Plāno licenzēt nebanku sektora kredītu devējus
Foto: F64

Nākamgad Latvijā paredzēts ieviest licencēšanas sistēmu nebankas sektora patērētāju kreditēšanai, lai varētu kontrolēt kredītu izsniedzējus un patērētāju tiesību aizsardzību. Licenzēšanu paredzēts uzticēt Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC), bet finansēt jauno funkciju plānots no licences saņēmēju maksas un ikgadējās nodevas, otrdien konceptuāli nolēma valdība.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Premjers Valdis Dombrovskis (JL) gan jauno koncepciju pieņēma ar noteikumiem. Viņš neslēpa viedokli, ka vēl jo joprojām uzskata arī šo koncepcijas variantu par apšaubāmu, jo tajā nav pietiekami aizsargātas patērētāju tiesības. "Te ir koncepcija, kā mēs licences dalām (..) Kur ir aprakstīts, kā patērētājam uzlabosies situācija?" retoriski jautāja premjers. Viņš iebilda arī pret vēl vairākiem citiem izstrādātās koncepcijas punktiem, par kuriem izvērtās diskusija.

Arī ekonomikas ministrs Atis Kampars (JL) atzina, ka koncepcija vēl ir uzlabojama, taču otrdien tā esot jāvirza uz priekšu, bet pilnveidojumus varēšot veidot turpmāk.

Galu galā premjera vērtējumā "bēdīgi slaveno" koncepciju valdība tomēr apstiprināja.

Atbalstītā koncepcija paredz, ka bez kredītiestādēm finanšu aizdevumus patērētājiem saimnieciskās darbības ietvaros varēs izsniegt tikai licenzēti komersanti. Ar finanšu aizdevumu piešķiršanu turpmāk nevarēs nodarboties fiziskas personas, kas nav individuālie komersanti. Fiziskām personām, kas pēc licencēšanas sistēmas izveides vēlēsies nodarboties ar patērētāju finanšu kreditēšanu sistemātiski, patstāvīgi un par atlīdzību, būs jāreģistrējas kā individuālajiem komersantiem un jāsaņem licence.

Kopējās izmaksas licencēšanas sistēmas ieviešanai un uzturēšanai PTAC būtu aptuveni 76 025 lati gadā. Ņemot vērā ierobežotos valsts budžeta resursus, šīs izmaksas plānots kompensēt no valsts nodevas maksājumiem - vismaz 500 lati sākotnējai licences saņemšanai.
Pieņemot, ka licences saņemšana būs nepieciešama vismaz 130 nebanku kredītu devējiem un 140 lombardiem, pirmajā gadā pēc licencēšanas sistēmas ieviešanas budžeta ieņēmumi sasniegtu aptuveni 135 000 latu. Lai arī turpmāk ikgadējā nodeva segtu budžeta izdevumus nebanku kredītu devēju uzraudzības nodrošināšanai PTAC, gadā nodevai jābūt vismaz 300 latu apmērā, norādīts ziņojumā.

Prasība saņemt licenci neattieksies uz fiziskām personām, kas neatbildīs vismaz vienai no saimnieciskās darbības pazīmēm, piemēram, izsniedz aizdevumus bez procentiem, izsniedz gadījuma rakstura aizdevumus vai neveic darījumus savā vārdā.

Licencēšanas sistēma neatteiksies, piemēram, uz darba devēju piešķirtiem kredītiem saviem darbiniekiem vai organizācijām, kas izveidotas savu biedru savstarpējam labumam un darbojas sociāla mērķa labā, tikai saviem biedriem piešķirot aizdevumus. Arī personas, kas šobrīd kreditē, piemēram, savu preču vai pakalpojumu iegādi uz nomaksu, varēs arī turpmāk kreditēt patērētājus, nesaņemot licenci. Šīm personām, tāpat kā licences saņēmušajām personām, savā darbībā būs jāievēro patērētāju tiesību aizsardzības normatīvajos aktos noteiktais.

Licences pretendentiem vajadzēs nodrošināt minimālo pamatkapitālu, kam detalizētas prasības vēl tiks izstrādātas, būs dokumentāri jāpierāda finanšu līdzekļu legālā izcelsme, un kredītu devēja vadībai jābūt labai reputācijai.

PTAC, izsniedzot licences, vērtēs uzņēmuma vadības amatpersonu pagātnē veiktos pārkāpumus, kreditēšanas līgumu projektu noteikumu atbilstību normatīvajiem aktiem, sūdzības par konkrēto kreditēšanas pakalpojuma sniedzēju un citus kritērijus.

Ekonomikas un Finanšu ministriju sagatavotajā ziņojumā valdībai norādīts, ka patērētāju kreditēšanas tirgus dalībnieku licencēšana atvieglotu tirgus uzraudzību, jo uzraugošajai iestādei – PTAC – būtu pieejama pilnīgāka informācija par uzraugāmo personu loku un to pakalpojumu sniegšanas vietām, kā arī būtu efektīvs līdzeklis cīņā ar kredītu devējiem, kas pārkāpj tiesību aktos noteiktās patērētāju tiesības vai veic krāpnieciskas darbības, piemēram, licences anulēšana vai apturēšana.

Licenzēšana arī ļautu sekot līdzi norisēm nebanku kredītu devēju tirgus attīstībā un ātri reaģēt uz patērētājiem nelabvēlīgām tirgus izmaiņām un tendencēm.

Koncepcijā atzīts, ka nesamērīgi vieglā kredītu pieejamība patērētājiem ir viens no esošās ekonomiskās lejupslīdes veicinošajiem faktoriem un iedzīvotāju labklājības līmeņa samazināšanās iemesliem. Turklāt šobrīd ar patērētāju kreditēšanu var nodarboties ikviens: sākot no fiziskajām personām, kuras saimnieciskās vai profesionālās darbības ietvaros sniedz pakalpojumu patērētājam, līdz pat kapitālsabiedrībām.

Banku darbība ir stingri kontrolēta, taču nebanku sektors līdz šim nav bijis tik stingri uzraudzīts. Patērētāju tiesības šajā jomā aizsargā PTAC, kuram pēdējā gada pirmajā pusē strauji pieaudzis sūdzību skaits par kreditēšanas lietām. Ministrijas pauž bažas par tādu nebanku kreditoru esamību tirgū, kas pārkāpj esošās normatīvo aktu prasības, jo ekonomiskās krīzes apstākļos patērētāji papildus naudas līdzekļu meklējumos var viegli kļūt par upuri negodīgiem kredītu devējiem.

2008.gadā nebanku sektora izsniegto kredītu īpatsvars, pēc ministriju datiem, bija 9%, taču eksperti prognozē, ka situācija var mainīties, jo bankas kreditē aizvien piesardzīgāk, bet cilvēku ieņēmumi sarūk. Ministrijas arī norāda, ka nebanku kreditoru loks ir daudzkārt plašāks un nav apzināms, arī patiesā informācija par parādniekiem nebanku sektora kreditoriem nav zināma. Pērna gada septembra beigās Latvijā darbojās 216 ekonomiski aktīvi nebanku kreditori. Taču tikai 23 no tiem ir Kredītu reģistra dalībnieki, sniedzot ziņas par patērētāju saistībām, turklāt arī šīs ziņas var būt nepilnīgas, kas neļauj gūt priekšstatu par personu parādsaistībām.

Ziņojuma autori brīdina, ka, nerisinot problēmu, nākotnē var palielināties kredītņēmēju (patērētāju) krāpšanas gadījumi, turpināsies bezatbildīga aizņemšanās un bezatbildīga aizdošana, pieaugs iedzīvotāju parādsaistības un samazināsies to pirktspēja, būs apdraudēta Latvijas komercbanku izsniegto hipotekāro un patēriņa kredītu drošība.

Noteikumi par licences izsniegšanu kreditēšanas pakalpojumiem ministrijai jāizstrādā līdz šā gada novembrim.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form