Partijas saņemto valsts naudu nelikumīgi tērējušas alkoholam, pārtikai un putekļu sūcējam
Foto: F64

Četri politiskie spēki, kas patlaban veido valdošo koalīciju, ir pretlikumīgi tērējuši valsts budžeta finansējumu partijām, naudu izlietojot, piemēram, alkohola, pārtikas, putekļu sūcēja iegādei, sēru vainagiem un citām mantām, liecina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) politisko partiju 2012.gada pārskata pārbaužu rezultāti.

Pārbaužu rezultātā pieņemti četri lēmumi par valsts budžeta finansējuma izlietošanu un maksājumu veikšanas kārtības ierobežojumu pārkāpšanu. Birojs konstatējis, ka politisko partiju apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) ir pretlikumīgi tērējusi valsts budžeta finansējumu, apmaksājot biroja mēbeļu, papīra, pildspalvu, durvju plāksnīšu, putekļu sūcēja, printera kārtridžu, saimniecības preču, dzeramā ūdens, mobilā telefona iegādi, juridiskas personas grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu, reklāmas un līdzjūtību izvietošanu laikrakstos, apsveikuma atklātņu druku, pateicības rakstu un ziedu kompozīciju izgatavošanu un parādu atmaksai avansa norēķinu personām.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) tērējusi no valsts budžeta piešķirto naudu, apmaksājot juridisko palīdzību, kā arī pārskaitījusi naudas līdzekļus no sava speciālā valsts budžeta konta uz savu ziedojumu kontu un sociālpolitiskajai novada attīstības biedrībai "Līvāni".

Partiju "Vienotība" izveidojušo partiju "Jaunais laiks", "Pilsoniskā savienība" un "Sabiedrība citai politikai" apvienība, kurai no 2012.gada 20.javāra mainīts nosaukums uz "Nacionālā vienotības apvienība", tērējusi budžeta naudu, apmaksājot biroja paklāju nomu, reklāmu par referendumu, ar ēdināšanu saistītos pakalpojumus, videoklipu izgatavošanas izdevumus, biroja vadītāja vizītkaršu izgatavošanu un juridiskas personas grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu, kā arī pārskaitījusi naudas līdzekļus no sava speciālā valsts budžeta konta uz citu norēķinu kontu.

Zatlera reformu partija, kuras nosaukums no 2012.gada 16.maija mainīts uz Reformu partija, valsts naudu tērējusi, apmaksājot alkoholu, tēju, kafiju, ūdeni un ēdināšanas pakalpojumus, sēru vainagu, darba cimdu un citu saimniecības preču iegādi, un ziedojumu atgriešanai, kā arī piešķirtos valsts budžeta finanšu līdzekļus no sava speciālā konta pārskaitījusi uz citu norēķinu kontu.

KNAB nolēmis, ka VL-TB/LNNK valsts budžetā jāatmaksā 5439 eiro, ZZS - 4583 eiro, "Vienotību" veidojošo partiju "Jaunā laika", "Pilsoniskā savienības" un "Sabiedrība citai politikai" apvienībai valsts budžetā jāatmaksā 31 302 eiro, savukārt Reformu partijai jāatmaksā 27 249 eiro.

ZZS jau ir pārskaitījusi pretlikumīgi izlietotos valsts finanšu līdzekļus valsts budžetā, savukārt pārējie trīs politiskie spēki KNAB lēmumu par pretlikumīgi izlietotās valsts naudas atmaksāšanu ir pārsūdzējuši tiesā.

Valsts budžeta finansējums partijām tiek piešķirts no 2012.gada sākuma. KNAB jau iepriekš nolēmis par valsts budžeta finansējuma izmaksas partijai LPP/LC pārtraukšanu saistībā ar darbības izbeigšanu. Reformu partijai nauda no pagājušā gada aprīļa netiek izmaksāta par administratīvo pārkāpumu. Savukārt apvienībai "Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK" nauda vairs netiek piešķirta no šī gada aprīļa saistībā ar tās darbības izbeigšanu.

Likums paredz, ka valsts budžeta finansējumu partija ir tiesīga izlietot telpu īrei, tostarp sapulču organizēšanai, un pakalpojumiem, kas saistīti ar telpu īri, tostarp komunālajiem pakalpojumiem, sakaru un interneta pakalpojumiem, darba algām un citiem maksājumiem fiziskajām personām, kas saistīti ar attiecīgās partijas darbību. Tāpat valsts naudu drīkst tērēt zvērināta revidenta pakalpojumiem, pētniecības darbiem, aptaujām un konsultācijām, iedzīvotājiem paredzētiem izglītošanas pasākumiem, politiskajai aģitācijai.

Maksājumus par šiem pasākumiem veic, izmantojot bezskaidras naudas norēķinus no KNAB norādīta konta.

Kā šodien žurnālistiem atzina KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Inga Jaunskunga, 2012.gads bija "tukšais gads", jo partijām bija teju piecas reizes mazāks gada laikā saņemtais finansējums. Tas izskaidrojams ar to, ka 2011.gadā bija Saeimas vēlēšanas, bet 2012.gads nebija vēlēšanu gads. KNAB pārbaudīta informācija par partiju 1045 saņemtajiem ziedojumiem par kopējo summu 723 960 eiro. Iestāšanās un biedru nauda partijām 2012.gadā bijusi 334 136 eiro.

2012.gada pārbaužu rezultāti liecina, ka pārkāpumi ir mazāk nekā iepriekš un pārkāpumi saistīti ar gada pārskatu un saņemto dāvinājumu sarakstu iesniegšanas kārtības neievērošanu. Kopumā par šo pārkāpumu 22 partijas sauktas pie administratīvās atbildības, uzliekot naudas sodus 1301 eiro apmērā. Par gada pārskata iesniegšanas kārtības neievērošanu vai par gada pārskata nepilnīgu iesniegšanu pie atbildības sauktas deviņas partijas.

Pēc KNAB pieteikuma ar tiesas lēmumu ir izbeigta partiju "Latgales tauta" un "Apvienība Liepājas attīstībai" darbība un sākta to likvidācija. Tāpat KNAB ir iesniedzis tiesā pieteikumus par partijas "Latviešu Zemnieku savienība" un apvienības "Par labu Latviju" darbības izbeigšanu.

Ņemot vērā 2012.gada pārskatu, KNAB pieņēmis divus lēmumus par naudas atmaksāšanu saistībā ar personu veiktajiem maksājumiem, kuri nav atbilduši likumā noteiktajām prasībām. Birojs uzdevis apvienībai "Saskaņas centrs" atmaksāt pretrunā ar likuma prasībām saņemtos finanšu līdzekļus kopsummā par 5903 eiro.

Source

LETA

Tags

Jaunais laiks KNAB Korupcija Latgale Liepāja Līvāni LPP/LC Reformu partija Saeima Zaļo un zemnieku savienība Vienotība VL-TB/LNNK
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form