Tieslietu ministre Ingrīda Labucka un Zviedrijā rezidējošais Austrālijas vēstnieks Latvijā Stīvens Bredijs (Stephen Brady) piektdien Ārlietu ministrijā parakstīs Latvijas un Austrālijas līgumu par personu izdošanu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Ar šī līguma palīdzību Latvija varēs pieprasīt Austrālijai par kara noziegumiem aizdomās turētā Konrāda Kalēja izdošanu. Latvijas valdība līgumu akceptēja 11.jūlijā, bet Austrālijas ģenerālgubernators līguma noslēgšanu ar Latviju atbalstīja jau 5.jūlijā.

Saskaņā ar līgumu otrai valstij būs jāizdod cilvēki, kas tiek meklēti kriminālvajāšanai, tiesāšanai vai soda izpildei. Izdodamas personas, kuras apsūdzētas tādos nodarījumos, par ko laikā, kad lūgta izdošana, pēc abu valstu likumdošanas, paredzēts vismaz divus gadus ilgs cietumsods.

Norādīts arī, ka izdot nedrīkst, ja noziedzīgais nodarījums, par ko lūgta izdošana, ir politisks. Taču par tādu līguma izpratnē nav uzskatāms atentāts pret valsts vadītāju vai viņa ģimenes locekļiem, kā arī genocīds. Noteikti arī citi izņēmumi, piemēram, izdošana nevar notikt, ja ir pamats uzskatīt, ka persona apsūdzēta par noziegumu, lai viņu vajātu rases, reliģijas, tautības vai politisko uzskatu dēļ.

Jau ziņots, ka prokuratūra solījusies drīzumā pieņemt juridisku lēmumu Kalēja lietā, proti, apsūdzēt viņu un prasīt izdošanu vai lietu izbeigt. Optimistiskāk tā vērtējusi apsūdzības iespējas.

Prokuratūra arī atkārtoti nosūtījusi Austrālijai tiesiskās palīdzības lūgumu ar konkrētiem jautājumiem, par kuriem Austrālijas attiecīgajām iestādēm Kalējs būtu jānopratina.

Līgums pēc tā parakstīšanas vēl būs jāapstiprina Saeimai, arī Austrālijā tas būs jāiesniedz izskatīšanai parlamentā un apstiprināšanai parlamentārajā līgumu komisijā.

Gaidāms, ka līgums stāsies spēkā līdz gada beigām.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form