Publiskos pasākumos aizliedz izmantot bijušās PSRS un nacistiskās Vācijas formastērpus
Foto: LETA

Saeima ceturtdien, pieņemot galīgajā lasījumā grozījumus Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā, noteikusi aizliegumu publiskos pasākumos izmantot bijušās PSRS un nacistiskās Vācijas formastērpus. Par grozījumiem nobalsoja 67 deputāti, pret bija 18.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Likuma grozījumi paredz, ka publisku pasākumu norises laikā aizliegts izmantot, arī stilizētā veidā, bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un likumības un kārtības uzturēšanas orgānu, proti, represīvo iestāžu izmantoto piederību identificējošo apģērbu jeb formastērpus.

Tāpat arī šī apģērba elementus, kuru kopums – apģērba gabali, aksesuāri, atpazīšanas zīmes, kokardes, uzpleči, aprīkojums – pēc tā vizuālā izskata nepārprotami ļauj identificēt minētos bruņotos spēkus vai represīvās iestādes.

Aizliegums ietver arī bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas karogu, ģerboņu un himnu, nacistiskās svastikas, SS zīmes un padomju simbolu – sirpja un āmura līdz ar piecstaru zvaigzni – izmantojumu.

Izņēmumi paredzēti gadījumos, kad izmantošanas mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu slavināšanu vai izdarīto noziedzīgo nodarījumu attaisnošanu un kad to izmantošanu ir atļāvusi pašvaldība, kuras administratīvajā teritorijā paredzēts rīkot publisku pasākumu.

Grozījumi arī paredz, ka, ja iesniegumā pasākuma organizators ir norādījis, ka publiska pasākuma laikā tiks izmantoti minētie simboli, pirms iesnieguma izskatīšanas pašvaldība noskaidro Valsts drošības dienesta viedokli.

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš iepriekš uzsvēris, ka attiecīgās izmaiņas atbalsta arī Valsts drošības dienests. Piedāvātais risinājums ir kompromiss, kas panākts starp Tieslietu ministriju, Iekšlietu ministriju, Valsts policiju un citām iesaistītajām pusēm.

"Cilvēkiem ir jāsaprot, ka valkāt nacistu vai padomju formas un simboliku publiskos pasākumos mūsu valstī nav pieņemami," iepriekš norādījis Kaimiņš.

Par noteiktās publisku izklaides un svētku pasākumu rīkošanas un norises kārtības pārkāpšanu piemēros brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajām personām līdz septiņdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajām personām – naudas sodu līdz piecsimt astoņdesmit naudas soda vienībām.

Līdz šim likums paredzēja, ka publisku pasākumu norises laikā aizliegts izmantot, arī stilizētā veidā, bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas karogus, ģerboņus un himnas, nacistisko svastiku, SS zīmes un padomju simbolus — sirpi un āmuru līdz ar piecstaru zvaigzni, izņemot gadījumus, kad to izmantošanas mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu slavināšanu vai izdarīto noziedzīgo nodarījumu attaisnošanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Artuss Kaimiņš Valsts drošības dienests Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form