Foto: Shutterstock

Lai Ziemassvētki un Jaungada svinības nepārvērstos traģēdijā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina atcerēties un rūpēties par ugunsdrošību mājoklī, pieskatot degošas sveces un ievērojot citus drošības pasākumus, portālu "Delfi" informēja dienesta pārstāve Agrita Vītola.

Neapdomība ir viens no galvenajiem iemesliem cilvēku bojāejai ugunsgrēkos. Lielu daļu no traģiskiem negadījumiem varēja novērst, ja būtu ievērotas ugunsdrošības prasības.

Ugunsdzēsēji atgādina, ka iedegtas sveces vienmēr jāuzmana. Lai no aizdegtas sveces neizceltos ugunsgrēks, jāatceras, ka:

  • sveces stabili jānovieto uz nedegošas virsmas, un nav vēlams sveci novietot citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, pie radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;
  • degoša svece rada augstu temperatūru, tāpēc tā jānovieto drošā attālumā no degtspējīgiem priekšmetiem, mēbelēm, audumiem, aizkariem u.c;
  • degošas sveces nedrīkst pat uz īsu brīdi atstāt bez uzraudzības! Dodoties prom no telpas, kurā atrodas degošas sveces, vai pirms gulētiešanas, ir jāpārliecinās, ka sveces ir nodzēstas.

VUGD atgādina, ka eglītes zaros iestiprinātas sveces dedzināt ir ļoti bīstami, jo no tām viegli var uzliesmot pati egle vai rotājumi.

Tāpat viens no izplatītākajiem ugunsgrēku iemesliem ir apkures iekārtu nepareiza izmantošana, tāpēc svētkos kurinot pirtiņu, krāsni vai kamīnu, jāatceras ievērot drošības noteikumus:

  • nekurināt un neizmantot bojātas apkures iekārtas vai dūmvadus;
  • aizdegšanai neizmantot viegli uzliesmojošus un degtspējīgus šķidrumus, bet kurināmo un citus degtspējīgus materiālu apkures iekārtas durtiņu priekšā novietot ne tuvāk par 1,2 metriem;
  • nenovietot uz un pie apkures ierīcēm degtspējīgus priekšmetus un materiālus, piemēram, nežāvējiet drēbes un apavus.

Ja apkures iekārta tiek kurināta tikai svētku laikā, pirms lietošanas jāpārliecinās, ka dūmvadā nav izveidojušies kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, savlaicīgi nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā – var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu.

Kā informē VUGD, krāsainas spuldzītes glīti izrotā jebkuru eglīti vai svētku telpu, tomēr jāatceras, ka to nepareiza lietošana var izraisīt ugunsgrēku. "Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektrisko spuldzīšu virtenes, aicinām pirms to lietošanas rūpīgi izlasīt instrukciju un lietot tikai tām paredzētos apstākļos – ar virtenēm, kas paredzētas lietošanai telpās, nerotājiet pagalmu vai mājas fasādi. Izmantojot jau lietotas virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas," atgādina VUGD pārstāve.

Ja svētkos plānots lietot pirotehniskos izstrādājumus, jāatceras:

  • pirms svētkiem iztīrīt māju balkonu un/ vai pagalmu no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku;
  • pirotehniku iegādāties tikai sertificētos veikalos un pirms lietošanas rūpīgi izlasīt lietošanas pamācību, to ievērot un neskaidrību gadījumā konsultēties ar speciālistu;
  • pirms pirotehnikas raķešu palaišanas novietot tās uz stabilas virsmas, lai tās neapgāztos un gadījumā, ja pirotehnikas raķetes nav nostrādājušas, tās atkārtoti neaizdedzināt.

"Gadījumā, ja esat nolēmušu doties vērot svētku salūtu, centieties atrasties drošā attālumā no pirotehnikas izstrādājumu palaišanas vietas, jo tā varat pasargāt sevi no smagām apdeguma traumām pirotehnikas iedarbināšanas procesā radušās kļūmes dēļ," aicina VUGD pārstāve Agrita Vītola.

Tāpat dienests aicina pārrunāt drošības jautājumus ar bērniem: "Aicinām neatstāt mazus bērnus vienus telpā ar iedegtu kamīnu vai krāsni, bet lielākiem bērniem neuzticiet apkures ierīces iekurināšanu – to drīkst darīt tikai pieaugušo klātbūtnē un ievērojot īpašu piesardzību. VUGD atgādina, ka bērniem nav atļauts lietot pirotehniskos izstrādājumus, tāpēc nepieļaujiet pirotehnikas nonākšanu bērnu rokās," atzīmē dienests.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!