Raidījums: Kataras emīrs Latvijas amatpersonām uzdāvinājis dārgus pulksteņus
Foto: Publicitātes foto

Pēc šogad martā notikušās valsts vizītes Apvienotajos Arābu Emirātos un Katarā, premjers Valdis Dombrovskis un viņu pavadošās personas dāvanās no Kataras emīra saņēmušas Šveices pulksteņus, bet valstī nav vienotas kārtības kā amatpersonām jārīkojas, saņemot dārgas diplomātiskās dāvanas, tādēļ vairums pulksteņus glabā seifos, svētdien vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kataras emīrs kopumā latviešiem uzdāvināja 10 Šveices pulksteņus. Premjers Valdis Dombrovskis tika pie "Rolex Oyster Perpetual Date Just" ar 18 karātiem zelta un iestrādātiem 52 dimantiem. Premjera padomniece Sandra Bukane, kā arī Ārlietu ministrijas darbiniece Judīte Dobele saņēma "Bvlgari Assioma" - sieviešu rokas pulksteni ar kvarca mehānismu, 18 karātiem zelta un safīra stiklu. Savukārt ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Teikmanis, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols, premjera preses sekretārs Mārtiņš Panke, kā arī citas amatpersonas saņēma vīriešu rokas pulksteni "Cartier Ballon Blew".

Pulksteņus, kas amatpersonām pēc vizītes tika nogādāti pa pastu, Valsts protokola darbinieki nogādāja Valsts kancelejā, kur tos izdalīja adresātiem no Ārlietu, Ekonomikas un Satiksmes ministrijas.

Likums nosaka, ka amatpersonu pienākumu pildīšanas laikā saņemtās dāvanas ir jādeklarē. Savukārt iestādei, kurā dāvanas saņēmējs strādā, dāvana ir jānovērtē un jānosaka, kā to glabāt. Valdības noteikumos, kas paredz šādu kārtību, ir atruna, ka tā neattiecas uz diplomātiskajām dāvanām, kas saņemtas no oficiālas ārvalsts amatpersonas pa diplomātiskajiem kanāliem. Ir tikai KNAB rekomendācijas, kas iesaka ar diplomātiskajām dāvanām rīkoties līdzīgi kā ar jebkuru citu dāvanu amatpersonai. Vienotu normu neesamība radīja iespēju katrai valsts iestādei ar Šveices pulksteņiem rīkoties citādāk.

Vispunktuālāk rīkojusies Valsts kanceleja - tā sasauca speciālu komisiju sešu cilvēku sastāvā un no kāda Vecrīgas veikala noalgoja pulksteņmeistaru ar Šveices kompānijas izdotu sertifikātu. Meistars noteica, ka Dombrovska "Rolex" maksā 7500 latu, Bukanes "Bvlgari" - 3000, bet Pankem un premjera ārlietu padomniekam piešķirtie "Cartier" – 1400 latus gabalā.

Ekonomikas ministrija pulksteņu lietu risināja vienkāršāk. Internetā konstatēja, ka Pavļutam dāvinātais "Cartier Ballon Blew" ar zelta elementiem maksā 4500 latu, bet valsts sekretāra vietniekam Gatim Ābelem piešķirtais tāds pats pulkstenis bez zelta – 3000.

Satiksmes ministrija ministra Aivja Roņa padomniekam Kasparam Briškenam dāvināto pulksteni nodevusi vērtētājam. Tas solījis, ka pulksteni ar visu vērtējumu atgriezīs nākamnedēļ.

Savukārt Ārlietu ministrija nav saukusi ne pulksteņmeistaru, ne arī vērtēšanas komisiju. Ministrijas valsts sekretārs arābu dāvanu valkā un to nolēmis darīt līdz pat savu pilnvaru beigām. Valsts kancelejas juristi gan uzskata, ka Teikmanis šajā situācijā nav rīkojies pareizi. Diplomātiskās dāvanas esot valsts īpašums un, ja Teikmanis savu pulksteni vēlas lietot, viņam tas esot bijis jāizpērk.

Nepilnība likumos novedusi pie tā, ka katrs ar dārgo diplomātisko dāvanu rīkojas pēc saviem ieskatiem. Problēma ir arī prasība vienus un tos pašus pulksteņus vērtēt katrai iestādei atsevišķi. Līdz ar to Ekonomikas ministrijā valsts sekretāra vietniekam Gatim Ābelem dāvinātais "Cartier Ballon Blew" novērtēts par 3000 latu, bet tāds pats pulkstenis, kas dāvināts premjera preses sekretāram Mārtiņam Pankem, par 1400 latiem. Ja vērtēšana notiktu centralizēti, šādas situācijas nebūtu iespējamas, norāda raidījums.

Kad šīs amatpersonas beigs darbu, viņām būs tiesības pulksteņus izpirkt.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form