AFI
Foto: Andrejs Požarnovs

Labklājības ministrs Andrejs Požarnovs, apmeklējot vienu no Pasaules Bankas (PB) kredīta finansētajām ģimenes ārstu praksēm Saldus pagasta "Druvās", atzinis, ka šī ģimenes ārstu prakse ir uzskatāmākais piemērs veselības aprūpes reformas virzībai, kad ar trīs pušu - valsts, pašvaldības, ārstu finansējumu un materiālo atbalstu ir izveidots moderns medicīnas punkts pagasta iedzīvotājiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Kā informēja Labklājības ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa, Požarnovs norādījis: šī prakse ir reāli 1999.gadā ar PB kopīgi uzsāktās veselības aprūpes reformas augļi, kurus šodien bauda vesels pagasts.

"Druvas" ģimenes ārstu praksē ierīkoti kabineti pacientu pieņemšanai, vakcinācijai, pacientu pārsiešanai, ginekoloģiskajai apskatei ar visu nepieciešamo aprīkojumu, iegādātas mēbeles. Telpas ir izremontētas un gaišas. "Druvas" ārstu prakses ārsti ir apmācīttiesīgi ģimenes ārsti, kas nepārtraukti izglītojas un paaugstina savu kvalifikāciju.

Labklājības ministrija (LM) pabeigusi 20 apmācīttiesīgo ģimenes ārstu prakšu iekārtošanu. Apmācīttiesīgās ģimenes ārstu prakses iekārtotas LM un PB veselības reformas projekta sadaļas "Atbalsts primārās veselības aprūpes reformai" ietvaros.

Projekta īstenošanas gaitā veikti ģimenes ārstu prakšu remontdarbi, iegādāts medicīniskais aprīkojums un aprīkojums, kas nepieciešams ģimenes ārstu un primārās veselības aprūpes māsu apmācībai, iegādātas mēbeles un biroja tehnika. Projekts finansē arī apmācīttiesīgā ģimenes ārsta izglītības papildināšanu. Kopumā ar PB finansējumu atbalstītas 20 prakses visā valsts teritorijā, un tajās ir ieguldīti 267,5 tūkstoši latu jeb vidēji 13 375 lati vienai praksei.

Apmācīttiesīgo prakšu atlasi LM un teritoriālo slimokasu speciālisti veica, ņemot vērā prakses ģeogrāfisko atrašanās vietu, ārsta darba kvalitāti un tā atbilstību apmācīttiesīgā ārsta statusam. Apmācīttiesīgā ārsta statusu piešķīra Latvijas Ārstu biedrība.

Pirms remontdarbu veikšanas un medicīniskā aprīkojuma iegādei nepieciešamo līdzekļu plānošanas tika apsekotas ārstu prakses, izvērtējot nepieciešamos ieguldījumus un jauna aprīkojuma iegādes nepieciešamību. Papildus projektā atvēlētajiem līdzekļiem remontdarbu finansēšanā iesaistījās arī pašvaldības, teritoriālās slimokases un arī paši ārsti.

Saskaņā ar LM un PB Veselības reformas projekta sadaļu par primārās veselības aprūpes attīstību viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir ģimenes ārstu skaita palielināšana un to nodrošināšana ar tālāku izglītību. Tāpēc, lai sekmīgi nodrošinātu pediatru un internistu apmācību par ģimenes ārstiem, tiek paaugstināta arī pašu apmācīttiesīgo ģimenes ārstu kvalifikācija un nodrošināts to darbam nepieciešamais aprīkojums.

Kopumā kopš 1997.gada valsts no dažādiem resursiem atbalstījusi vairāk nekā 250 ģimenes ārstu prakšu izveidošanu un darbības uzsākšanu, ārstu izglītību un pārkvalifikāciju, kā arī prakšu materiāli tehniskās bāzes attīstību, kā finansu avotus izmantojot no privatizācijas procesa iegūtos līdzekļus, primārās veselības aprūpes fonda dotācijas, teritoriālo slimokasu, Eiropas savienības PHARE programmas līdzekļus un PB aizdevumu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form