Foto: LETA

No 1. jūnija par nepamatotu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes izsaukšanu līdzšinējo 40,14 eiro vietā būs jāmaksā 56 eiro, piektdien raksta laikraksts “Latvijas Avīze”.

Tāpat, lai atslogotu NMPD brigādes no birokrātijas, no pirmdienas, 14. maija, mediķi vairs neizrakstīs rēķinu pie pacienta mājās par nepamatotu izsaukumu, bet tas tiks darīts centralizēti.

NMPD šim nolūkam būs speciāls darbinieks, kas izrakstīs rēķinu un to nosūtīs pa pastu.

Laikraksts vēsta, ka nereti brigādes mediķis tajā brīdī, kad viņam patiešām būtu jāizraksta rēķins, to neizdara, jo tā ir pietiekami nepatīkama darbība. Tomēr ne viens vien ātro palīdzību saucot bez īpašas vajadzības, turklāt daudz reižu. To varot redzēt elektroniskajā sistēmā, tāpēc dienesta vadība ir nolēmusi šos cilvēkus nedaudz ierobežot, kas nenākšot par sliktu arī audzināšanas nolūkā.

Jau tagad pirms izsaukuma, kas, iespējams, nav neatliekams, dispečerdienests pacientu brīdina, ka, visticamāk, būs jāmaksā. Taču lēmums par samaksu tiekot pieņemts, redzot izsaukuma rezultātu – vai pacients ir palicis mājās vai aizvests uz slimnīcu –, un iepazīstoties ar brigādes mediķu secinājumu, vai tas ir bijis maksas izsaukums.

NMPD Rīgas reģionālā centra reanimatologs anesteziologs Viktors Gorovenko laikrakstam atzinis, ka, "balstoties uz iepriekšējo pieredzi, ir ārkārtīgi grūti saprast, vai izsaukums ir vai nav dzīvībai bīstams. Var izrādīties, ka niecīga sūdzība noved pie smagām veselības problēmām, vai otrādi – pamatīga sūdzība, izrādās, nav nekas ārkārtējs. Vairākas paaudzes ir izrādījušas vēlmi klasificēt izsaukumus, taču tas nav iespējams.

Vienīgi tad, ja neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde, aizbraucot pie pacienta, redz, jūt, zina vai paredz, ka cilvēka dzīvība nav apdraudēta, tad iesaka viņam vērsties pie sava ģimenes ārsta un liek samaksāt par izsaukumu."

NMPD dati liecina, ka viens ātrās palīdzības izsaukums izmaksā aptuveni 100 eiro. Ja ģimenes ārsta vizīte pie pacienta mājās maksā aptuveni 20 eiro Rīgā un tās apkārtnē un ap 10 – 15 eiro reģionos, tad, kā uzskata NMPD vadība, lētāk ir vienoties ar ģimenes ārstu un pat aizbraukt pie viņa uz praksi ar taksometru, nevis uzreiz saukt ātro palīdzību.

NMPD ir noteicis, ka neatliekama situācija ir tad, kad iestājas bezsamaņa, apstājas elpošana vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ir smagas traumas vai spēcīga asiņošana, rodas pēkšņas sāpes aiz krūšu kaula, kas var liecināt par sirds infarktu, ir vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu.

NMPD brigāžu vadītāji norādīja, ka "ātrajiem" darba būtu par 40 procentiem mazāk, ja visi būtu tikai neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukumi, nevis izsaukumi tāpēc, ka ģimenes ārsts ir bijis nepieejams vai slimnieks ar viņu nav sazinājies. Esot pacienti ar hroniskām kaitēm, kuri ātro palīdzību saucot katru otro dienu. Tas nozīmējot, ka ģimenes ārsts viņiem nav noregulējis pamata terapiju, raksta laikraksts.

Mēnesī NMPD mediķi izraksta pacientiem apmēram 90 rēķinus par nepamatotiem izsaukumiem.

Ja ņem vērā, ka NMPD brigādēm ir ap 1200 izsaukumiem dienā un vairāk nekā 40% izsaukumu nav dzīvībai bīstami, tad iekasētās naudas summas ir niecīgas – aptuveni 3600 eiro mēnesī, raksta "Latvijas Avīze".

Kā portālu "Delfi" informēja NMPD Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša, no šā gada 14. maija dienests maina kārtību, kādā tiek izrakstīti rēķini par izsaukumiem, kad nav nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība un nav apdraudējuma cilvēka veselībai vai dzīvībai. Turpmāk rēķinus izrakstīs nevis dienesta brigādes mediķi izsaukuma laikā, bet tie tiks sagatavoti centralizēti un nosūtīti pa pastu.

"Mediķu primārais uzdevums ir palīdzības sniegšana, nevis administratīvo funkciju veikšana. Mūsu mērķis ir maksimāli atvieglot brigāžu darbu izsaukuma laikā, lai mediķiem nebūtu jānodarbojas ar lietām, kas nav saistītas ar ārstniecības procesu. Līdzšinējā kārtība izsaukumos nereti rada arī konfliktsituācijas, dažkārt pat apdraudējumu mediķu drošībai, īpaši, ja tie bijuši maldinoši izsaukumi, vai brigāde izsaukta, piemēram, pie iereibuša cilvēka, kuram nav nepieciešama medicīniskā palīdzība", norāda NMPD direktore Liene Cipule.

Atgādinām – ja pacients vēršas NMPD situācijās, kad nav apdraudēta veselība vai dzīvība, dienestam ir tiesības izsaukumā nenosūtīt neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi vai arī saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem šobrīd pacientam par šādu izsaukumu jāmaksā 40,14 eiro. NMPD brigādes ik dienu izbrauc vidēji uz 1200 izsaukumiem, savukārt ik mēnesi vidēji 90 gadījumos tiek izrakstīti rēķini. NMPD ir iesniedzis Veselības ministrijai izvērtēšanai priekšlikumus maksas pakalpojumu cenrāža izmaiņām, kas turpmāk paredzētu 56 eiro samaksu par šādu izsaukumu.

Cipule uzsver: "Izmaiņas attiecas tikai uz tām situācijām, kurās nav dzīvības apdraudējuma un dispečers par samaksu informējis zvanītāju jau izsaukuma pieteikšanas laikā".

NMPD norāda, ka dienesta uzdevums ir glābt cilvēku dzīvības. Prioritāri ir izsaukumi, kur mediķi steidz palīgā situācijās, kad ir nopietnas veselības problēmas un ir apdraudēta cilvēku dzīvība. Šādos izsaukumos palīdzība tiek nodrošināta bez maksas. Uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana nekavējoties, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ir gūta smaga trauma, stipra asiņošana, ir pēkšņa, dzīvību apdraudoša saslimšana (infarkts, insults u.c.) u.c.

Taču papildus tam NMPD sniedz arī maksas pakalpojumus, kā, piemēram, medicīniskās palīdzības nodrošināšana pasākumos, apmācības, pacientu plānveida pārvešanas.

Viens no maksas pakalpojumiem ir arī brigādes izsaukums pie pacientiem gadījumos, kad jau izsaukuma pieteikšanas laikā ir zināms, ka nav apdraudēta personas veselība un dzīvība – jaunā kārtība attieksies uz šiem izsaukumiem.

Tāpat kā līdz šim jau pa telefonu sarunā ar 113 dispečercentru zvanītājs tiks informēti, ka tas būs maksas pakalpojums. Izņēmums var būt situācijas, kad zvanītājs ir maldinājis dispečercentru un mediķi notikuma vietā konstatē nepatiesas informācijas sniegšanu.

Šādā gadījumā rēķins par NMPD brigādes izsaukumu tiks nosūtīts bez iepriekšēja brīdinājuma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!