Raidījums: Notāri slēgt laulības varēs no 2017. gada 1. septembra
Foto: PantherMedia/Scanpix

Zvērinātiem notāriem tiesības slēgt laulības plāno uzticēt no 2017. gada 1. septembra, piektdien vēstī raidījums LNT ziņu raidījums.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Likumprojekts, kas paredzētu notāriem iespēju lietišķā vidē salaulāt pārus, jau iesniegts Ministru kabinetā. Ja tas gūs valdības un pēc tam arī Saeimas atbalstu, tad blakus baznīcai un dzimtsarakstu nodaļām laulības slēgt varēs arī notāri.

“Esam gan paredzējuši spēkā stāšanās datumu 2017. gada 1. septembri, ņemot vērā to, ka ir jāpielāgo sistēmas. Jāsakārto, lai notāri arī var strādāt ar sistēmām,” raidījumam skaidroja Tieslietu ministrijas (TM) Valsts sekretāra vietniece tiesu jautājumos Irēna Kucina.

Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Stīpniece raidījumam paredzējusi, ka pie notāriem laulības slēgs tie, kuri patlaban “nav aizgājuši nekur un negrasās iet nekur”.

Notāri un arī TM esot pārliecināti, ka šāda trešā izvēle rosinās arvien vairāk pāru juridiski sakārtot attiecības. Atbildīgās iestādes to pamato arī ar faktu, ka turpina saņemt jautājumus no cilvēkiem par iniciatīvas īstenošanu.

Taču Latvijas Juristu biedrības prezidents Aivars Borovkovs saskata notāru lobiju un merkantilas intereses. Viņš raidījumam retoriski vaicājis, kāpēc šādas tiesības netiek piešķirtas arī citām juristu grupām. Borokovs paudis uzskatu, ka, vienkāršojot laulību noslēgšanu, izzudīs tradīcijas.

Ja nākotnē notāriem piešķirs tiesības laulāt, tad šāda laulības noslēgšana pārim varētu izmaksāt līdz 100 eiro. Dzimtsarakstu nodaļā laulību bez ceremonijas patlaban var reģistrēt par 14 eiro, informē ziņu raidījums.

Patlaban notāri var noformēt laulību šķiršanu. Piecu gadu laikā pie notāriem šķirti jau gandrīz 25 000 laulību. Visaktīvākais bijis tieši pirmais gads, kad kā alternatīvu tiesai arī notāri sāka piedāvāt pāriem šādi sakārtot attiecības.

TM raidījumam norāda, ka līdz ar alternatīvas ieviešanu krasi samazinājusies tiesu noslodze. Vairāk nekā 70% laulību tiekot šķirtas pie notāra, bet mazāk nekā 30% - tiesās.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form