Par 2022. gada vārdu pasludināts 'okupeklis', nevārds – 'sankcionēt'
Foto: LETA

Par 2022. gada vārdu izvēlēts "okupeklis", par gada nevārdu – "sankcionēt", bet pērnā gada spārnotā teiciena godu ieguvis vārdu virknējums "gājēju pārbrauktuve", pirmdien paziņoja akcijas "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens 2022" organizatori.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Gada nevārda finālistos žūrija izvirzīja vārdu "hospiss" paliatīvās aprūpes vai hospita vietā, "naratīvs" stāsta vietā, "nekonkurētspēja" konkurētnespējas vietā (piemēram, "nedarbspēja" nav tas pats kas "darbnespēja").

Uzvaras laurus plūca neatbilstoši lietotie "sankcionēt, sankcionētās personas". Kā skaidro žūrija, sankcionēt nozīmē juridiski apstiprināt, piešķirot likuma spēku, un dot piekrišanu vai atļauju, tāpēc pareizi būtu lietot "sankcijām pakļautās personas."

Sīvā cīņā par gada savārstījuma godu spēkiem mērojās "Tas nepadarīs tevi izskatīties perfekti" kāda gāzēta dzēriena reklāmā, Rīgas domē pastāvošā, bet vārdu secības ziņā diskutablā "Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komiteja" un "Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likums".

Par uzvarētāju žūrija atzina boksera Maira Brieža aicinājumu: "Laiks piecelties un iztaisnot savas saliektās galvas!"

Aptaujas žūrijas ieskatā 2022. gada spārnotā teiciena kategorijā finālā iekļuvuši politiķa Ulda Pīlēna "Nevaru komentēt tāpēc, ka es nevaru komentēt", vairāku tvitera lietotāju "Aprobežotībai nav robežu", un bijušā aizsardzības ministra Arta Pabrika (AP) iedrošinājums "Iedzersim kaļķi, nostiprināsim mugurkaulu un ticēsim savām spējām un savai valstij, nevis domāsim, ka visu mums kāds liek darīt!"

Žūrija par uzvarētāju šajā kategorijā atzina Artura Hansona teicienu: "Lai Krievijai būtu nākotne, to vajag izPutināt."

Iesūtīti arī vairāki jaunvārdi: "dūknis" drona vietā, "džampucis" hudija vietā, "pašvadītājs" autopilota vietā, "spēka dusa" "power nap" vietā, kā arī vairāki Krievijas iebrukuma Ukrainā dēļ aktualizējušies jēdzieni: "iekrievot(s)", "lētiņš", "orki" un "orkistāna", "rašisms", "tviterkonvojs" un citi.

Savukārt par gada vārdu finālā cīnījās "atkrieviskot, atkrieviskošana", "brīvkrāns", "klupne, klupnīte" "error" vietā — atšķirībā no cilvēka "kļūdas" "mistake", tai piemīt mehāniska pieskaņa un tā ir attiecināma uz mazāku traucējumu nekā "glitch" vietā informātikā jau lietotā "klupe" —, taču par uzvarētāju tika apstiprināts "okupeklis", proti, piemineklis kā okupācijas laika palieka.

Aptaujas žūrijā darbojās žurnāla "Domuzīme" galvenā redaktore Rudīte Kalpiņa, literatūrfilosofe un tulkotāja Ieva Kolmane, kultūras žurnāliste Linda Kusiņa-Šulce, tulkotājs un Latviešu valodas attīstības kopas vadītājs Uģis Nastevičs, Latvijas Okupācijas muzeja vadošā pētniece, sociolingviste Vineta Poriņa, komunikācijas praktiķis Pēteris Pūrītis, literatūrzinātniece, latviešu valodas un literatūras skolotāja Lita Silova, akadēmiķis Andrejs Veisbergs, žurnālists un publicists Egīls Zirnis.

2023. gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena kandidātus lūgums sūtīt uz gadavards@inbox.lv un visa gada garumā valodas aktualitātēm varat sekot tviterī, ierakstot meklētājā: @gadavards !

Aptauju jau divdesmito gadu rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.