Foto: AFI

Latvijas karavīri misijās Irākā savus pienākumus pildījuši godam, sacīja Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Viņš uzsvēra, ka dalība starptautiskajās misijās bijusi pieredze gan pašiem karavīriem, gan kopējai aizsardzības sistēmai.

Pēc premjera domām, Latvija sevi pierādījusi un apliecinājusi kā uzticamu partneri gan NATO, gan citu sabiedroto acīs.

"Latvijas karavīri pildījuši dienestu visaugstākajā profesionālā līmenī, ar augstu atbildības sajūtu un drosmi," sacīja ārlietu ministrs Artis Pabriks (TP), "viņi ir spodrinājuši latvju zobena mirdzumu pārējo Irākas daudznacionālo spēku vidū, ko vairākkārt apliecinājuši arī Latvijas sabiedrotie."

Pabriks arī uzsvēra, ka karavīri ieguvuši vērtīgu profesionālo pieredzi, kas noderēs gan Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanā, gan citās starptautiskajās operācijās.

"Mums arī turpmāk jāsniedz savs ieguldījums starptautiskajā drošībā, piedaloties misijās Irākā, Afganistānā, Kosovā," teica Pabriks.

Jau ziņots, ka Latvijas karavīri otrdien tika svinīgi sagaidīti lidostā "Rīga".

Pēc nepilnu četru gadu ilgas līdzdalības starptautiskajā miera uzturēšanas operācijā Irākā 121 Latvijas kontingenta karavīrs šodien atgriezīsies Latvijā.

Karavīrus sagaidīs Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris brigādes ģenerālis Juris Maklakovs. No lidostas karavīri dosies uz Ādažiem, kur tos sagaidīs Sauszemes spēku vadība un karavīru tuvinieki. Pēc ekipējuma un bruņojuma nodošanas karavīri dosies pēcoperācijas atvaļinājumā.

Kuveitā mūsu karavīri ieradās vakar, un viņus sagaidīja NBS Psihologu dienesta psihologi.

Irākā kādu laiku paliks vēl četri Latvijas virsnieki, kas risinās jautājumus par kontingenta materiāltehnisko līdzekļu transportēšanu mājup. Jūnija beigās uz Irāku dosies vairs tikai trīs karavīri, kuri nomainīs četrus štāba virsniekus Bagdādē un Divānijā. Turpmākā Latvijas karavīru dalība - skaits, uzdevumi, pakļautība - operācijā Irākā vēl tiek apspriesta, tomēr pagaidām nav plānots, ka Latvijas karavīri nepiedalīsies operācijā Irākā.

Pirmie Latvijas karavīri uz Irāku devās 2003.gada maijā un visus šos gadus dienesta pienākumus pildīja Polijas vadītajā daudznacionālajā Centrālajā un Dienvidu divīzijā (MND CS).

Saeima 2003.gada 20.martā pieņēma lēmumu par NBS vienību nosūtīšanu uz starptautisko miera nodrošināšanas operāciju Irākas atjaunošanai un demokrātijas veicināšanai starptautiskās koalīcijas bruņoto spēku militārās vadības pārziņā. Tā paša gada 5.augustā uz Irāku devās 105 Latvijas karavīri.

Gadu gaitā karavīru skaits šajā operācijā ir mainījies, un šogad bija 125 karavīri.

Četru gadu laikā Latvija nemiera postītajā Irākā zaudējusi trīs karavīrus. 2004.gada 8.jūnijā sprādzienā Vāsitas provincē netālu no Suvārijas nogalināti seši koalīcijas spēku karavīri, starp kuriem bija arī Latvijas nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālists virsleitnants Olafs Baumanis, bet 2006.gada 27.decembrī nemiernieku uzstādīta spridzekļa eksplozijā netālu no Divānijas bojā gāja divi karavīri - dižkareivji Gints Bleija un Vitālijs Vasiļjevs.

Dažāda smaguma ievainojumus un traumas Irākā guvuši vēl vairāki Latvijas karavīri.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form