www.DELFI.lv
Foto: DELFI

Pēc gandrīz divus gadus ilgām diskusijām par nepieciešamību pieņemt tā dēvēto "stukaču likumu" jeb grozījumus Krimināllikumā, kas ļautu atbrīvot no soda personas, kas palīdzējušas atklāt smagus noziegumus, Saeima ceturtdien pieņēma pretrunīgus lēmumus, atbalstot gan šāda panta izslēgšanu, gan atstāšanu. Tautas partijas deputāts Kārlis Leiškalns paziņoja, ka par šo jautājumu nepieciešams sagatavot jaunu likumu, deputāti gan par to vēl lems trešajā lasījumā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

imageFoto galerija


Saeimas deputāti ceturtdien, skatot grozījumus Krimināllikumā, vispirms atbalstīja Nacionālās drošības komisijas vadītāja Dzintara Jaundžeikara (LPP/LC) priekšlikumu izslēgt no likuma pantu, kas noteica: "Ģenerālprokurors ar savu lēmumu var izbeigt kriminālprocesu pret personu, kura būtiski palīdzējusi atklāt smagu vai sevišķi smagu noziegumu, kas ir tikpat smags, smagāks vai bīstamāks par šīs personas pašas izdarīto noziedzīgu nodarījumu."

Pēc tam ar nākamo balsojumu deputāti atbalstīja Tieslietu ministrijas priekšlikumu, kas noteica, ka ģenerālprokurors tomēr varēs "izbeigt kriminālprocesu pret personu, kura būtiski palīdzējusi atklāt smagu vai sevišķi smagu noziegumu, kas ir smagāks vai bīstamāks par šīs personas pašas izdarīto noziedzīgu nodarījumu." Šādas iespējas gan neattieksies uz slepkavām, izvarotājiem, narkotiku tirgotājiem, kontrabandistiem un personām, kas tīši nodarījušas smagus miesas bojājumus.

Juristi publiski nevēlējās komentēt Saeimas lēmumu, jo parasti šādos gadījumos nenotiktu balsojums par otro priekšlikumu, jo ar pirmo balsojumu deputātu vairākums jau atbalstīja panta izslēgšanu. Tomēr, tā kā otrais balsojums notika, likumiski būs spēkā šī redakcija, ja trešajā lasījumā nekas nemainīsies.

Saeimas deputāti ceturtdien arī noraidīja JL priekšlikumu Kriminālprocesā iekļaut legālās prezumpcijas principus. JL rosināja noteikt, ka "ir uzskatāms par pierādītu, ka finanšu līdzekļi vai cita manta ir noziedzīgi iegūta, ja persona bez dibināta iemesla nespēj vai atsakās pamatot šo finanšu līdzekļu vai citas mantas izcelsmes vai piederības likumību." JL priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, atsaucoties uz eksprezidentes Vairas Vīķes –Freibergas teikto, aicināja beidzot novērst situāciju, ka amatpersonas var atklāti stāstīt, ka miljonus mantojušas no vecmāmiņas, tādejādi ņirgājoties par sabiedrību. Tomēr Saeimas vairākums – 50 deputāti pret un 13 atturoties, neatbalstīja šo priekšlikumu.

TP deputāts Kārlis Leiškalns skaidroja, ka likumā jau patlaban esot noteiks, ka iespējams saukt pie atbildības personas par savu ienākumu slēpšanu.


Jau vēstīts, ka Saeimas Juridiskā komisija iepriekš atbalstīja pirms pusotra gada tapušos grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas nosaka ģenerālprokurora tiesības atbrīvot no soda personas, kas ziņojušas par tāda paša smaguma vai smagākiem noziegumiem. Lai arī šie cilvēki tiks atbrīvoti no kriminālatbildības, viņiem būs jāatmaksā noziedzīgi iegūtie naudas līdzekļi, tā tika iepriekš noteiks likumā.

Kaut arī jau patlaban ģenerālprokuroram ir tiesības atbrīvot no kriminālatbildības personas, kas ziņojušas par smagiem noziegumiem, likumā tas nebija precīzi noteikts.

Saeimas Juridiskās komisijas otrdien atbalstītie grozījumi precīzi nosaka gadījumus, kad nevar atbrīvot no kriminālatbildības - ja persona tiek saukta pie kriminālatbildības par sevišķi smagu noziegumu izdarīšanu, kas saistīti ar slepkavībām, vardarbību, narkotikām, vai arī persona pati izveidojusi vai vadījusi organizētu grupu vai bandu.


Juridiskajā komisijā informē, ka Latvijas ģenerālprokurori līdz šim kūtri izmantojuši iespējas atbrīvot no kriminālatbildības personas, kas ziņojušas par smagiem noziegumiem. Bijušā ģenerālprokurora Jāņa Skrastiņa laikā pieņemts viens šāds lēmums, savukārt pašreizējā ģenerālprokurora Jāņa Maizīša laikā – divi.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form