Pagaidām neatbalsta atlaišanas pabalstu ierobežošanu

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti otrdien par nepietiekami izstrādātu atzina Tieslietu ministrijas (TM) sagatavoto likumprojektu, kas paredzēja ierobežot maksājumus, ko darbinieki var saņemt darba devēja maksātnespējas gadījumā. Maksātnespējas aģentūrā informē, ka šādu grozījumu nepieņemšanas gadījumā šogad pietrūks naudas visu prasījumu apmierināšanai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Kā informē Saeimas Preses dienestā, piedāvātie grozījumi paredz, ka darbinieku prasījumi par atlaišanas pabalstu, nesamaksāto darba algu, atvaļinājuma pabalstu, slimības naudu un cita veida atlīdzību tiktu piesaistīti minimālajai algai, nevis darba algai vai vidējai izpeļņai, kā tas ir patlaban. Tāpat tiktu noteikti apmierināmo prasījumu "griesti" četru minimālo algu (patlaban 720 latu) apmērā.

Ierobežojumi attiektos uz maksājumiem, ko darba devēja maksātnespējas gadījumā izmaksā no Maksātnespējas administrācijas pārvaldīta darbinieku prasījumu garantijas fonda. Fondā nonāk līdzekļi no uzņēmējdarbības riska valsts nodevas. 2009.gadā tās apmērs noteikts 0,25 lati mēnesī par katru darbinieku.

Deputāti pauda viedokli, ka likumprojekts nav pienācīgi sagatavots un saskaņots starp ieinteresētajām pusēm un nolēma, ka pirms tālākas virzības komisijai nepieciešams rakstisks atzinums arī no Labklājības ministrijas, Finanšu ministrijas, Latvijas Darba devēju konfederācijas un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības.

Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča lūdza iesniedzēju pārstāvjus skaidrot, kādēļ likuma spēkā stāšanās plānota 1.maijā, bet grozījumi Saeimā iesniegti tikai aprīļa beigās.

Savukārt deputāts Andrejs Klementjevs (SC) norādīja, piedāvātās likuma izmaiņas neatbilst tā garam. Likums paredz aizsargāt darbiniekus darba devēja maksātnespējas gadījumā un īpaši jau krīzes apstākļos valstij būtu jārūpējas par darbinieku prasījumu apmierināšanu pilnā apmērā, bet iesniegtie grozījumi paredz būtiski ierobežot bijušo darbinieku sociālās garantijas.

Maksātnespējas administrācijas pārstāvji skaidroja, ka grozījumi izstrādāti, jo strauji pieaudzis maksātnespējas gadījumu skaits un jau šī gada pirmajos divos mēnešos iesniegti prasījumi par 54 procentiem no 2009.gadam plānotās summas. Ja netiks noteikti ierobežojumi, ar pieejamajiem līdzekļiem nepietiks, lai segtu visus prasījumus.

Iepazīstoties ar Maksātnespējas administrācijas funkcijām un to veikšanai atvēlēto finansējumu, komisijas deputāti pauda neizpratni par šīs valsts aģentūras darba efektivitāti. Ir grūti pārliecināt privāto sektoru, kur viens strādājošais dod 12 tūkstošu latu pievienoto vērtību, ka ir nepieciešama valsts iestāde, kas tērē vienu latu 3,3 latu administrēšanai, pauda deputāts Aigars Štokenbergs.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form