Par Stūra mājas jeb Tetera nama pazemes tuneli Latvijas Okupācijas muzejs zinājis jau iepriekš, taču tas pašlaik nav daļa no valsts nozīmes vēstures pieminekļa, sacīja muzeja direktora vietniece attīstības jautājumos Līga Strazda.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņa norādīja, ka Stabu ielas remontdarbu veicēju atraktais tunelis sākas Stūra mājas pagrabstāva telpā, kas ir valsts nozīmes vēstures piemineklis - aizsargājama vēsturisku notikumu vieta. Tajā pašā laikā tunelis, būdams ārpus ēkas robežām, palicis bez šādas aizsardzības.

Strazda skaidroja, ka gatavojoties ēkas rekonstrukcijai, SIA "Valsts Nekustamie īpašumi" (VNĪ) un Okupācijas muzeja vadība vienojās, ka muzeja speciālisti veiks ēkas īpaši ar likumu aizsargāto telpu inventarizāciju, lai fiksētu, kādi izpētes uzdevumi ir jāiekļauj rekonstrukcijas projektēšanā.

2014. gada decembrī ēku apsekoja SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa" un sastādīja arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju pagrabam un 1. stāvam. Šīs inventarizācijas uzdevums bija precizēt ēkas arhitektoniski māksliniecisko potenciālu, kā arī uzskaitīt no vēsturiski stilistiskā viedokļa vērtīgus interjera dekora elementus un būvgaldniecības izstrādājumus.

Pēc SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa" un paša muzeja ekspertu apsekojumiem, VNĪ iesniegtas vairākas rekomendācijas, tostarp paplašināt ar likumu aizsargājamo zonu, iekļaujot tajā arī vairākas telpas, kas saistās ar īpaši čekas vajadzībām izbūvēto bumbu patvertni pagrabstāvā.

Muzejs arī vēlas saglabāt vismaz daļu ēkas koka logus ar vēsturisko furnitūru, kā izņēmumu minot 1. stāvu un pagrabstāvu kur, pēc muzeja pārstāvju domām, šie koka logi jāsaglabā obligāti.

Tāpat muzejs rekomendējis visā ēkā saglabāt oriģinālās grīdas flīzes, kā arī saglabāt un restaurēt ēkas kāpņu telpās esošās vitrāžas. Pēc apsekojumiem secināts, ka vairākās telpās atrodas atsevišķas citu telpu oriģinālās detaļas - izņemtas durvis, noņemtas lampas un citi
priekšmeti. Rekonstrukcijas laikā muzejs aicina tās uzglabāt un pēcāk novietot atpakaļ aizsargājamajā vietā.

Jau ziņots, ka 2016. gada februārī toreizējais VNĪ vadītājs Mārtiņš Tols Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē informēja, ka Stūra mājas jeb Tetera nama iekštelpu iespējamās rekonstrukcijas izmaksas būtu apmēram 8,7 miljoni eiro.

Tāpat vēstīts, ka 2015. gadā vispirms tika atjaunota Tetera nama Brīvības ielas fasāde, bet otrajā posmā notika fasādes atjaunošana Stabu ielas posmā, kā arī tika veikta ēkas jumta nomaiņa. Fasādes atjaunošanas un jumta nomaiņas darbu kopējās izmaksas bija 580 000 eiro.

Ritot laikam, nama fasāde bija cietusi no pilsētas piesārņojuma un citiem ārējiem faktoriem, tādēļ VNĪ nolēma atjaunot nama fasādes krāsojumu un ēkas tehniskā stāvokļa stabilizācijai nomainīt jumta segumu.

Tetera nams jeb Stūra māja atrodas Brīvības un Stabu ielas krustojumā un ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Nams celts pagājušā gadsimta sākumā, 1912.gadā, pēc Aleksandra Vanaga projekta un ir nacionālā romantisma un jūgendstila apvienojuma paraugs. Sākotnēji projekts tika veidots kā īres nams ar veikalu galeriju rindu pirmajā stāvā. Padomju laikos ēkā atradās Valsts drošības komiteja jeb "čeka".

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Čekas maisi Okupācijas muzejs Stūra māja
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form