Pretkorupcijas izmeklēšanas komisijā raisās domstarpības par vairākiem jautājumiem; Ādamsons pamet sēdi
Foto: LETA

Pretkorupcijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē šodien raisījās domstarpības par vairākiem darbības jautājumiem, tostarp par sekretāra ievēlēšanu, konsultanta izvēlēšanos un komisijas darbu pēc būtības. Vienā brīdī deputāts Jānis Ādamsons (S) nolēma sēdi atstāt.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sēdes sākumā komisijas priekšsēdētājs "Vienotības" Saeimas frakcijas deputāts Veiko Spolītis rosināja lemt par to, vai klātesošajam pie frakcijām nepiederošajam deputātam Artusam Kaimiņam, kurš nav komisijas loceklis, ir tiesības filmēt sēdi. Taču, tā kā vairākums neiebilda šai filmēšanai, tad liegums Kaimiņam filmēt netika noteikts.

Komisijas sekretāra ievēlēšana tika atlikta, jo no iespējas pretendēt atteicās gan deputāts Jānis Ruks (LRA), gan parlamentārietis Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK). Ruks pauda, ka viņš savu darbību komisijā saskata citu darbu veikšanā, nevis sekretāra amata ieņemšanā. Savukārt Dombrava norādīja, ka komisijas vadība ir jāsadala starp koalīciju un opozīciju, tāpēc viņš uz šo amatu nevar pretendēt.

Šī situācija raisīja arī vārdu pārmaiņu starp deputātu Gunti Kalniņu (ZZS) un Ādamsonu. Pēc sekretāra neievēlēšanas Kalniņš norādīja, ka notiekošais izskatās pēc opozīcijas īstenota boikota. Savukārt Ādamsons aicināja nepārlikt problēmu "no slimās galvas uz veselo", ņemot vērā to, kā koalīcijas pārstāvji iepriekš vadītāja amata vēlēšanās ignorēja opozīciju, jo Spolītis tika ievēlēts balsojumā, kurā nepiedalījās opozīcijas pārstāvji.

Ādamsons un Spolītis iesaistījās diskusijā par to, kas slēdz līgumu ar izmeklēšanas komisijas konsultantu. Ādamsons norādīja, ka to dara komisijas vadība, kura pašlaik nav pilnā sastāvā sekretāra trūkuma dēļ. Spolītis norādīja, ka, tā kā viņš ir vienīgais, kas pašlaik veido komisijas vadību, tad politiķim arī ir tiesības slēgt līgumu ar konsultantu. Pēc šī izteikuma Ādamsons pameta komisijas sēdi.

Sēdes noslēgumā tika dots vārds deputātam Kaimiņam, kurš iepriekš bija izteicis vairākas replikas. Viņš kritizēja komisijas vadītāju un aicināja deputātu Ruku sekot Ādamsona piemēram un atstāt sēdi, lai darbu šajā jomā turpina tikai koalīcijas deputāti.

"Nožēlojami, Veiko Spolīt, tas, ko jūs, trīs koalīcijas pārstāvji, pašlaik darāt, ir nožēlojami," uzsvēra Kaimiņš, akcentējot, ka komisijas trīs sēdes ir "nobumbulētas", un atgādinot, ka Spolītis kā vadītājs saņem piemaksu. Viņš pauda, ka komisija nodarbojas ar nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu un izmeklēšanas komisijas jēga tagad ir diskreditēta. Politiķis kritizēja, ka viens no pirmajiem jautājumiem, kas komisijas sēdē tiek rosināts, ir "atņemt Kaimiņam kameru", un aicināja komisijas priekšsēdētāju atkāpties no amata. Deputāts arī vēlējās noskaidrot, kāpēc komisijas sēdes ilgums ir apmēram 30 minūtes, par ko Kaimiņam ar Spolīti izvērtās vārdu apmaiņa.

Savukārt klātesošais deputāts Juris Vectirāns (ZZS), kurš arī nav komisijas loceklis, norādīja, ka Kaimiņam nevajadzētu tik nicinoši izturēties pret komisiju, kas tikko sākusi strādāt.

Komisijas sēdē tika apspriesti arī jautājumi par komisijas praktisko darbību saskaņā ar tās izveidošanas mērķi.

Kā ziņots, Spolītis iepriekš tika ievēlēts par vadītāju parlamentārās izmeklēšanas komisijai par korupcijas, lobēšanas, organizētās noziedzības un kontrabandas ietekmi uz nodokļu iekasēšanu un ekonomisko un finanšu noziegumu izmeklēšanu, kā arī Iekšlietu, Tieslietu, Finanšu ministrijas un citu valsts institūciju amatpersonu personīgās atbildības izvērtēšanu sabiedrības interešu un labas pārvaldības principu ievērošanā.

Saeima apstiprināja izmeklēšanas komisijas sastāvu, tajā ievēlot deputātus Ādamsonu, Ringoldu Balodi (NSL), Dombravu, Kalniņu un Ruku. Balodis uz šodienas komisijas sēdi ierasties nevarēja.

Tāpat vēstīts, ka Saeimas opozīcijas pārstāvji rosinās likumā noteikt, ka parlamentārās izmeklēšanas komisijas priekšsēdētāju ievēl no to deputātu vidus, kuri ir ierosinājuši izveidot attiecīgo parlamentārās izmeklēšanas komisiju.

Izmaiņas iesniegtas pēc tam, kad par tā dēvētās Pretkorupcijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas priekšsēdētāju tika ievēlēts koalīcijas pārstāvis, sēdē piedaloties tikai valdību veidojošo partiju deputātiem. Šī komisija izveidota pēc opozīcijas ierosinājuma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Jānis Ādamsons Jānis Dombrava Saeima VL-TB/LNNK
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form