AFI
Foto: Vaira Vīķe - Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga nepieciešamības gadījumā varētu izmantot savas likumdošanas iniciatīvas tiesības un rosināt grozījumus tiesu sistēmas sakārtošanai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
To prezidente atzina intervijā Latvijas Televīzijai.

Prezidente pauda atbalstu tieslietu ministres Solvitas Āboltiņas (JL) centieniem sakārtot tieslietu jomu un atzinīgi novērtēja valdības komitejas akceptētās izmaiņas Tiesu izpildītāju likumā, uzsverot, ka "tās ir pareizā virzienā".

Vīķe-Freiberga sacīja, ka sarunās ar ģenerālprokuroru Jāni Maizīti kļuvis skaidrs, ka ir vēl lietas, ko vajag precizēt, un pauda gatavību palīdzēt, izmantojot savas likumdošanas iniciatīvas tiesības.

Jau ziņots, ka Ministru kabineta komiteja augustā akceptēja izmaiņas Tiesu izpildītāju likumā, nosakot gadījumus, kuros tieslietu ministram ir tiesības no amata darbību veikšanas atstādināt zvērinātu tiesu izpildītāju.

Tieslietu ministrija (TM) rosināja likuma grozījumus valdībai pieņemt steidzamības jeb Satversmes 81.panta kārtībā. Tomēr pēc Valsts kancelejas izteiktajām bažām, ka šādā kārtībā nevar grozīt tiesu iekārtas un procesa likumus, ministrija solījās vēl konsultēties ar Saeimas Juridisko biroju.

Grozījumi Tiesu izpildītāju likumā paredz, ka turpmāk no zvērināta tiesu izpildītāja prakses vietas krimināllietas izmeklēšanas gaitā drīkstēs izņemt arī izpildu lietās esošos dokumentus, to vietā atstājot kopijas.

TM sagatavotās izmaiņas likumā arī paredz, ka zvērinātu tiesu izpildītāju no amata pienākumu veikšanas varēs atstādināt, ja pret viņu uzsākta kriminālvajāšana par tīša nozieguma izdarīšanu vai arī tad, ja par tiesu izpildītāja atstādināšanu pieņemts atbilstošs tiesas vai kompetentas valsts institūcijas lēmums.

Tieslietu ministrs varēs tiesu izpildītāju atstādināt arī tad, ja viņš pret zvērinātu tiesu izpildītāju ierosinājis disciplinārlietu un izpildītāja neatstādināšana var kaitēt valsts vai trešo personu pamatotām interesēm. Atstādināšana būs atļauta arī tad, ja ir apturēta apdrošināšanas līguma darbība.

Paredzēts, ka tieslietu ministra lēmuma pārsūdzēšana par zvērinātu tiesu izpildītāja atstādināšanu šī lēmuma darbību neapturēs.

TM norāda, ka patlaban ir izveidojusies situācija, kad tiesu izpildītājs var turpināt veikt amata darbības ilgu laiku, ja viņš ir atstādināts vai atcelts no amata, ja lēmumu par atstādināšanu vai atcelšanu viņš pārsūdzējis administratīvajā tiesā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form