Pedagogu vadzis lūst – arodbiedrība pieprasa Šuplinskas demisiju
Foto: DELFI

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) trešdien, 25. novembrī, padomes sēdē lēmusi pieprasīt Izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) demisiju, žurnālistiem preses konferencē pavēstīja LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Saņēmām atbildes no nozares ministrijas. Viena no mūsu prasībām tiek izpildīta, divas – daļēji, atlikušās – netiek izpildītas. Līdz ar to vakar valdē un šodien padomes sēdē tika lemts pieprasīt ministres demisiju," komentēja Vanaga.

Viņa uzsver, ka pedagogi šajos apstākļos dara vairāk, nekā no viņiem tiek prasīts, nav nodrošināti mācību līdzekļi jaunajam mācību saturam, nepietiek tehnoloģijas ne pedagogiem, ne skolēniem, un situācija rada paaugstinātus stresa apstākļus pedagogiem. "Izvirzīt nesamērīgi paaugstinātas prasības, ko ministre plāno apstiprināt valdībā līdz šī gada nogalei – mēs uzskatām, ka tas ir nepieļaujami".

Ar draudu – neizpildi prasības, darba alga tev samazinās par 20%– tas ir ciniski, uzsver Vanaga, norādot, ka ministrei bija jāmeklē daudzveidīgāki atbalsta mehānismi visiem nozares darbiniekiem.

Tāpat pirmsskolas pedagogiem netiek nodrošināti nekādi papildu atbalsta mehānismi, bet tā vietā politiski ir nolemts, ka prioritārāki ir lielāks atbalsts privātskolām, digitalizācijai, tehnoloģiju iegādei, uzsver LIZDA vadītāja.

Savukārt kā trešo būtiskāko punktu Vanaga min augstākās izglītības un zinātnes jomu, kur nav pietiekams bāzes finansējums problēmu risināšanai. "Nav pieļaujams, ka jaunizveidotajām padomēm rokās ir lēmējvara, izpildvara un arī šķīrējtiesas vara vienas institūcijas rokās, kas ierobežo mūsu biedru iesaisti demokrātiskā lēmumu pieņemšanas procesā," norāda Vanaga.

Vanaga uzsver, ka LIZDA citas nozares organizācijas nav uzrunājusi, lai vienotos par kopīgu demisijas pieprasījumu, taču ir aptaujājusi, lai uzzinātu, vai tikai LIZDAI ir dialoga problēmas ar nozares ministriju. Arodbiedrība ir atradusi kopsaucēju ar vairākām nozares organizācijām – gan izglītības un zinātnes, gan vecāku organizācijām, kas atbalsta LIZDU nostāju par nepieciešamību uzlabot aktuālos likumprojektus.

Tālāk LIZDA sagatavos atbilstošos dokumentus, kurus iesniegs parlamentā, lai deputāti par to varētu lemt. Vanaga norāda, ka Šuplinskai ir iespēja demisionēt pašai, bet tas esot "maz ticams".

Jau vēstīts, ka jau 11. novembrī LIZDA Padomes sēdē bija plānots lemt par Šuplinskas demisijas pieprasīšanu, taču pēc sarunas ar ministri tika nolemts izvirzīt papildu prasības, uz kurām ministrei bija jāatbild līdz 23. novembrim.

Jāatgādina, ka LIZDA izvirzīja vairākas prasības: ministrei Šuplinskai jāatvainojas nozarei par savu attieksmi; reformu īstenošanai jāparedz resursi un būtiskās reformas jāīsteno, apspriežoties ar sociālajiem un sadarbības partneriem.

Tāpat LIZDA iepriekš pieprasīja saskaņojumu ar sociālajiem partneriem gadījumā, ja normatīvajos aktos tiek izdarīti grozījumi ar mērķi samazināt Covid-19 izplatību, kompensēt izdevumus par attālinātajām mācībām.

LIZDA arī pieprasīja noteiktos normatīvajos aktos veikt grozījumus, citos atsaukt iesniegtos grozījumus, kā arī ieviest pilnveidotas darba slodzes un darba samaksu jau no 2021. gada 1. septembra.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ilga Šuplinska Izglītība LIZDA
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form