Pieminekli nevar demontēt, bet var mainīt nosaukumu, par monumentu Uzvaras parkā spriež deputāti
Foto: LETA

Trešdien, 30. martā, Saeimas Ārlietu komisija sprieda par kolektīvā iesnieguma par Uzvaras pieminekļa demontāžu virzību, deputātiem secinot, ka šis nav piemērots brīdis, lai lemtu par pieminekļa demontāžu, portālu "Delfi" informēja Saeimas preses dienestā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (NA) pēc sēdes sacīja, ka Latvija ir valsts, kas ievēro starptautiskās vienošanās, ko tā ir uzņēmusies, un komisija nevar virzīt jautājumu par starptautisku līgumu denonsēšanu, demontējot pieminekli. Vienlaikus viņš atzina, ka Latvija var aicināt atbildīgās iestādes apsvērt Uzvaras pieminekļa nosaukuma maiņu.

Sēdē komisijas priekšsēdētājs uzsvēra Ārlietu komisijas kompetenci, skatot jautājumu par Uzvaras pieminekļa demontāžu, – vērtēt starptautisko tiesību, vienošanos un no tām izrietošo Latvijas starptautisko saistību izpildi.

Pamatojoties uz 1994. gada 30. aprīlī noslēgtajiem līgumiem ar Krieviju, nav tiesiska aspekta, kas ļautu demontēt Uzvaras pieminekli, nepārkāpjot starptautiskās saistības, ko Latvija uzņēmusies, parakstot attiecīgos līgumus. Starptautisko līgumu izpildi uzrauga Eiropas Drošības un sadarbības organizācija, un Latvijas interesēs ir apliecināt, ka tā ievēro savas saistības, uzsvēra Ārlietu ministrijas pārstāvji.

Deputāti akcentēja, ka starptautiskie līgumi neliedz attīstīt ap monumentu esošā Uzvaras parka teritoriju, un sprieda, ka parka teritorijas turpmākā attīstība jāskata arī konceptuāli, uzmanību pievēršot kā vēsturiskajiem, tā juridiskajiem aspektiem.

Tāpat deputāti uzsvēra, ka šobrīd, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un Krievijas izvērsto karadarbību Ukrainā, nav piemērots brīdis, lai lemtu par Uzvaras pieminekļa demontāžu, jo tas var saasināt spriedzi sabiedrībā un ietekmēt drošības situāciju.

Sēdes noslēgumā deputāti lēma sagatavot komisijas vēstuli Rīgas domei ar aicinājumu veikt Uzvaras pieminekļa tehnisko ekspertīzi, uz ekspertīzes laiku ierobežojot piekļuvi objektam. Kols norādīja, ka pēc pieminekļa spridzināšanas mēģinājuma 1997. gadā šāda ekspertīze nav veikta un tas apdraud sabiedrības drošību un veselību.

Vēstulē deputāti aicinās Rīgas domi arī nekavējoties lemt par informatīvi skaidrojošu plākšņu izvietošanu pieminekļa tuvumā un mainīt monumenta nosaukumu atbilstoši tā statusam un vēsturiskajai nozīmei, jo starptautiskās saistības to neliedz darīt.

Tāpat deputāti lēma uzdot Tieslietu ministrijai līdz šā gada 15.aprīlim sagatavot un iesniegt komisijā iepriekš valdībā saskaņotu informatīvo ziņojumu par iespējamo tiesisko pamatojumu visa objekta vai tā atsevišķu daļu demontāžai.

2019. gadā Saeimas Ārlietu komisijai un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai izskatīšanai tika nodots 10 822 Latvijas pilsoņu kolektīvais iesniegums par Uzvaras pieminekļa demontāžu. Līdz šim notikušas četras Ārlietu komisijas sēdes un viena abu komisiju kopsēde, informēja Kols. Komisijas priekšsēdētājs aktualizēja arī nepieciešamību izveidot darba grupu, lai izvērtētu Uzvaras parka turpmāko attīstību.

Jau vēstīts, ka koalīcijas partneri pirmdien, 28. martā, pārsprieduši Uzvara parkā esošā pieminekļa pastāvēšanas "turpmākos variantus", bet konkrētu risinājumu nepiedāvā. Koalīcija par šo jautājumu rosināja diskutēt Saeimas Ārlietu komisijā.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Konservatīvie) preses konferencē pēc koalīcijas sanāksmes informēja, ka politiskie spēki runājuši par Uzvaras parkā esošo pieminekli un tā pastāvēšanas turpmākajiem rīcības variantiem.

Ministrs atzina, ka koalīcijas partneru starpā nav bijusi vienprātība jautājumā par pieminekli.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ārlietu ministrija Jānis Bordāns Krievija Rīgas dome Saeima Tieslietu ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form