Par 150 000 eiro rekonstruē Sasmakas ezera slūžas un uzlabo pārvaldību
Foto: LETA

Par 151 569 eiro tiek rekonstruētas Sasmakas ezera slūžas un uzlabota to pārvaldība, informēja Kurzemes plānošanas reģiona projekta vadītāja Ligita Kokaine.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iesaistoties Kurzemes plānošanas reģiona īstenotajā projektā "Ezeru pārvaldība un apsaimniekošana Kurzemē un Ziemeļlietuvā", Talsu novada pašvaldība ir veikusi daļēji sabrukušo Sasmakas ezera slūžu rekonstrukciju, kas nodrošinās iespēju novērst plūdu risku, stabilizēt ūdens līmeni ezerā, tādējādi sniedzot lielu ieguldījumu Sasmakas ezera ekosistēmas stāvokļa uzlabošanai nākotnē.

Kokaine skaidro, ka no Sasmakas ezera iztekošā Mazroja pirmo reizi tika iztaisnota jau 19. gadsimta otrajā pusē, kā rezultātā ezera ūdens līmenis jau tolaik pazeminājās par 1-1,5 metriem (m). Mazrojas izteka atkārtoti tika padziļināta 1954.-1955. gadā, kad tika ierīkotas slūžas un ezera ūdens līmenis pazeminājās vēl par aptuveni 0,8 m.

Kopā ar 20. gadsimta otrajā pusē notikušo ezera sateces baseinā esošo ūdensteču un mitrzemju plašo un intensīvo hidromeliorāciju - ūdensteču dabisko gultņu iztaisnošana, padziļināšana, sazarotu grāvju sistēmu ierīkošana - tas ir būtiski palielinājis biogēnu ienesi no ezera sateces baseina un ievērojami paaugstinājis ezera antropogēnās eitrofikācijas līmeni. Tā rezultātā Sasmakas ezera, ieskaitot abas tā daļas - Ārlavas un Valdemārpils ezeru, kvalitāte Virszemes ūdensobjektu monitoringā mūsdienās ir novērtēta kā slikta, bet tā Eiropas Savienības aizsargājamo biotopu kvalitāte kā vidēja un līdz ar to pastāv risks nesasniegt Ūdens apsaimniekošanas likumā noteikto labu virszemes ūdeņu stāvokli.

Viens no ļoti svarīgiem nosacījumiem Sasmakas ezera ekosistēmas stāvokļa saglabāšanai un potenciālai uzlabošanai nākotnē ir kopš 1955. gada ar slūžu palīdzību nostabilizētā ūdens līmeņa saglabāšana.

Papildus projektā jau īstenotajai slūžu rekonstrukcijai, šogad Talsu novada pašvaldība sāks Sasmakas ezera ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumu izstrādi, kas dos iespēju uzlabot ezera pārvaldību, lai nodrošinātu ūdeņu bioloģiskās daudzveidības saglabāšanos, ūdens kvalitātes nepasliktināšanos un interešu saskaņotību.

Projekts "Ezeru pārvaldība un apsaimniekošana Kurzemē un Ziemeļlietuvā" (LIVE LAKE) tiek īstenots Interreg Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmā 2014.-2020. gadam. Projekta kopējās izmaksas ir 981 750 eiro, projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 834 490 eiro.

Projekta mērķis ir uzlabot ezeru resursu apsaimniekošanu un pārvaldību.

Projekta vadošais partneris ir Kurzemes plānošanas reģions, sadarbībā ar septiņiem partneriem no Latvijas un Lietuvas. Projekts aptver astoņus ezerus un vienu ūdenstilpni Kurzemē, un trīs ezerus Ziemeļlietuvā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Kurzeme
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form