Lai gan vairums iedzīvotāju līdz šim nav dzirdējuši par valdības un uzņēmēju apspriesto ieceri Latvijā ieviest tā saukto pudeļu depozīta sistēmu, vairāk nekā 80% tomēr būtu gatavi nodot veikalā vai īpašā automātā tukšās pudeles, par to saņemot atpakaļ noteiktu naudas summu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Šādu pārliecību pauduši "DnB NORD Bankas" šoruden aptaujātie iedzīvotāji.

Pētījumā atklāts, ka vairāk nekā 60% aptaujāto par šādu ieceri nebija dzirdējuši. Tajā pašā laikā vairāk nekā četri no pieciem aptaujas dalībnieku būtu gatavi nodot veikalā vai īpašā automātā tukšās pudeles, par to saņemot atpakaļ naudu.

Tikai 8,6% respondentu apgalvoja, ka šāda iespēja viņus absolūti neinteresētu.

Pētījumā secināts, ka nedaudz aktīvāki iecerētās sistēmas atbalstītāji ir tie respondenti, kas jau šobrīd ikdienā vairāk vai mazāk aktīvi šķiro sadzīves atkritumus, tātad - kuriem papildu sarežģījumus neradītu tukšo pudeļu atlasīšana vai uzkrāšana atsevišķi no citiem atkritumiem.

Savukārt, atbildot uz jautājumu, kādēļ, viņuprāt, pudeļu depozīta sistēma Latvijā joprojām nav izveidota, vairums respondentu min divus galvenos faktorus - kavēšanos ar nepieciešamās normatīvās bāzes izstrādi un neieinteresētību no tirgotāju puses, jo viņiem tas nebūtu izdevīgi.

Pētījumā atklājās, ka aptuveni trešā daļa aptaujāto nav informēti par atkritumu pārstrādi vai uzskata, ka tāda praktiski netiek veikta.

Tomēr 20% domā, ka vairums sašķiroto atkritumu tiek pārstrādāti, bet pārējie - 51% - pieļauj, ka vismaz kāda to daļa tiek nodota pārstrādei.

Kā iemeslus salīdzinoši nepopulārajai pārstrādei visbiežāk aptaujātie minējuši ieinteresētības un vienota viedokļa trūkumu no valsts institūcijām par nepieciešamību attīstīt šādu uzņēmējdarbības virzienu, sabiedrības inertumu un nepilnīgo atkritumu šķirošanas sistēmu, un to, ka nav pieprasījuma pēc šāda veida ražošanas izejvielām.

Pētījumā, kurā piedalījās aptuveni 900 Latvijas iedzīvotāju, tika apzināta viņu kopējā izpratne un attieksme pret videi draudzīgu dzīvesveidu, kā arī īpaša uzmanība pievērsta pudeļu depozīta sistēmas iecerei un dažādu atkritumu otrreizējās pārstrādes jautājumiem.
Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form