrīkst aizmirst, ka no tā, kā tiek nodrošināti darba apstākļi medicīnas personālam, ir atkarīgs, kādas kvalitātes pakalpojumu saņem pacients. To nav iespējams izmainīt tikai ar šādu diezgan vispārīgu likumu," uzskata Pacientu ombuda vadītāja.

Lai uzlabotu sadarbību starp ārstiem un pacientiem, izprastu problēmas un ierosinātu konkrētus risinājumus problēmu gadījumos, Pacientu ombuds Latvijas ārstniecības iestādēs cenšas maksimāli ieklausīties gan pacientos, gan ārstos. "Vēl ir ļoti daudz jādara, lai izglītotu sabiedrību par veselības jautājumiem. Pacientiem tik ļoti trūkst gan zināšanu par savu veselību, gan izpratnes, ka arī pašiem ir jāiesaistās ārstēšanas procesos," secina Šulce.

Pacientu ombuds darbību sāka 2008.gada septembrī. Organizācijas misija ir būt neatkarīgam un lēmumos patstāvīgam profesionālam instrumentam, vidutājam un padomdevējam, kurš rūpējas, lai tiktu ievērotas pacientu tiesības un veidota pozitīva komunikācija starp veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem un patērētājiem - pacientiem.

Sūdzību gadījumos ombuds rūpējas, lai tiktu nodrošināts augstas kvalitātes sūdzību apstrādes un risināšanas pakalpojums un atgriezeniskā saite ar sistēmu, tādējādi risinot ne vien konkrēto problēmu, bet arī uzlabojot veselības aprūpes sistēmu un pakalpojumus kopumā.

Pērn Pacientu ombuds sniedzis 370 konsultācijas ar skaidrojumiem un ieteikumiem, kā ātrāk un pozitīvāk atrisināt savu problēmu, kā efektīvāk komunicēt ar saviem ārstējošiem ārstiem, lai vienotos par turpmāko ārstēšanās plānu. Konsultācijas tika sniegtas arī medicīnas darbiniekiem ar ieteikumiem, kā risināt domstarpības ar pacientu un uzlabot darba organizāciju.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form