Padomju okupācijas radītie tiešie demogrāfiskie zaudējumi - 10 miljoni cilvēkgadu
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Padomju Savienības okupācija Latvijā ir radījusi ievērojamus demogrāfiskos zaudējumus - tiešie radītie zaudējumi ir nedaudz vairāk par 10 miljoniem cilvēkgadu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

To šodien grāmatas "Padomju Savienības nodarītie zaudējumi Baltijā" atvēršanas pasākumā paziņoja Latvijas Universitātes profesors Pēteris Zvidriņš. Viņš stāstīja, ka, aprēķinot demogrāfiskos zaudējumus, ir izmantotas zinātniskās metodes.

Lielus zaudējumus radīja gan deportācijas, gan arī Abrenes pievienošana Krievijai, klāstīja zinātnieks. Zaudējumi aprēķināti arī saistībā ar Černobiļas atomelektrostacijas avāriju, cilvēku emigrāciju pēckara periodā, kā arī Latvijas karavīru dalību Afganistānas karā.

Vēl lielāki ir netiešie zaudējumi, ko demogrāfijai nodarījusi padomju okupācija, - tie ir 20 miljoni zaudēto cilvēkgadu. To ietekmējusi iedzīvotāju mobilizācija padomju armijā - vairāk nekā 600 000 Latvijas iedzīvotāju bija prombūtnē un nestrādāja tautas labā. Ņemta vērā arī deportācija, kas lielam skaitam sieviešu atņēma iespēju dzemdēt bērnus.

Aprēķināts arī, kādi būtu Latvijas ienākumi, ja tā nebūtu pakļauta okupācijai. Referāta autore Gunta Biņķe informēja, ka ienākumi būtu trīs reizes lielāki, nekā tie ir pašreiz. Lielākas būtu gan algas, gan pensijas, gan arī budžeta ieņēmumi.

Jau ziņots, ka šodien klajā nākusi grāmata "Padomju Savienības nodarītie zaudējumi Baltijā". Grāmatā ir divas sadaļas - padomju okupācijas nodarītie sociālekonomiskie zaudējumi un nodarītie zaudējumi videi. Referātus ir rakstījuši gan latviešu, gan arī ārvalstu autori.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Afganistāna Krievija Latvijas Universitāte Padomju Savienība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form