foto: VID

Pagājušajā gadā reģistrēti 1470 ar narkotisko un psihotropo vielu nelegālo apriti saistīti noziegumi. Tādējādi šo likumpārpākumu skaits attiecībā pret 2006. gada līmeni audzis par 43,9%, sasniedzot pēdējos gados augstāko atzīmi, liecina Iekšlietu ministrijas (IeM) informatīvais ziņojums par narkotisko vielu izplatības ierobežošanas programmas īstenošanu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
28% no pērn reģistrētajiem 1470 noziegumiem saistīti ar narkotiku realizāciju vai iegādāšanos un glabāšanu realizācijas nolūkos, 34% - ar narkotisko vielu iegādāšanos un glabāšanu un 34,8 % - ar narkotisko vielu iegādāšanos un glabāšanu nelielā apmērā vai atkārtotu lietošanu bez ārsta nozīmējuma gada laikā.

Pagājušajā gadā pieaudzis arī tādu personu skaits, kurām Narkoloģiskās palīdzības dienestā konstatēts narkotisko vai psihotropo vielu reibuma stāvoklis. Pagājušajā gadā reģistrēti 2366 administratīvie pārkāpumi saistībā ar narkotiku iegādāšanos vai glabāšanu nelielos apmēros, kā arī ar to lietošanu bez ārsta nozīmējuma - par 1136 pārkāpumiem vairāk nekā gadu iepriekš. Par 16% pieaudzis aizturēto personu skaits, kas vadījušas transporta līdzekļus narkotisko vai psihotropo vielu reibuma stāvoklī.

Ar katru gadu aizvien palielinās arī narkotiku nelegālā aprite ieslodzījuma vietās. Pēc Ieslodzījuma vietu pārvaldes sniegtajām ziņām, 2007. gadā pārvaldē saistībā ar narkotiku nelegālo apriti uzsākti 259 kriminālprocesi. 731 no visām 2008. gada 1. janvārī ieslodzījumā esošajām 6528 personām notiesātas par noziedzīgu nodarījumu saistībā ar narkotisko vai psihotropo vielu nelegālo apriti, bet 529 no visu ieslodzīto kopējā skaita atrodas operatīvajā uzskaitē kā narkomāni.

Situācijas analīze liecina, ka nelegālajā narkotiku tirgū vislielāko popularitāti joprojām saglabā amfetamīna tipa stimulanti un kannabis grupas narkotiskās vielas. Šīs narkotikas pārsvarā izvēlas gados jauni cilvēki un parasti tās ir vielas, ar kurām tiek uzsākta pastāvīga narkotiku lietošana. Narkotiku tirgus analīze ļauj arī secināt, ka pieaudzis kokaīna pieprasījums, kaut arī kokaīns tiek uzskatīts par vienu no dārgākajām narkotiskām vielām. Pieaugusi arī heroīna aprite.

Lai gan pieaugusi nelegālo narkotiku plūsma caur un uz Latviju, būtiski ir augusi arī tiesībsargājošo iestāžu profesionalitāte un aktivitāte narkotiku aprites apkarošanā, atzīmēts ziņojumā.

2007. gadā Latvijā tika veiktas kopskaitā 1764 narkotisko vai psihotropo vielu izņemšanas. Izņemtā kokaīna daudzums pieaudzis vairāk kā 10,6 reizes (izņemti gandrīz 12 kg kokaīna), heroīna – vairāk kā 11 reizes (izņemts 1,75050 kg heroīna); izņemto magoņu salmu daudzums – vairāk kā 3 reizes (izņemts 74,611 kg magoņu salmu); izņemtās marihuānas daudzums – vairāk kā 8 reizes (izņemti 52,34 kg marihuānas); izņemtā metamfetamīna daudzums – vairāk kā pusotras reizes (izņemts 11,86326 kg metamfetamīna); izņemto ekstazī tablešu skaits - vairāk 22 reizes.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form