Foto: Valsts kanceleja
15. novembrī, kad noslēgsies patlaban spēkā esošā mājsēde, koalīcijas partneri pieļauj, ka dzīve valstī varētu atgriezties tā dēvētajā "zaļajā režīmā" jeb pakalpojumus primāri varētu saņemt pret Covid-19 vakcinētie vai šo slimību pārslimojušie, uzrādot attiecīgu Covid-19 sertifikātu. Vienlaikus netiek izslēgta iespēja koriģēt "zaļajā režīmā" pieejamos pakalpojumus jeb paredzēt atsevišķus ierobežojumus.

Pirmdien pēc koalīcijas partneru sanāksmes Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) informēja, ka otrdien, 2. novembrī, Ministru kabinetā plānots diskutēt par dzīvi pēc mājsēdes, bet pagaidām detaļas netiek atklātas, jo par tām vēl diskutē eksperti.

"Lēmums jau bijis, ka atgriezīsimies "zaļajā režīmā". Tas tā arī paliek. Bet speciālisti paliek pie tā, ka vienā vai otrā jautājumā "zaļais režīms" var tikt piekoriģēts," informēja Kariņš.

Vaicāts, vai pēc 15. novembra mājsēde varētu turpināties pret Covid-19 nevakcinētām personām, Kariņš vien norādīja, ka par dzīvi pēc mājsēdes patlaban diskutē eksperti. "Tagad ir pāragri runāt par iespējamajiem papildinājumiem," piebilda premjers.

Labklājības ministrs Gatis Eglītis (JKP) norādīja, ka 15. novembris ir robežšķirtne, kurā ir svarīgi atgriezties pie tiem epidemioloģiskās drošības nosacījumiem, kādi bija spēkā pirms mājsēdes. "Tātad "zaļais režīms" un pēc iespējas vairāk brīvības pakalpojumu saņemšanā un ekonomikas aktivitātē tiem, kas ir vakcinējušies pret Covid-19," pauda Eglītis.

Arī kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) norādīja, ka ir jāpieturas pie iepriekšējās vienošanās, ka pēc mājsēdes būs "zaļais lokdauns", tostarp kultūras nozarē, kas jau nodrošina epidemioloģiski drošus pasākumus. Vienlaikus ministrs pieļāva, ka nedaudz stingrāki ierobežojumi varētu skart tos pasākumus, kas tiek rīkoti bez norādītām sēdvietām un ārā. "Pārējos [lēmumus] aicinu atstāt negrozītus. Jo mazāk neskaidrību sabiedrībai, jo labāk," pauda Puntulis.

Tāpat kultūras ministrs piebilda, ka pēc 15. novembra kultūras nozare neatgriezīsies ikdienībā, pat "zaļajā režīmā" ne, bet gan nedaudz stingrākā. "Mēs neviens neesam optimisti un neuzskatām, ka [pēc 15. novembra] atgriezīsimies ikdienībā," secināja Puntulis.

Savukārt premjers skaidroja, ka izmaiņas sadzīvē pēc 15. novembra ir iespējamas, jo patlaban īstenojas ekspertu iepriekš paustās prognozes par saslimstības ar Covid-19 pieaugumu un slimnīcu noslodzi. Kariņš atzina, ka patlaban pieejamā informācija par epidemioloģisko situāciju norāda uz saslimstības pieauguma mazināšanos.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka ministrijām uzdots izstrādāt priekšlikumus par pasākumiem, kas būtu ieviešami laika posmā no 15. novembra līdz ārkārtējās situācijas beigām – 11. janvārim.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) iepriekš pieļāva, ka pēc 15. novembra, kad beigsies teju četras nedēļas ilgusī mājsēde, dzīve nevakcinētajiem būs vēl grūtāka.

"15. novembrī atgriezīsimies pie "zaļā režīma", kad skolas atsāks mācības klātienē un patlaban pilnībā slēgtās nozares atsāks darbu, pamatā jau vakcinētajiem. Bet no 15. novembra pret Covid-19 nevakcinētajiem ierobežojumi būs pat lielāki. Pēc 15. novembra nevakcinētajiem nekas nekļūs vieglāk," pauda Kariņš.

Arī veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) iepriekš atzina, ka pēc mājsēdes pret Covid-19 vakcinēto dzīve atgriezīsies "zaļajā režīmā", taču tiem, kas joprojām būs izvēlējušies nevakcinēties, jārēķinās ar stingrākiem ierobežojumiem.

Jau ziņots, ka Covid-19 izplatības ierobežošanai un slimnīcu atslogošanai Latvijā no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesti stingrāki epidemioloģiskās drošības pasākumi jeb mājsēde.

Mājsēdes laikā no pulksten 20 līdz pulksten 5 tiks ieviesta komandantstunda, skolēnu brīvlaiks ir pagarināts līdz oktobra beigām, šajā laikā nevar sniegt skaistumkopšanas pakalpojumus, kā arī klātienē nevar saņemt sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!