Parakstu vākšanā par izglītību tikai valsts valodā pirmajā nedēļā piedalījušies nedaudz vairāk kā 5000 cilvēku
Foto: F64

Parakstu vākšanā par nacionālās apvienības VL-TB/LNNK rosinātajiem grozījumiem Satversmē, kas paredz jau no nākamā gada valsts un pašvaldību skolās bērnus mācīt tikai latviešu valodā, pirmās nedēļas laikā piedalījušies 5203 vēlētāji, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājas lapā publiskotā informācija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Visaktīvākie bijuši rīdzinieki – galvaspilsētas parakstu vākšanas vietas līdz šim apmeklējuši 697 cilvēki. Lielāka aktivitāte reģistrēta arī Liepājā – tur jau savākti 375 paraksti, Jelgavā – 250, bet Saldus novadā – 176.

Neviens vēlētājs vēl nav apmeklējis parakstu vākšanas vietas Zilupes novadā, bet tikai trīs paraksti savākti Baltinavas novadā.

Jau vēstīts, ka pagājušajā trešdienā Latvijā sāksās un līdz 9.jūnijam ilgs parakstu vākšana par nacionālās apvienības VL-TB/LNNK ierosinātajiem grozījumiem Satversmē, kas paredz jau no nākamā gada valsts un pašvaldību skolās stundas pasniegt tikai latviešu valodā.

Parakstīties par Satversmes grozījumu ierosināšanu var 622 parakstu vākšanas vietās Latvijā un 45 parakstu vākšanas vietās ārzemēs.

Lai Satversmes grozījumu projektu varētu iesniegt izskatīšanai parlamentā, parakstu vākšanā jāpiedalās ne mazāk kā vienai desmitajai daļai no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita jeb vismaz 153 232 vēlētājiem. Ja izdosies savākt nepieciešamo parakstu skaitu, Valsts prezidents Satversmes grozījumus nodos Saeimai. Ja Saeima tos pieņems ar grozījumiem pēc satura vai noraidīs, tad notiks referendums, kur grozījumiem jāgūst vismaz puses no visiem balsstiesīgiem atbalsts.

Jau vēstīts, ka šovasar, daļēji pārklājoties, notiks divas parakstu vākšanas - par VL-TB/LNNK rosinātajiem Satversmes grozījumiem un pret pēc 37 deputātu apturētajiem grozījumiem likumos, kas paredz saglabāt sociālo pabalstu "griestus" līdz 2015.gadam.

VL-TB/LNNK kopā ar biedrību "Sargi valodu un Latviju" izdevās savākt 10 000 vēlētāju parakstu, lai ierosinātu grozījumus Satversmē, kas paredz Satversmes 112.pantu papildināt ar nosacījumu, ka "valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību valsts valodā", kā arī ierosina pārejas noteikumu, nosakot, ka "ar 2012.gada 1.septembri visās valsts un pašvaldību izglītības iestādēs, sākot ar pirmo klasi, mācības notiek valsts valodā".

Savukārt par sociālo pabalstu "griestu" likumiem parakstu vākšana jārīko, jo Valsts prezidents pēc 37 opozīcijas deputātu pieprasījuma apturēja to izsludināšanu uz diviem mēnešiem. Saskaņā ar likumu "Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu" šajā laikā ir jānotiek trīsdesmit dienu parakstu vākšanai, kurā jānoskaidro, vai tautas nobalsošanas sarīkošanu apturēto likumu atcelšanai atbalsta ne mazāk kā viena desmitā daļā no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita jeb ne mazāk kā 153 232 vēlētāji. Šī parakstu vākšana notiks no 18.maija līdz 16.jūnijam.

Abas parakstu vākšanas izmaksās vairāk nekā 700 000 latu, ko valdība piešķīra no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form