AFI

Gads pirms 8.Saeimas vēlēšanām izvērties par laiku, kad partijas aug kā sēnes pēc lietus - kopš brīža, kad par jaunas partijas dibināšanu paziņoja toreizējais Latvijas Bankas vadītājs Einars Repše, uz politiskās skatuves sevi pieteikuši vēl seši jauni politiski spēki.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Pagājušā gada vidū dibinājās pirmā no "jaunizceptajām partijām" - Latvijas Apvienoto republikāņu partija, kas sevi dēvē par labēji centrisku. Par partijas vadītājiem kļuva uzņēmēji - "Hoetica ATU" komercdirektors Ēriks Sauļūns un uzņēmuma "Mežsaimnieks EG" direktora vietnieks Ginters Grunckis.

Partijas iniciatīvas grupa sākotnēji dibināja sabiedrisko organizāciju "Republika", kas pārtapa partijā.

2.februārī Repše kopā ar saviem domubiedriem nodibināja partiju "Jaunais laiks" (JL). Repše, vēl būdams Latvijas Bankas prezidents, par ieceri dibināt jaunu labēji centrisku partiju paziņoja pērnā gada 21.augustā Latvijas neatkarības konstitucionālā likuma pieņemšanas desmitajā gadadienā.

Repše jauno partiju pieteica ar Latvijas politikā vēl neredzētu parādību - honorāra pieprasīšanu par partijas veidošanu, pamatojot to ar vēlmi izveidot no ekonomiskajiem grupējumiem neatkarīgu politisku organizāciju.

Rudenī jaundibināmā partija atklāja savu biroju un vairāku mēnešu laikā partija pakāpeniski publiskoja savus statūtus un programmu.

Vilis Bāliņš jeb priesteris Sergijs 1.martā plkst. 7.30. Dailes teātra Lielajā zālē "interesentus ar pasēm" aicināja uz Latvijas atmodas partijas dibināšanas kongresu. Uz partijas pirmo kongresu gan bija pulcējušies tikai 16 cilvēki un vairāki žurnālisti.

Vēl līdz šim Bāliņam nav izdevies partiju reģistrēt, jo vēl nav izdevies savākt 200 pilsoņu parakstu, ko nosaka likums.

Gada sākumā par aiziešanu no Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) paziņoja četri LSDSP deputāti un toreizējais LSDSP Saeimas frakcijas vadītājs Egils Baldzēns, kurš tajā pašā dienā arī publiskoja ieceri veidot jaunu politisku spēku.

25.martā notika Sociāldemokrātu savienības dibināšanas kongress, uz kuru bija pulcējies kupls dibinātāju skaits, gandrīz 1000 cilvēku.

Lai arī SDS vēl nav oficiāli reģistrēta, par izstāšanos no SDS paziņojis viens no dibinātājiem, bijušais Zīgerista partijas Saeimas deputāts Odisejs Kostanda. Viņa vārds tiek saistīts ar jaunas partijas "Latvijas brīvībai" bibināšanu 21.aprīlī, un Kostanda prognozē, ka no SDS uz jaunveidojamo spēku varētu aiziet apmēram 400 biedru.

Savukārt divas jaundibināmas partijas par savu izveidošanās datumu izvēlējušās 25.maiju. Maija nogalē partijas dibināšanas kongresu nolēmusi rīkot "mācītāju" partija, kā arī bijušā demokrātiskās partijas "Saimnieks" līdera Ziedoņa Čevera jaunveidojamais politiskais sociāli liberālais spēks "Latvijas Brīvības partija".

Par "mācītāju partiju" dēvētā politiskā spēka īstais nosaukums vēl pagaidām tiek turēts noslēpumā. Arī par Čevera jaundibināmo partiju plašāku informāciju sabiedrībai partijas iniciatīvas grupas locekļi sola sniegt tikai nākamnedēļ.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form