Politologs: 'Vienotībai' būs grūti, bet runas par nāvi ir pārspīlētas
Foto: F64

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lēmums "Vienotībai" pārtraukt valsts finansējuma piešķiršanu stipri mazinās partijas iespējas komunicēt ar sabiedrību, šādu viedokli pauda Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns Juris Rozenvalds.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Rozenvalds skaidroja, ka "Vienotībai" būs grūti, jo runa ir par vairāk nekā 100 000 eiro, turklāt fakts, ka finansējuma trūkuma dēļ partija būs spiesta slēgt trīs birojus Latvijas reģionos, neapšaubāmi mazinās tās ietekmi.

Rozenvalds norādīja, ka valsts finansējuma atņemšana būs spēcīgs sitiens partijai, īpaši ņemot vērā, ka pagaidām "Vienotības" vadītāja Andra Piebalga teiktais, ka reitingos jāsasniedz divciparu skaitlis, joprojām nav piepildījies.

Politologs skaidroja, ka KNAB lēmums "Vienotībai" patlaban būs īpaši sāpīgs, jo finansējums bija nepieciešams, lai sabiedrībā izplatītu savu viedokli un spodrinātu savu tēlu pirms pašvaldību vēlēšanām. Partijai būs jāmēģina aktivizēt savu darbību, izmantojot sponsoru finansējumu, kas nebūšot viegli, jo arī sponsoru acīs "Vienotībai" vairs nav tādas ietekmes, kāda tā bija vēl pirms laika.

Rozenvalds pauda, ka valsts finansējuma atņemšana nav vienīgais faktors, kas patlaban apdraud partiju. "Labi zināms, ka partiju reitingi ir atkarīgi ne tikai no tā, cik lielā mērā viņi var zemākā līmenī komunicēt ar cilvēkiem un cik lielā mērā spēj caur masu medijiem sevi stādīt publikas priekšā, bet arī no tā, kā darbojas ministri," norādīja Rozenvalds. Viņš atzīmēja, ka "Vienotības" reitingus ietekmē ne visai veiksmīgā izglītības ministra Kārļa Šadurska (V) darbība.

Tomēr Rozenvalds piebilda, ka ziņas par "Vienotības" "nāvi ir nedaudz pārspīlētas". "Domāju, ka viņiem ir pietiekami daudz aktīvu un redzamu cilvēku, bet par to, ka viņiem būs lielas grūtības, - nav šaubu," teica Rozenvalds.

Kā ziņots, stājoties spēkā tiesas spriedumam par sodu partijai "Vienotība" saistībā ar vēlēšanu izdevumu pārkāpumiem, KNAB nolēmis partijai pārtraukt valsts finansējuma piešķiršanu. Nesen stājās spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedums, kas paredz, ka "Vienotībai" būs jāmaksā KNAB piemērotais 4000 eiro sods saistībā ar vēlēšanu izdevumu pārkāpumiem.

Politisko organizāciju finansēšanas likumā teikts, ka KNAB lēmumu šādos gadījumos partija var pārsūdzēt tiesā, tomēr lēmuma pārsūdzēšana neaptur tā darbību.

KNAB vērsās pret "Vienotību", jo uzskatīja, ka tā 12. Saeimas priekšvēlēšanu izdevumos nav uzrādījusi visus tēriņus. 2015. gada 13. maijā KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja nolēma administratīvā pārkāpuma lietā, ar ko "Vienotība" tika saukta pie administratīvās atbildības par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā un par priekšvēlēšanu izdevumu apmēra ierobežojumu neievērošanu, uzlikt naudas sodu partijai 4300 eiro apmērā.

Nepiekrītot minētajam lēmumam, "Vienotība" iesniedza sūdzību, kas ar KNAB priekšnieka pagājušā gada lēmumu tika noraidīta. Partija lēmumu pārsūdzēja Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, lūdzot lēmumu atcelt. Pirmās instances tiesa negrozīja KNAB lēmumu un noraidīja partijas sūdzību.

Kopš 2012. gada valsts budžeta finansējumu piešķir politiskajām partijām, par kurām Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 2% vēlētāju. Valsts budžeta finansējums tiek piešķirts politiskajām partijām uz četriem gadiem. Līdzekļus izmaksā četras reizes gadā - līdz 15. janvārim, 15. aprīlim, 15. jūlijam un 15. oktobrim.

Saskaņā ar 12. Saeimas vēlēšanu rezultātiem valsts budžeta finansējumu no 2015. gada ir tiesīgas saņemt sešas politiskās partijas un to apvienības - kopumā katru gadu 612 397 eiro. Partijai "Vienotība" ik gadu pienākas 141 669 eiro jeb 35 417 eiro ceturksnī.

Partiju kases iespējams likumīgi papildināt ne tikai ar valsts finansējumu, bet arī ziedojumiem un biedru naudām.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

KNAB Vienotība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form