'Pieaug aritmētiskā progresijā' – Rīgas Metropole brīdina par bēgļu plūsmu
Foto: DELFI

Lielākā bēgļu koncentrācija valstī ir tieši Rīgas Metropoles pašvaldībās – to kopskaits vēl pirms nedēļas bija 1200, bet šobrīd tas pieaug aritmētiskā progresijā, paziņojumā medijiem norāda Rīgas Metropoles pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Patlaban Rīgas Metropoles Pierīgas pašvaldībās pēc to rīcībā esošās informācijas izmitinātas vairāk nekā 1200 personas, savukārt Rīgas pilsētā reģistrēts ap 7000 personu, no kurām izmitināšana bija nepieciešama 1147 cilvēkiem. Taču Rīgas Metropole norāda, ka patiesais bēgļu skaits varētu būt krietni lielāks.

Rīgas Metropoles pašvaldībās reģistrēto bērnu skaits pārsniedz 1700, kas nozīmē, ka viens no lielākajiem izaicinājumiem, ar kuriem saskaras pašvaldības, ir bērnu iekārtošana pirmsskolas izglītības iestādēs un skolās.

"Rīga un Pierīga saskaras ar ierobežotu mājokļu fondu un pašvaldībām jau šobrīd nav vietas pirmsskolas iestādēs, bet skolēnu skaits vispārizglītojošajās iestādēs sasniedz trīsdesmit un vairāk bērnu. Līdz ar to izglītības nodrošināšana ir viens no šobrīd sarežģītākajiem uzdevumiem Rīgas Metropolē, kam ir jādomā alternatīvi risinājumi," norāda biedrības "Rīgas Metropoles" līdzpriekšsēdētājs, Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks (LRA).

Vietu trūkumu pašvaldības varētu risināt, piesaistot auklīšu pakalpojumu, tādā veidā sniedzot darba iespējas ukraiņu sievietēm un risinot arī valodas barjeru pirmsskolās.

"Lielākā bēgļu koncentrācija valstī ir tieši Rīgas Metropoles pašvaldībās. To kopskaits vēl pirms nedēļas bija 1200, bet šobrīd tas pieaug aritmētiskās progresijas ātrumā. Patreiz vēl gaidām valsts regulējumu un vadlīnijas atbalsta saņemšanai bēgļu uzņemšanai pašvaldībās, tomēr vienlaikus katra pašvaldība dara visu iespējamo, lai sniegtu atbalstu bēgļiem," norāda Sprindžuks.

Visās pašvaldībās šobrīd aktīvi darbojas Civilās aizsardzības komisijas, kas risina bēgļu izvietošanas jautājumus un sociālie dienesti, kuri sniedz konsultācijas par pieejamo pašvaldības sociālo palīdzību un pabalstiem, atbalstu mājokļa nodrošināšanā, nodarbinātību, medicīnisko palīdzību, bērnu izglītības iespējām, sarunvalodas apguvi un psiholoģisko palīdzību, kā arī nepieciešamo informāciju vīzu un uzturēšanās atļauju saņemšanai.

Atsevišķas pašvaldības sniedz tostarp izbraukuma pakalpojumus novadu pagastu teritoriālajās pārvaldēs un vietās, kur tas ir nepieciešams, sniedzot bēgļiem un novadu iedzīvotājiem nepieciešamo informāciju un nodrošinot bēgļiem piekļuvi nepieciešamajiem valsts un pašvaldību pakalpojumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Daudzas pašvaldības uzsākušas vai drīzumā plāno uzsākt nodrošināt arī maltītes vai pārtikas pakas bēgļiem. Piemēram, ņemot vērā bēgļu vēlmi pašiem pagatavot sev maltītes, pārtikas pakas kā labāko risinājumu izvēlējusies Siguldas novada pašvaldība.

Atsevišķas pašvaldības, tostarp Ķekava un Mārupe, jau ir pieņēmušas lēmumu vai tuvākajā laikā plāno lemt par pašvaldības pabalstu privātām mājsaimniecībām, kas uzņem bēgļus, kā arī nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumiem mājoklim un zemei.

Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienība "Rīgas Metropole" apvieno Rīgu un teritoriju ap to. Tās kodolu veido Rīga un astoņi Pierīgas novadi – Ādažu, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu un Siguldas.

Apvienības sastāvā esošo pašvaldību teritorijās dzīvo vairāk nekā 42,5% jeb virs 800 000 no visiem Latvijas iedzīvotājiem – ap 670 000 Rīgā un ap 200 000 Pierīgas novados.

Jau vēstīts, ka Latvija ir gatava uzņemt ap desmit tūkstošiem bēgļu.

Tags

Krievijas iebrukums Ukrainā Ķekava Mārupe Olaine Rīga Salaspils Sigulda
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form