Pedagogi varētu neatteikties no ieceres streikot
Foto: LETA

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) varētu neatteikties no streika idejas, kamēr nebūs valdības lēmuma par finansējuma piešķiršanu pedagogu algas minimālās likmes paaugstināšanai līdz 750 eiro arī 2020. gadā.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga sacīja, ka aicinās LIZDA pirmorganizācijas uzturēt lēmumu par streiku, kamēr sagaidīs minēto valdības lēmumu.

"Valdība šodien pedagogiem paglaudīja galvu, paaugstinot algu no šā gada septembra līdz decembrim, bet iesita pļauku par 2020. gadu," pauda Vanaga.

Jau ziņots, ka valdība otrdien pieņēma grozījumus "Pedagogu darba samaksas noteikumos", paredzot no 1. septembra palielināt pedagogu minimālo atalgojumu par likmi no 710 līdz 750 eiro, tomēr līdzekļus algu palielināšanai piešķīra tikai šā gada budžetā.

Lai nodrošinātu finansējumu pedagogu minimālās algas likmes paaugstināšanai, valdība atbalstīja priekšlikumu 2019. gadā finansējumu 713 824 eiro apmērā nodrošināt no budžeta resora "Mērķdotācijas pašvaldībām", bet 6 944 658 eiro - no budžeta resora "Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums".

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) norādījusi, ka algu celšanai nepieciešami 7,66 miljoni eiro šogad un 22,97 miljoni eiro 2020.gadā.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) paziņoja, ka neesot likumīga pamata patlaban 2020. gada budžetā pedagogu darba samaksas palielināšanai paredzēt papildus 20 miljonus eiro, jo diskusijas par nākamā gada budžetu sāksies tikai šā gada augustā.

"Ja ir politiskā griba atbalstīt šo priekšlikumu, tad to var izdarīt divos veidos. Pirmkārt, 2020. gada budžetā samazināt līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem paredzēto summu, kas radīs negatīvu fiskālu efektu. Otrkārt, valdība var pieņemt lēmumu par septiņu miljonu eiro novirzīšanu pedagogu darba samaksai šogad, bet Ministru kabinets apņemas divu nedēļu laikā rezervēs meklēt līdzekļus pedagogu darba samaksas pieaugumam 2020. gadā," pauda Reirs.

LIZDA priekšsēdētāja Vanaga aicināja Ministru kabineta rīkojuma projektā tomēr saglabāt minēto atrunu par pedagogu darba samaksas pieaugumu arī 2020. gadā. LIZDA iepriekš brīdināja, ja jūnijā netiks grozīti pedagogu darba samaksas noteikumi, notiks pedagogu beztermiņa streiks, ko LIZDA plāno organizēt septembra sākumā.

Daļu finansējuma pedagogu darba samaksas paaugstināšanai 2020.gadā varētu iegūt no veiktajām reformām izglītības sistēmā, otrdien pēc valdības sēdes žurnālistiem sacīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).

Pēc valdības sēdes Šuplinska atzina, ka viņa patlaban nevar nosaukt precīzu avotu, kur iegūt finansējumu skolotāju algu celšanai 2020. gadā. Tiesa, kā vienu no iespējamiem avotiem ministre minēja ietaupījumu, kas radīsies no skolu tīkla sakārtošana.

Šuplinska pauda cerību, ka valdības lēmums par finansējuma nodrošināšanu skolotāju algu celšanai no šā gada 1. septembra būs kārtējais solis, kas ļaus efektivizēt izglītības sistēmu un attiecīgi arī cels izglītības kvalitāti.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) tomēr uzsvēra, ka valdība šodien var lemt tikai par pedagogu darba samaksas pieaugumu no šā gada 1. septembra, bet par turpmāko atalgojuma pieaugumu notiks diskusijas 2020. gada budžeta kontekstā. Vienlaikus premjers atzina, ka pedagogu atalgojuma pieaugumam jāiet roku rokā veiktajām reformām izglītības nozarē.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) kritizēja pieeju, kad valdība izlases kārtā lemj par finansējuma piešķiršanu tai nozarei, kas "runā visskaļāk". Ministra ieskatā, lemjot par finansējuma palielināšanu, visām nozarēm ir jābūt vienlīdzīgiem noteikumiem.

Source

LETA
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form