Poikāna paveiktais iedvesmo citus, uzskata Nagla
Foto: LETA

Latvijas Televīzijas (LTV) žurnāliste Ilze Nagla ir iepriecināta par attaisnojošo tiesas lēmumu "Neo lietā" un norāda, ka Ilmāra Poikāna paveiktais ir piemērs citiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā norādīja Nagla, par tiesas lēmumu viņa ir priecīga, un tas, ko paveica Poikāns, esot piemērs tam, kā atbildīgam pilsonim būtu jārīkojas, ja tā rīcībā ir nonākusi informācija par dažādiem pārkāpumiem. Proti, tā nav jānoklusē.

Nagla norāda, ka Poikāns to darījis, riskējot ar daudz ko. Viņa padarītais iedvesmojot arī citus. Tāpat žurnāliste uzsver, ka, pateicoties Poikānām, valsts pārvalde padarīta "caurspīdīgāka". Veikti grozījumi likumā, kas liek publicēt mājaslapā valsts pārvaldē strādājošo ikmēneša algas.

Nagla gan izsaka nožēlu, ka šī lieta bija aizgājusi tik tālu un Poikānam vienubrīd draudējis reāls cietumsods.

Norādot uz apsūdzībām par dažādu komercdatu iegūšanu, Nagla uzsver, ka "ieguvums nenoliedzami ir lielāks nekā nodarītais kaitējums".

Kā ziņots, Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa ceturtdien, 5.jūnijā, attaisnoja Latvijas Universitātes pētnieku Ilmāru Poikānu jeb Neo, kurš apsūdzēts par datu lejupielādi no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS).

Tiesas debatēs prokurore lūgusi Poikānam piespriest 280 stundas piespiedu darba.

Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūra lietu tiesai nodeva pērn jūlijā. Poikānam apsūdzība celta pēc Krimināllikuma 200.panta 2.daļas - par ekonomisko un citu ziņu, kuras ir komercnoslēpums, neatļautu iegūšanu savai vai citas personas lietošanai. Apsūdzība celta arī pēc Krimināllikuma 145.panta 1.daļas - par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem, radot būtisku kaitējumu.

No apsūdzības izriet, ka, būdams reģistrēts EDS lietotājs un apzinoties piekļūšanas kārtību deklarēšanas sistēmā, 2009.gada jūlijā Poikāns konstatējis VID sistēmas ievainojamību. Pēc tam Poikāns laikā no 2009.gada oktobra līdz 2010.gada februārim veicis pretlikumīgu datu lejupielādi, secīgi savos datu nesējos ielādējot no EDS un uzglabājot sev nepiederošus 7 453 411 EDS dokumentus ar juridisko un fizisko personu datiem.

Izmeklēšanā esot konstatēts, ka Poikāns neatļauti ieguva savā neierobežotā lietošanā 250 VID EDS elektroniskos dokumentus, pārkāpjot Komerclikumā un Informācijas atklātības likumā paredzētās komersanta tiesības uz komercnoslēpumu. Dokumenti saturēja komercdarbībai svarīgu un vērtīgu informāciju - ziņas par bankas darbiniekiem, ziņas par bankas klientiem, ziņas par bankas sadarbības partneriem, no kuriem banka saņem preces un pakalpojumus.

Poikāns, patvaļīgi piekļūstot VID automatizētajai datu apstrādes sistēmai, esot neatļauti ieguvis arī fizisko personu deklarāciju datus. Iegūtie dokumenti saturēja informāciju par darbinieku vārdiem, personas kodiem, ienākumiem un ieturētajiem nodokļiem, adresēm.

Pēc prokuratūras domām, iegūtos dokumentus Poikāns lejupielādēja, izmantojot savā īpašumā esošo portatīvo datoru, savukārt vēlāk tos glabāja un pētīja no savā īpašumā esoša ārējā cietā diskā, ko kratīšanā izņēma policija.

Saistībā ar Neo lietu policija 2010.gada maijā kratīšanu veica Latvijas Televīzijas (LTV) žurnālistes Ilzes Naglas mājās. Viņa vērsās Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), kura lika Latvijai žurnālistei maksāt 20 000 eiro kompensāciju. Nagla par noplūdi no EDS sabiedrību bija informējusi 2010.gada februāra LTV raidījumā.

Krimināllikums par komercnoslēpuma saturošu ziņu neatļautu iegūšanu un izpaušanu paredz brīvības atņemšanu līdz vienam gadam vai piespiedu darbu, vai naudas sodu. Savukārt par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Pēc savas aizturēšanas Poikāns sabiedrības balsojumā tika pasludināts par Eiropas cilvēku Latvijā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropa Ilze Nagla Latvijas Televīzija Latvijas Universitāte VID
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form