Pulkvede: 16% Latvijas aktīvā dienesta karavīru ir sievietes
Foto: Zane Bitere/LETA

Kopš Latvijas neatkarības atgūšanas un Nacionālo bruņoto spēku izveidošanas, Latvijas militārais dienests ir vienlīdz atvērts gan sievietēm, gan vīriešiem, un tā rezultātā 16% Latvijas aktīvā dienesta karavīru ir sievietes, kas ir vairāk nekā vidējais rādītājs NATO, uzsvērusi Latvijas aizsardzības atašejs ASV Ilze Žilde.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informēja Ārlietu ministrijā (ĀM), 25. martā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Sieviešu statusa komisijas 65.sesijā Latvija kopā ar Kanādu, Libēriju, Maldīviju un Norvēģiju organizēja virtuālu paneļdiskusiju par sieviešu pārstāvības veicināšanu miera uzturēšanas operācijās un militārajā sektorā.

Diskusiju atklāja ANO ģenerālsekretāra vietnieks miera uzturēšanas jautājumos Žans-Pjērs Lakruā, tajā piedalījās Maldīvijas aizsardzības ministre Uza Marija Ahmed Didi, Latvijas aizsardzības atašejs ASV Žilde, Kanādas Bruņoto spēku brigādes ģenerāle Lise Bourgona, Libērijas bruņoto spēku štāba priekšnieka vietniece brigādes ģenerāle Džeraldīne Džordža, Norvēģijas Bruņoto spēku Aizsardzības štāba Operāciju nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja komodore Solveiga Kreja un nevalstiskās organizācijas (NVO) "PAX" ģenerāldirektore Anna Timmermane. Diskusiju vadīja Latvijas vēstnieks ANO Ņujorkā Andrejs Pildegovičs.

ANO ģenerālsekretāra vietnieks miera uzturēšanas jautājumos apliecināja, ka sieviešu līdzdalības palielināšana ANO miera uzturēšanas operācijās ir viena no galvenajām ANO Miera uzturēšanas operāciju biroja prioritātēm. Lakruā atzina, ka, neskatoties uz kopīgajiem centieniem dzimumu līdztiesības jomā, progress joprojām ir lēns.

Tāpat ANO ģenerālsekretāra vietnieks miera uzturēšanas jautājumos uzsvēra ANO dalībvalstu kolektīvos centienus, atbalstu un politisko gribu dzimumu līdztiesības un tematikas - "Sievietes, miers un drošība" - veicināšanā. Lakruā pauda pārliecību, ka ikvienam, neatkarīgi no dzimuma, ir jābūt iesaistītam dzimumu līdztiesības veicināšanā.

Savukārt Žilde minēja Latvijas labo praksi sieviešu tiesību un iespēju veicināšanā, kā arī ievērojamo sieviešu pārstāvību augstos politiskos amatos. Viņa akcentēja, ka ir nepieciešama visaptveroša visas sabiedrības iesaiste miera uzturēšanā un konfliktu risināšanā, tāpēc sieviešu pilnīga, efektīva un jēgpilna līdzdalība miera procesā ir neatsverama.

Maldīvijas aizsardzības ministre Didi atzīmēja vīriešu lomu sieviešu pārstāvības veicināšanā, kā arī akcentēja nepieciešamību izskaust stereotipus un novērst profesionālo segregāciju, ļaujot sievietēm ieņemt ne tikai administratīvos, bet arī kaujas amatus.

Kanādas Bruņoto spēku brigādes ģenerāle Bourgona norādīja, ka svarīga ir aizsardzības sektora sadarbība ar sabiedrību, un ka dažādībā ir liels spēks gan taktiskajā, gan operatīvajā un stratēģiskajā līmenī. Libērijas bruņoto spēku štāba priekšnieka vietniece brigādes ģenerāle Džordža atzina, ka lai arī sieviešu pārstāvība Libērijas Bruņotajos spēkos ir minimāla, Libērija strādā pie stereotipu izskaušanas.

Norvēģijas Bruņoto spēku Aizsardzības štāba Operāciju nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja komodore Kreja papildināja iepriekš minēto, uzsverot nepieciešamību uzrunāt jaunietes jau agrā vecumā, iedvesmojot lauzt stereotipus un uzņemties izaicinājumus militārajā karjerā.

Savukārt NVO "PAX" pārstāve norādīja, ka sieviešu nozīmi miera uzturēšanā un konfliktu risināšanā nedrīkst novērtēt par zemu. "PAX" ģenerāldirektore uzsvēra, ka dzimumu stereotipi joprojām ir izaicinājums un ierobežo sieviešu iespējas uzņemties nozīmīgas funkcijas miera un konfliktu risināšanā. "PAX" pārstāve pauda pārliecību, ka ir nepieciešama integrēta pieeja, un pirmais solis varētu būt dzimumu līdztiesības stiprināšana izglītībā un apmācībā.

Latvijas vēstnieks ANO Ņujorkā Pildegovičs uzsvēra ciešākas partnerības nozīmi starp ANO, reģionālajām organizācijām, dalībvalstīm un pilsonisko sabiedrību, lai nodrošinātu sieviešu pilnvērtīgu, vienlīdzīgu un jēgpilnu lomu miera procesos. Vēstnieks norādīja uz nepieciešamību veicināt sieviešu iespējas un viņu līdzdalību miera uzturēšanā un konfliktu risināšanā.

ĀM norādīja, ka 2020. gada 14. septembrī Ņujorkā Latvija tika ievēlēta ANO Sieviešu statusa komisijā, kurā darbosies no 2021. līdz 2025. gadam.

ANO Sieviešu statusa komisija dibināta 1946. gadā kā ANO Ekonomisko un sociālo lietu padomes (ECOSOC) funkcionālā komisija. Tā ir galvenā starpvaldību struktūra, kuras mērķis ir apzināt sieviešu dzīves dažādos aspektus visā pasaulē un veidot globālus standartus dzimumu līdztiesības un sieviešu tiesību veicināšanas jomā.

Savukārt "PAX" ir starptautiska miera organizācija, kas darbojas 15 konfliktu skartās valstīs, īpaši pievēršot uzmanību civiliedzīvotāju aizsardzībai bruņotos konfliktos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

ASV Kanāda Nacionālie bruņotie spēki NATO NVO Sievietes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form