Foto: Shutterstock
Pagājušajā nedēļā policijas un glābēju iejaukšanās bijusi nepieciešama kāda ģimenes konflikta risināšanai Grobiņā, kad kāds vīrietis ar nazi draudēja trīs gadus vecam bērnam. Šonedēļ sabiedrību satrauca ziņas par kāda bērna likteni, par kuru vecāki savas dzeršanas dēļ nevarēja parūpēties.

Bāriņtiesu un sociālo dienestu pārstāvji jau pirms dažiem gadiem norādījuši uz satraucošu tendenci - vecākiem ir tieksme lietot alkoholu un citas atkarības vielas, kas norāda: nauda ģimenēs ir, bet tā tiek tērēta citām lietām un tiek aizmirsts par bērniem.

Gadījumi, kad situācijas risināšanā tiek iesaistīta policija un informācija nonāk presē, nav ļoti bieži. Portāls "Delfi" piedāvā uzzināt par dažiem no tiem.


Foto: F64

22.oktobrī Grobiņā policija lūgusi ugunsdzēsēju palīdzību, lai izzāģētu dzīvokļa durvis un glābtu ģimenes konflikta laikā apdraudētu trīs gadus vecu bērnu, informēja Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes pārstāve Signe Šteinberga.

22.oktobra vakarā policijai piezvanījusi jauna sieviete, kura informējusi par konfliktu viņas mātes ģimenē Grobiņā, kur vīrietis ar nazi draudot trīs gadus vecam bērnam. Policija, ierodoties notikuma vietā, gan noskaidrojusi, ka sākotnēji sniegtā informācija bijusi neprecīza un vīrietis draudējis nevis bērnam, bet gan viņa mātei. Tomēr, tā kā pēc ilgām pārrunām caur durvīm policijas darbinieki dzīvoklī netika ielaisti, pieņemts lēmums lūgt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta palīdzību durvju atgriešanai.

Dzīvoklī atradusies sieviete, viņas šķirtais vīrs un abu trīs gadus vecais bērns.

Pēc policijas iekļūšanas dzīvoklī 1978.gadā dzimušais vīrietis nogādāts atskurbtuvē, jo bijis spēcīgā - 3,02 promiļu - alkohola reibumā. 1975.gadā dzimusī sieviete no alkohola pārbaudes organismā uz vietas atteikusies, tādēļ nogādāta policijas iecirknī, kur arī viņai konstatēts alkohola reibums - 2,7 promiles.

Dzīvoklī bija ieradusies arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde. Apskatot bērnu, konstatēts, ka ar viņu viss ir kārtībā - bērns bijis vesels, paēdis, apkopts un mierīgs. Par notikušo informēta Grobiņas bāriņtiesa, kas rūpes par bērnu ļāvusi uzņemties viņa mātes māsai.


Foto: PantherMedia/Scanpix

Šā gada februāra nogalē Jēkabpils reģionālajā slimnīcā tika nogādāts kāds divus mēnešus vecs zīdainis, kam mediķi konstatēja smagas traumas. Aizdomās par miesas bojājumu nodarīšanu bērnam aizturēti viņa vecāki - 1990.gadā dzimusī bērna māte un 1985.gadā dzimušais tēvs.

25.februārī, ap plkst.15 Jēkabpils policijas iecirkņa darbinieki pēc Jēkabpils bāriņtiesas lūguma veica kādas ģimenes apsekošanu. Tās gaitā tika nolemts bērnu kopā ar vecākiem nogādāt Jēkabpils reģionālajā slimnīcā, kur Uzņemšanas nodaļā tika konstatēts, ka bērnam ir nodarīti smagi miesas bojājumi.

Aizdomās par miesas bojājumu nodarīšanu bērnam policija aizturējusi viņa vecākus. Vēlāk vecākiem kā drošības līdzeklis tika piemērots apcietinājums, bet bērns nodots aizbildnībā.

Noskaidrots, ka minētā ģimene dzīvot uz Jēkabpili no Pļaviņu novada pārbraukusi aptuveni pirms mēneša, īrējusi dzīvokli un nav deklarējušies kā Jēkabpils iedzīvotāji.

Patlaban krimināllieta, kas tika ierosināta pret vecākiem, nodota izskatīšanai tiesā.

Zīdaiņa mātei apsūdzība uzrādīta pēc Krimināllikuma 125.panta 2.daļas 8.punkta - par tāda miesas bojājuma tīšu nodarīšanu, kas bīstams dzīvībai vai bijis par iemeslu redzes, dzirdes vai kāda cita orgāna vai orgānu funkciju zaudēšanai, psihiskam vai citādam veselības traucējumam (smags miesas bojājums) un ja tas izdarītas pret personu bezpalīdzības stāvoklī - un pēc Krimināllikuma 174.panta 2.daļas - par cietsirdīgu vai vardarbīgu apiešanos ar mazgadīgo, ja ar to mazgadīgajam nodarītas fiziskas vai psihiskas ciešanas un ja tās nodarījušas personas, no kurām cietušais ir materiāli vai citādi atkarīgs.

Par šādiem noziedzīgajiem nodarījumiem vainīgajai personai paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Savukārt zīdaiņa tēvam apsūdzība uzrādīta pēc Krimināllikuma 174.panta 2.daļas. Par šādu noziedzīgo nodarījumu vainīgajai personai paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.


Foto: DELFI

Šā gada maijā Daugavpilī policija aizturēja, bet tiesa vēlāk apcietināja kādu iepriekš jau tiesātu vīrieti, kurš, būdams alkohola reibumā sametis aukstajā ūdenī bērnus, kuri viņam traucēja atpūsties pie kāda dīķa.

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Prevencijas nodaļas inspektore Anastasija Laizāne informēja, ka diviem bērniem izdevies aizbēgt un izsaukt policiju.

Informāciju par to, ka Daugavpilī, netālu no Ķīmiķu mikrorajona, kādā dīķī nezināms vīrietis it kā mēģina noslīcināt vairākus bērnus, policija saņēma 2.maija vakarā. Policijas darbinieki nekavējoties devās uz izsaukumu un netālu no notikuma vietas konstatēja divus pārsalušus piecus un septiņus gadus vecus zēnus, kuriem tika izsaukta medicīniskā palīdzība. Vēlāk tika atrasts arī trešais cietušais bērns.

Skaidrojot notikušā apstākļus, tika konstatēts, ka pie kāda dīķa bijušās artilērijas bāzes teritorijā atpūtusies cilvēku kompānija un lietojusi alkoholiskus dzērienus. Tad kādam vīrietim ienācis prātā nobaidīt netālu spēlējušos bērnus, kuri it kā traucējuši kompānijai atpūsties.

Pamatīgi iereibušais vīrietis, pielietojot fizisku spēku attiecībā pret trīs mazgadīgajiem, vairākas reizes iemetis viņus aukstā ūdenī un nav ļāvis iziet krastā, tādējādi apdraudot bērnu dzīvību un veselību.

Pie dīķa krasta atradušies pavisam pieci zēni vecumā no pieciem līdz desmit gadiem, diviem no viņiem izdevies aizbēgt un izsaukt policiju.

Vīrieša noziedzīgas darbības, ieraugot notiekošo, apturējuši viņa paša draugi.

Brīdī, kad policija ieradusies uz izsaukumu, minētais vīrietis no notikuma vietas jau bija aizgājis, taču jau pēc neilga laika, veicot tuvākās apkārtnes pārmeklēšanu, tika atrasts. Tas izrādījās kāds 1986.gadā dzimis agrāk tiesāts vīrietis.

Tā kā vīrietis atradās pamatīgā alkohola reibumā, viņš tika nogādāts atskurbšanai, bet nākamajā dienā tika aizturēts. 4.maijā tiesa piemēroja viņam drošības līdzekli - apcietinājumu.

Aizdomās turamajam tiek inkriminēts slepkavības mēģinājums pastiprinošos apstākļos.

Policijas lietvedībā patlaban atrodas vēl vairāki kriminālprocesi par mantiskā rakstura noziegumiem, kuros minētais vīrietis figurē kā aizdomās turamais.


Foto: Shutterstock

2012.gada vasarā Rīgas pašvaldības policijai piezvanīja kāda bērna tēvs, sakot, ka viņš atrodas reibuma stāvoklī un nespēj parūpēties par saviem 1,5 un trīs gadus vecajiem bērniem.

Vīrieša dzīvesbiedres mājās neesot, jo viņa esot devusies izklaidēties, kur plānota arī alkohola lietošana. Ierodoties notikuma vietā, policija noskaidrojusi, ka vīrietis ir iereibis un neadekvāti izturas.

Tāpat uz dzīvokli Zvejnieku ielā tika izsaukti arī mediķi, kuri apskatīja bērnus un konstatēja, ka viņu veselības stāvoklis ir apmierinošs.

Par notikušo telefoniski tika informēta bērnu māte, kura gan ieradās mājās, bet neuzņēmās bērnu aprūpi.

Sieviete paspēja izraisīt konfliktu ar vīru un no dzīvokļa aizgāja turpināt izklaidēties.

Bērni no ģimenes tika izņemti un ievietoti Bērnu aprūpes centrā.


Foto: Shutterstock

2012.gada martā Ventspilī jaunie vecāki, svinot māmiņas un zīdaiņa atgriešanos mājās no slimnīcas dzemdību nodaļas, atradušies tādā alkohola reibumā, ka nav spējuši parūpēties par jaundzimušo un savu otru bērnu, informēja Ventspils Bāriņtiesas priekšsēdētāja Zaiga Rudņicka.

Ventspilī, P.Stradiņa ielā, divu mazu, 2011. un 2012.gadā dzimušu bērnu vecāki atradās stiprā alkohola reibumā un nebija spējīgi pildīt vecāku aprūpes pienākumus. Ir noformēts protokols, informēja Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Jolanta Knīse.

Kā informēja Bāriņtiesā, pēc tam, kad konstatēts, ka vecāki ir alkohola reibumā, abus bērnus pieskatījusi radiniece. Nākamajā dienā Bāriņtiesa kopā ar pašvaldības policiju apmeklējusi šo ģimeni.

Tā kā bērni bijuši paēduši un apģērbti, jaundzimušajam bijis sagādāts viss nepieciešamais un šī ģimene iepriekš nav nonākusi Bāriņtiesas redzeslokā, kā arī nekas neliecina par to, ka šajā ģimenē būtu regulāras problēmas ar alkoholu, bērni no ģimenes netika izņemti. Tika ņemts vērā arī apstāklis, ka sievietei varētu būt pēcdzemdību depresija.


2009.gada nogalē Rīgas Pašvaldības policijas (RPP) Bērnu likumpārkāpumu profilakses nodaļas darbinieki no kāda netīrības perēkļa, ko bija apsēduši kukaiņi, izņēma astoņus, septiņus, trīs un vienu gadu vecu bērnu, kuri ievietoti bērnu aprūpes iestādē.

RPP sabiedrisko attiecību speciāliste Inese Tīmane tolaik informēja, ka RPP pēc informācijas saņemšanas par nepienācīgu bērnu aprūpi apsekojusi iesniegumā minētas ģimenes dzīvesvietu.

Policijas darbiniekiem ierodoties adresē, dzīvokļa durvis atvēra maza meitenīte. Dzīvoklī vecvecāku uzraudzībā atradās četri nepilngadīgi bērni. Dzīvoklis netīrs, nekārtīgs un smakojošs. Pa ēdiena paliekām un visapkārt rāpoja kukaiņi. Atsevišķās telpās nebija elektrības, virtuvē nebija atrodama pārtika.

Arī bērni izskatījās netīri un neapkopti. Kā paskaidroja dzīvoklī esošā sieviete, kukaiņi viņu dzīvoklī ir jau vairākus gadus un tas netraucējot.

Pamatojoties uz saņemto informāciju un dzīvoklī konstatēto, saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma pantu, kas noteic, ka bērnam ir tiesības uz tādiem dzīves apstākļiem un labvēlīgu sociālo vidi, kas nodrošina pilnvērtīgu fizisko un intelektuālo attīstību, tika pieņemts lēmums bērnus no ģimenes izņemt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!