Foto: DELFI

Par Reklāmas likuma un Negodīgas komercprakses aizlieguma likuma pārkāpumiem Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) Rīgas pašvaldības uzņēmumam "Rīgas satiksme" (RS) piemērojis 6000 eiro lielu naudas sodu, portālu "Delfi" informēja PTAC pārstāve Sanita Gertmane.

PTAC izvērtējis RS 2015. gada sākumā veikto reklāmas kampaņu par sabiedriskā transporta tarifu paaugstināšanu un konstatējis Reklāmas likuma un Negodīgas komercprakses aizlieguma likuma pārkāpumus.

PTAC konstatējis ētikas normu pārkāpumu, kā arī reklāmā sniegtu nepatiesu informāciju, piemēram, vides reklāmās sniegtu apgalvojumu, ka "Latvijas valdība kopš 2009. gada vairs nepiedalās galvaspilsētas sabiedriskā transporta finansēšanā", kas, saskaņā ar Satiksmes ministrijas sniegto informāciju, nav patiess, jo finansējums samazināts, bet tas arvien sniegts.

Vairākās reklāmās PTAC konstatējis, ka patērētājam būtiska informācija tiek noklusēta vai pasniegta neskaidri. Piemēram, reklāmā, kurā sniegta informācija, ka "pasažieris, kuram katru dienu uz darbu ir jābrauc ar vienu transporta veidu" var iegādāties mēneša biļeti, kuras cena ir 30 eiro, noklusēts, ka šāda cena piemērojama tikai tad, ja pasažieris brauc tikai vienā konkrētā maršrutā, nevis visos viena transporta veida maršrutos. Šāda mēneša biļete nebūs derīga pasažierim, kam uz darbu jādodas ar diviem tramvaja maršrutiem.

Atsevišķās reklāmās veikts RS biļešu cenu salīdzinājums ar biļešu cenām citās Eiropas galvaspilsētās. PTAC konstatējis, ka šajās reklāmās tiek salīdzināti pēc būtības dažādi produkti, proti, vienreizēja brauciena biļetes ar laika biļetēm, kas sniedz patērētājiem daudz plašākas iespējas. Piemēram, Stokholmā par 4 eiro iespējams iegādāties zonas biļeti, kas ir derīga vienas zonas ietvaros 75 minūtes dažādiem sabiedriskā transporta veidiem. Savukārt Budapeštā, nopērkot biļeti, kuras cena ir 1,44 eiro, 80 minūtes ilga brauciena laikā ir atļauts transfērs starp metro līnijām, savukārt Prāgā 90 minūšu brauciena biļete maksā 1,16 eiro, un ir atļauts transfērs dažādos sabiedriskā transporta veidos. PTAC konstatējis patērētāju maldināšanu, radot patērētājiem maldinošu iespaidu par cenu salīdzinājumu dažādās Eiropas galvaspilsētās, informēja Gertmane.

Kā viens no pārkāpumiem tika konstatēts arī noklusējums radio reklāmā, sniedzot tikai informāciju par viena brauciena cenu –1,15 eiro –, bet noklusējot, ka, biļeti pērkot pie sabiedriskā transportlīdzekļa vadītāja, par to būs jāmaksā 2,00 eiro apmērā. Tas jauno biļešu cenu ieviešanas sākuma periodā maldinājis patērētājus, skaidroja Gertmane, piebilstot, ka lēmums par soda naudas piemērošanu ir pārsūdzēts tiesā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!