Raimondu Vējoni ievēl par Latvijas Valsts prezidentu (vēsturiskas tiešraides arhīvs)
Foto: F64

Saeimas deputātu vairākums trešdien par Latvijas Valsts prezidentu ievēlēja līdzšinējo aizsardzības ministru Raimondu Vējoni, kuru šim augstajam amatam izvirzīja Zaļo un zemnieku savienība. Par Vējoni balsoja 55 deputāti, bet pret bija 42. Visās balsojuma kārtās Vējonis saņēma lielāko balsu skaitu, apsteidzot Nacionālās apvienības izvirzīto Egilu Levitu, "Saskaņas" virzīto Sergeju Dolgopolovu un Latvijas Reģionu apvienības izvirzīto kandidātu Mārtiņu Bondaru. "Delfi" piedāvā prezidenta vēlēšanu teksta tiešraides arhīvu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Valsts prezidenta vēlēšanas
Jānis Domburs: Noslēdzot - divi atvērti jautājumi pārdomām par to, kā prezidenta vēlēšanas ietekmēs, kas notiek Latvijā. Pirmkārt, ievēlēts prezidents ar neskaidru pozīcijas un opozīcijas partiju atbalsta spektru - jautājums, vai ir pamats pārmaiņām valdības sastāvā, ne tikai attiecībā uz aizsardzības ministra amatu? Otrkārt, ņemot vērā ietekmju dalīšanu un to, ka ievēlēts ZZS kandidāts - jautājums par to, kā mainīsies Aivara Lemberga ietekme, gan valdošajā koalīcijā, gan ārpus tās?
Pie Saeimas jauno Valsts prezidentu sagaidīja aptuveni 30 sveicēju, taču velti - Vējonis Saeimas namu pameta pa sānu ieeju, raitā solī dodoties uz savu pirmo nopietno interviju Latvijas Radio.
Jānis Domburs: Preses konferencē jaunievēlētais Valsts prezidents definēja kā prioritāti iekšējo un ārējo drošību, kontekstā ar investīciju piesaisti, lai veicinātu ekonomisko un sociālo drošību, līdz ar to apturētu emigrāciju un mazinātu nevienlīdzību. Tas labi. Tai pat laikā varas un sabiedrības attiecību un uzticēšanās tēmas tika skartas vairāk garāmejot, piemēram, kontekstā ar vispārīgiem formulējumiem par grozījumiem Satversmē, bet tiesiskās un etniskās problēmas faktiski pagaidām vispār palika "aiz kadra".
https://twitter.com/vaisbrodas/status/606130858593013760
Komentējot to, vai Vējonis varētu uzticēt premjera amatu partijas “Saskaņa” pārstāvim, jaunais Valsts prezidents norādīja, ka izvērtēs katru situāciju atsevišķi. Taču koalīcijai nepieciešams vairākums Saeimā, viņš minēja.
Jaunā aizsardzības ministra kandidatūra jaunievēlētā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa vietā būtu jādeleģē viņa pārstāvētajai Zaļo un zemnieku savienībai, uzskata Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Viņa uzsver, ka līdz šim par šo jautājums nav "skatīts, meklēts, domāts, jo bija jāsagaida Valsts prezidenta vēlēšanu rezultāti", ziņo LETA.
Pēc Vējoņa teiktā, viņam neesot kandidatūras aizsardzības ministra amatam, ko pašlaik nosaukt. Vienlaikus viņš norādīja, ka Aizsardzības ministrija, atbilstoši koalīcijas līgumam, ir ZZS pārziņā. Tad, kad koalīcijā būs diskusijas par šo jautājumu, arī tiks vērtēts, kuras partijas pārstāvim šo amatu uzticēt.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/brigmanim-ir-padoma-jauns-aizsardzibas-ministrs.d?id=46058475
https://twitter.com/LuiseEgemar/status/606128279217664000
Vējonis apturēs savu darbību Latvijas Zaļajā partijā, taču tas nenozīmē, ka viņš nevirzīs “zaļas idejas”, žurnālistiem paziņoja jaunais Valsts prezidents.
https://twitter.com/Skepse/status/606127057488224256
https://twitter.com/pecisk/status/606127125733732352
Vējoņa galvenā prioritāte jaunajā amatā būs drošība – gan iekšējā, gan ārējā, viņš apliecināja žurnālistiem. “Šis ir ļoti nozīmīgs laiks, jo pēdējā gada laikā situācija ir neatgriezeniski mainījusies, drošības jautājumi ir nonākuši mūsu dienaskārtībā,” viņš teica.
Jānis Domburs: Klausoties, ko saka ar šodienas vēlēšanām saistīti ļaudis dažādos flangos (lielākotes, protams, neoficiāli), saglabājas ļoti dažādas versijas par to, ar kuru balsu palīdzību Raimonds Vējonis ieguvis vairākumu - gan attiecībā uz opozīciju, gan arī koalīciju Nacionālās apvienības deputātu personā.
Ar uzvaru vēlēšanās Vējoni apsveic arī Egīls Levits.
VP telefonsarunā sveic jaunievēlēto VP R.Vējoni,novēl izturību un spēku atbildīgajā amatā.VP gandarīts,ka Saeima par jauno VP izlēma šodien— Valsts prezidents (@Rigas_pils) June 3, 2015
Vējoņa pirmā preses konference Valsts prezidenta amatā sāksies plkst.18.50
Jančuks: Nu ko, ievēlēja ar visu aizklāto balasošanu.Partiju vadoņiem un sponsoriem gan grūtības noteikt, cik deputāti bijuši paklausīgi, un kā atstrādājuši ieguldītos līdzekļus.
Jānis Domburs: Valsts prezidents - Raimonds Vējonis. Prieks tiem, kas gribēja prezidentu šodien. Viela pārdomām, gan šaubām, gan cerībām, tiem, kuri atceras Vējoņa daudzgadīgās ministrēšanas līkločus dažādās un daudz kritizētās valdībās, arī viņa agrāko “uzmešanu” saistībā ar kandidēšanu uz augstiem amatiem. Un vēl, Raimonds Vējonis uzvaru sagaida ar Induli Emsi pie sāniem - tas gan visnotaļ zīmīgi un simboliski.
Pēc ievēlēšanas Vējonis pauž pateicību par uzticību un sola veicināt gan reģionu, gan visas valsts attīstību.
Balsu sadalījums piektajā vēlēšanu kārtā: par Raimondu Vējoni nobalsojuši 55 deputāti, pret – 42. Tas nozīmē, ka Vējonis ir ievēlēts par Valsts prezidentu. Kopumā no urnas izņemtas 98 vēlēšanu zīmes. Viena vēlēšanu zīme atzīta par nederīgu, bet 42 vēlēšanu zīmēs balsots pret visiem kandidātiem.
Līvija: Straujumai taču bija nojauta, ka ievēlēs jau pirmajā kārtā.
Raimondu Vējoni ievēl par Latvijas Valsts prezidentu, liecina LTV neoficiāla informācija. Par balsojuši 55 deputāti.
Rosīšanās @Jekaba11 kuluāros un plenārsēžu zālē norāda, ka man jo drīzi varētu būt jauns blakussēdētājs :) https://t.co/U1CvRd2BHn— Veiko Spolitis (@VeikoSpolitis) June 3, 2015
Arī 'Delfi' žurnālistu komanda gaida rezultātus.
Balsošana noslēgusies, sākas balsu skaitīšana. Sēžu zālē žurnālisti novēro ziedus.
Vēlēšanu aculiecinieks pie Saeimas nama.
Deputāti joprojām nesaka taisnību - ja visi deputāti balsotu tā, kā atklāti solījuši, Vējonim piektajā kārtā būtu jāsaņem vien 42 balsis.
Dace Dzerve: Ja opozīcija nemelo,es neredzu Vējonim vairāk balsu par 21 (ZZS)+21 (V) šajā kārtā.
Partijas balsojumā par Valsts prezidentu pierādījušas, ka neturas pie iepriekš dotajiem solījumiem, portālam “Delfi”, skaidrojot savu motivāciju balsot pret Raimondu Vējoni, norādīja Lolita Čigāne. Viņasprāt, uz otro vēlēšanu kārtu, ja tāda būs nepieciešama, vajadzētu virzīt bezpartejiskus kandidātus.
Opozīcijā esošo partiju aptauja liecina, ka oficiāli Vējonim atbalsts gan netiek solīts – gan “No sirds Latvijai”, gan partijas “Saskaņa” pārstāvji portālam “Delfi” solīja, ka balsos pret šo kandidātu. Arī Latvijas Reģionu apvienības priekšsēdētāja vietniece Nellija Kleinberga norādīja, ka partija piedalīsies vēlēšanās, taču balsos tāpat kā līdz šim un Vējoni neatbalstīs. “Kā nu katrs deputāts balso, tas ir uz viņa sirdsapziņas,” viņa teica. Pārtraukuma laikā LRA frakcijai neesot bijušas kādas sarunas ar koalīcijas pārstāvjiem un darījumi neesot slēgti.
Pārtraukums ir beidzies, deputāti dodas balsot.
Nacionālās apvienības pārstāvji laikus neierodas uz koalīcijas sēdi un atnāk, kad tā jau ir beigusies un Solvita Āboltiņa runā ar žurnālistiem. Kārlis Šadurskis uzreiz aicināja NA nodrošināt deviņas balsis, bet Roberts Zīle norāda, ka prezidenta amats nav darījums. Saruna notiek žurnālistu klātbūtnē.
Solvita Āboltiņa norāda, ka abām "Vienotības" frakcijas deputātēm - Čigānei un Vinķelei, kuras balsos pret Vējoni, sankcijas nedraud.
Jānis Domburs: Tieši "Vienotība" ar 21 balsi nu var izšķirt, ka Vējonis (ja līdzšinējais ar melīgo opozīciju radītais atbalsts saglabājas) tiek ievēlēts par Valsts prezidentu. Bija divu viedokļu "Vienotība", runāja, ka pēdējā kārtā būs vienota "Vienotība" vienotas koalīcijas kontekstā, bet pēc Nacionālās apvienības "pret" Vējonim, kā arī Čigānes un Viņķeles atšķirīgajām domām, nav ne partejiskā, ne koalīcijas vienotība. Atceros anekdoti par to, kā čūska, cenšoties noturēt taisno partijas līniju, pārlauza mugurkaulu.
Raivis Dzintars pārliecināts par partijas disciplīnu nākamajā balsojumā - pret Vējoni balsošot visi frakcijas deputāti.
Par Vējoni no "Vienotības" 23 deputātiem nebalsošot tikai Lolita Čigāne un Ilze Vinķele, žurnālistiem sacīja partijas līdere Solvita Āboltiņa. Līdz ar to, teorētiski Vējonis var rēķināties ar 21 balsi.
Nacionālā apvienība nebalsos par Raimondu Vējoni, jo Egils Levits ir gatavs uz Valsts prezidenta amatu kandidēt atkārtoti, žurnālistiem paziņo Raivis Dzintars. NA nav pārkāpusi koalīcijas līgumu, esam gatavi turpināt darbu šajā valdībā, uzsver Dzintars. Vienlaikus viņš atzīst, ka atsevišķos jautājumos jāseko ideāliem.
Jānis Domburs: Replika par sabiedrības interesēm, pārstāvību parlamentā, atbalstiem un protestiem. No rīta uz Levita atbalsta piketu ieradās daži desmiti cilvēku. Aptaujās Vējonis ir pārliecinošs autsaiders. Nez, cik ļaužu sanāks vai nesanāks tagad, darbadienas beigās, pēc nepilnas stundas, kad beigsies Saeimas pārtraukums, lai paustu savu nostāju, vai viņu priekšstāvjiem šovakar jābalso par vai pret Vējoni Valsts prezidenta amatā...
"Vienotības" frakcijas sēde arvien turpinās...
Latvijas pilsonis: #VPvēlēšana2015 - absurda teātris, ciniska un bezkaunīga necieņa pret Satversmi, Latvijas tautas gribu un demokrātiju. Tikai tā var nosaukt prezidenta QUASI velēšanas, kurās uz valsts augstākās amatpersonas amatu pretendē nesalīdzināmi kandidāti - pieredzējis, visām demokrātiskās valsts vadītāja pazīmēm atbilstošs Eiropas Savienības augstākās tiesu instances tiesnesis Egils Levits un trīs pilnībā neatbilstoši, visai vāji politiķi, viens no kuriem gūst Saeimas vairākuma atbalstu. Var tikai rezumēt, ka no Satversmes gara un būtības viedokļa šīs ir neleģitimās un pretlikumīgās vēlēšanas, kas ignorē Latvijas suverēna - Latvijas tautas gribu un Latvijas intereses. Kauns par šādu Saeimu!
Saeimā pārstāvēto opozīcijas partiju pārstāvji noliedz, ka Valsts prezidenta vēlēšanu ceturtajā balsojumā to deputāti būtu atbalstījuši aizsardzības ministru Raimondu Vējoni, secina LETA. Ņemot vērā, ka otru kandidātu, Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi Egilu Levitu, kuram atbalstu solījusi visa nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK frakcija un daļa "Vienotības" frakcijas, ceturtajā balsojumā atbalstīja tikpat deputātu, cik iepriekšējā kārtā, proti, 26, visticamāk, 11 balsis, kas nākušas klāt Vējonim, devušas opozīcijas partijas.
Kāpēc gaidīt pēdējo kārtu? #VPvēlēšanas pic.twitter.com/zaXBSCi6Ir— Anete Bērtule (@ABertule) June 3, 2015
https://twitter.com/LurdaBiedriba/status/606090092831195137
Kandidātu izvirzīšanas process #VPvelešanas parādīja,ka @VienotibaLV, @VL_TBLNNK nav prognozējami politiskie partneri http://t.co/6fDE6GFiaP— Aivars Lembergs (@AivarsLembergs) June 3, 2015
Ekspremjers un 9.Saeimas priekšsēdētājs Indulis Emsis (ZZS) trešdien ieradies Saeimā, lai apsveiktu jauno Valsts prezidentu, kurš varētu iegūt plus mīnus 53 balsis. Uz jautājumu, vai Valsts prezidentu ievēlēs trešdien, Emsis pauda pārliecību, ka "tas tā būs", ziņo BNS.
https://twitter.com/navyart/status/606088017573519361
Vējonis pārtraukuma laikā plāno apmeklēt gan ZZS, gan NA frakciju sēdes. Pagaidām viņš izvairīgi atbild uz jautājumu par to, vai piedalīsies jaunās Valsts prezidenta vēlēšanās, ja trešdien netiks gūts 51 deputāta atbalsts. “Pamatā es esmu noskaņots nepiedalīties otrajā kārtā, bet nu jāskatās,” viņš teica, atzīstot, ka partija vēlas viņu šim amatam virzīt vēlreiz, taču pagaidām viņš neesot piekritis. “Es izvērtēšu jebkurā gadījumā šo iespēju,” sacīja Vējonis, uzsverot, ka jāsagaida balsojuma rezultāti.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/pie-rigas-zoodarza-paradijies-uzraksts-nac-ara-prezident.d?id=46055587
Lolita Čigāne par Vējoni nebalsos, paziņo politiķe.
Jānis Domburs: 72 balsis kopā par abiem kandidātiem - tas ir par 11 vairāk nekā koalīcijā. Viens jautājums - kāda ir opozīcijas balss cena? Otrs - kādi koalīcijas pašsaglabāšanās instinkti, tostarp dalot "ietekmes sfēras" starp premjera, Saeimas spīkera, prezidenta un vēl citiem posteņiem. Trešais - vai palikušas tikai varas kalkulācijas, vai arī vēl kāds runā par saturisko pamatojumu tam, ar ko atlikušais kandidāts ir atbilstošs, lai iegūtu ne vairs pusotras frakcijas jeb trešdaļas Saeimas atbalstu, bet vairākumu.
ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis žurnālistiem teica, ka balsojums tuvojas beigām, taču vienlaikus viņš neprognozē, vai nākamajā vēlēšanu kārtā prezidents tiks ievēlēts. “Labs rezultāts uz doto brīdi ir,” vērtēja Brigmanis. Komentējot to, kur iegūt vēl nepieciešamās piecas balsis, Brigmanis sacīja: “iesim un runāsim”.
Vienotība (V) turpinās atbalstīt Raimonda Vējoņa kandidatūru, portālam “Delfi” apliecināja Saeimas frakcijas deputāts Dzintars Zaķis: “Vienotība jau iepriekš lēma, ka tajā brīdī, kad paliek viens kandidāts, mēs balsojam par to vienu kandidātu, līdz ar to zināma loģika nosaka to, ka mēs nobalsosim visi par Vējoni.”
https://www.delfi.lv/news/national/politics/delfi-lasitaju-aptauja-ko-ievelet-par-valsts-prezidentu.d?id=46057909
https://twitter.com/RobertsRaksta/status/606084492466520064
https://www.delfi.lv/news/national/politics/prezidenta-velesanas-lidz-sim-politiskais-tirgus-nav-manits-apgalvo-loskutovs.d?id=46057813
Jānis Domburs: 46 Vējonim pret 26 Levitam - nu, lūk, arī zemūdens akmeņi, pret abiem kandidātiem balsot solījušās opozīcijas sakarā. Turklāt, skaitliski opozīcijas "pienesums" ir pat lielāks nekā deputātu skaits jebkurā no divām mazākajām frakcijām. Līdz ar to pēdas sadzīt neiespējami. Nu ir divi scenāriji - ne tikai par tā saucamo koalīcijas prezidentu, bet arī par prezidentu, ko ievēl ar liekulīgas opozīcijas atbalstu.
Saeima izsludina pārtraukumu uz 90 minūtēm. Šajā laikā plānota NA frakcijas un valdes sēde, kā arī, iespējams, koalīcijas sanāksme.
Balsu sadalījums ceturtajā vēlēšanu kārtā: par Raimondu Vējoni nobalsojuši 46 deputāti, par Egilu Levitu – 26 deputāti. Tas nozīmē, ka nākamajā vēlēšanu kārtā par Levitu vairs nebūs iespējams balsot un viņam vēlēšanas ir beigušās. Kopumā no urnas izņemtas 99 vēlēšanu zīmes. Viena vēlēšanu zīme atzīta par nederīgu, bet 26 vēlēšanu zīmēs balsots pret visiem kandidātiem.
Provizoriskie rezultāti: par Egilu Levitu - 26 balsis, bet par Raimondu Vējoni - 46 balsis. Prezidents nav ievēlēts.
Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) portālam “Delfi” pastāstīja, ka NA gatavojas lūgt pārtraukumu un sasaukt frakcijas sēdi: “Mums būs frakcijas sēde, mēs lūgsim pārtraukumu un runāsim kopā ar Egilu Levitu par tālāko darbību un par tālāko pozīciju.”
Saeimā ieradies arī partijas "Saskaņa" līderis Nils Ušakovs.
Valsts prezidentu ievēlēs šodien, pie nosacījuma, ja "Vienotības" (V) un Nacionālās apvienības (NA) frakcijas deputāti balsos par pēdējo koalīcijas pārstāvi, aģentūrai BNS sacīja politologs Jānis Ikstens.
Balsojums ir beidzies, sākas balsu skaitīšana!
https://www.delfi.lv/news/national/politics/dolgopolovs-pec-izkrisanas-no-cinas-par-prezidenta-amatu-ir-jamaina-velesanu-sistema.d?id=46057325
https://www.delfi.lv/news/national/politics/delfi-lasitaju-aptauja-ka-nu-rikoties-vienotibai.d?id=46057381
Saeimā Vējoņa atbalstam ieradusies gan ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola, gan Vējoņa pārstāvētās Latvijas Zaļās partijas dibinātājs Indulis Emsis.
Balsu skaitīšanas komisijas vadītājs Ingmārs Līdaka (ZZS) portālam “Delfi” pastāstīja, ka vēlēšanu zīmju bojājumi ir dažādi – kāds deputāts krustiņa vietā ievilcis mīnusu, ir tādas, kur pie kāda kandidāta nav nevienas atzīmes, bet citiem ir krustiņš ievilkts gan ailīte “par”, gan “pret”. “Kļūdas gadu gaitā nav mainījušās,” viņš teica, uzsverot, ka par vēlēšanu tehniskā kārtība frakcijās plaši izdiskutēta. Atbildot uz jautājumu, vai pārkāpumi pieļauti apzināti, Līdaka sacīja: “Ne man par to spriest”. Balsojot ar vēlēšanu zīmēm, nevis pogām, zīmju sabojāšana esot leģitīma iespēja. Bojātās zīmes līdz ar pārējām tiek saglabātas aizvērtā iepakojumā.
https://twitter.com/TLAKAIS_TLUSIS/status/606069800658444288
Pārtraukums ir beidzies un deputāti pulcējas sēžu zālē, lai sāktu ceturto balsojuma kārtu par Valsts prezidenta kandidātiem.
Jānis Domburs: Kamēr partijas stiepj gumiju, Levits tikko intervijā LTV izmeta ļoti skaudru un dramatizējošu izaicinājumu "Vienotībai" - vai nu tieciet ar sevi skaidrībā, vai arī ar jums kā ar partiju ir cauri! Taktiski prātīgi - balstoties uz socioloģisko kontekstu, gan savas un oponenta, gan partiju (ne)popularitātes sakarā, Levits šādi arvien var mēģināt nošaut vairākus zaķus (vairāku frakciju izskatā), vai vismaz no šīs kaujas iziet kā uzvarētājs publiski, pat ja cīņa par prezidenta posteni šajā reizē zaudēta.
A nebūs tā - ievēlēs prezidentu, viņš pēkšņi atradīs darbu Honkongā un vietu atdos Āboltiņai? #VPvēlēšanas— Edgars Eglītis (@eedgars) June 3, 2015
https://twitter.com/vorompatra/status/606063866339033088
Balsis sev Levits Saeimas kuluāros šodien nemeklēšot, jo šonedēļ jau ir ticies ar frakciju deputātiem un pietiekami skaidrojis savu pozīciju. „Esmu mierīgs cilvēks un ar interesi vēroju satraukumu sev apkārt”.
Egils Levits savos komentāros ir skaudrs – visu izšķiršot „Vienotības” lēmums un izšķiršanās ko tālāk darīt un par kuru kandidātu balsot. „Vai nu tas būs beigu sākums, vai „Vienotība” kļūs par ZZS piedēkli, vai arī spēs savākties un rīkoties konstruktīvi”.
“Mums lēmums ir pieņemts, balsosim pret abiem kandidātiem un gaidīsim otro kārtu,” pēc “izkrišanas” no cīņas par prezidenta amatu pauda Dolgopolovs.
Jānis Domburs: Saeimas sēdē pārtraukums. Jautājumi, uz ko pēc tā pienāktos atbildēt frakcijām: - opozīcijai: ja jūs esat pret abiem kandidātiem, tātad gribat jaunas vēlēšanas, kādu(s) jaunus, labākus kandidātus un kāpēc jūs piedāvājat vai sagaidat? - pozīcijai: vai gribat jeb esat gatavi vienoties koalīcijas ietvaros par vienu no kandidātiem šodien pēdējā kārtā, kāds ir plāns B otrajām vēlēšanām, vai izvirzīsiet jaunus kandidātus, kādus un kāpēc?
Pārtraukumā vienīgā partija, kurai notiek frakcijas sēde, ir “Vienotība”, kas gan pārrunājot ceturtdienas Saeimas sēdes darba kārtību. Savukārt pārējās partijas neredzot tam nepieciešamību. “Kāpēc gan mums tāda būtu vajadzīga,” teica ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, atbildot uz jautājumu, kāpēc ZZS nav sasaukusi frakcijas sēdi. Tāpat jautāts, vai prognozē, ka trešdien tiks ievēlēts Valsts prezidents, viņš atbildēja, ka Vējonim ir 36 balsis, tātad iztrūkstošās ir diezgan daudz. “Vienotība” jau iepriekš norādījusi, ka atbalstīs to koalīcijas kandidātu, kurš vēlēšanu kārtās “noturēsies” ilgāk.
https://twitter.com/TeIrRebeka/status/606060344746897408
Janis: Domāju, ka tiem politiķiem kuri paši nevirzīja kandidātu un balso pret visiem vajadzētu saprast, ka politiskā skuju taka ir jau izlikta. Laikam Sudrabiņam grūti atklāti balsot par Dolgopolovu, bet ko domā Kūtris, to man nesaprats. Satversmes tiesas tiesnesis pagātnē? Skumji.
Jānis Domburs: 3.kārtā balsu sadalījumā nav pārsteigumu, rezultāts par fināla dueli Vējonis-Levits ir prognozētais. Īstā cīņa par balsīm nu var sākties. Ja vien šodien kuluāros vispār eksistē tādi piedāvājumi, kas ļautu sasniegt vairākumu vienam kandidātam. Katram savs patiesības mirklis - gan opozīcijā, gan koalīcijā: vai ir izteikti piedāvājumi? Vai tribīnē sevi par kaismīgiem taisnības cīnītājiem demonstrējošie nu kaut vai viens atklās tautai to ļaunumu, kas notiek politiskajā tirgū?
Balsu sadalījums trešajā vēlēšanu kārtā: par Raimondu Vējoni nobalsojuši 35 deputāti, par Egilu Levitu – 26 deputāti. Savukārt Sergejs Dolgopolovs saņēmis 23 balsis, kas nozīmē, ka nākamajā vēlēšanu kārtā par viņu vairs nebūs iespējams balsot un viņam vēlēšanas ir beigušās. Kopumā no urnas izņemtas 98 vēlēšanu zīmes. Divas vēlēšanu zīmes atzītas par nederīgām, bet 12 vēlēšanu zīmēs balsots pret visiem kandidātiem. Sēdē tiek izsludināts pārtraukums līdz plkst. 15.00
Prezidents nav ievēlēts arī trešajā balsojumā!
Neoficiālie rezultāti: Vējonis - 35, Levits - 26, Dolgopolovs - 23 balsis.
Deputāti gaida jaunākos balsojuma rezultātus. Foto: LETA
Raugoties no stabilitātes viedokļa, būtu svarīgi Valsts prezidentu ievēlēt trešdien, aģentūrai BNS sacīja ekspremjers Ivars Godmanis. Viņš pauda, ka katram no izvirzītajiem kandidātiem ir savu plusi un mīnusi, tomēr viņi visi ir piedalījušies dažādās diskusijās un atbildējuši uz jautājumiem, tādējādi iepazīstinot sabiedrību ar sevi.
Deputāti ir nobalsojuši trešo reizi.
Levita izstāšanās gadījumā Nacionālā apvienība tālāk rīkošoties tā, kā ieteiks Levits #VPvēlēšanas— Madara Fridrihsone (@MFridrihsone) June 3, 2015
https://twitter.com/knaaabis/status/606047983948439552
Partija "Saskaņa" Valsts prezidenta vēlēšanu aizkulisēs mēģina darīt visu, lai no "spēles izslēgtu" Valsts prezidenta amata kandidātu Egilu Levitu, uzskata politologs, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra. Eksperts aģentūrai LETA norādīja, ka liela intriga gaidāma brīdī, kad tiks izšķirts, vai turpmākajā vēlēšanu procesā paliks Levits vai "Saskaņas" virzītais kandidāts Sergejs Dolgopolovs.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/delfi-lasitaju-aptauja-ka-vertejat-opozicijas-ricibu.d?id=46056257
Palīdzi, Dievs, visai Latvijas Saeimai, kas rīt vai nu vairos tautas uzticēšanos, vai arī palielinās plaisu starp varu un tautu. #PREZIDENTS— Jānis Vanags (@arhivanags) June 2, 2015
Bondars pēc “izkrišanas” no cīņas par Valsts prezidenta amatu izteica pateicību saviem atbalstītājiem un norādīja - ja tiks rīkota nākamā prezidenta vēlēšanu kārta, tad “ļoti iespējams” viņš kandidēs atkārtoti.
Savukārt Latvijas Radio Bondars sacīja, ka balsojums par Valsts prezidentu ir aizklāts, tāpēc LRA nav tiesību paust vēlētājiem savu izvēli un motivāciju. „Jautājums nav laikā, jautājums ir būtībā,” par prezidenta ievēlēšanas laiku sacīja Bondars, atsakoties konkretizēt, vai prezidents būtu jāievēl šodien.
Šodien vienīgais svarīgais balsojums būs pēdējais, kad būs palicis tikai Vējonis.— Juris Pūce (@pucej) June 3, 2015
Gribētu redzēt tos trīs deduptātus, kuri pat ar otro reizi nevar saprast, kā pareizi jāliek krustiņi pretim četriem kandidātiem— Guntis Bojārs (@GuntisBojars) June 3, 2015
Balsu sadalījums otrajā vēlēšanu kārtā: par Raimondu Vējoni nobalsojuši 34 deputāti, par Egilu Levitu – 25 deputāti. Sergejs Dolgopolovs saņēmis 24 balsis, bet par Mārtiņu Bondaru saskaitītas septiņas balsis. Tas nozīmē, ka neviens no kandidātiem nav ieguvis nepieciešamo 51 balsi. Saskaņā ar kārtību nākamajā vēlēšanu kārtā vairs nebūs iespējams balsot par Bondaru – tas kandidāts, kuram ir vismazāk balsu, tiek izslēgts. Kopumā bija 99 vēlēšanu zīmes. Trīs vēlēšanu zīmes atzītas par nederīgām, bet sešās balsots pret visiem kandidātiem. Bondaram vēlēšanas beigušās
Jānis Domburs: Sešas balsis pret visiem kandidātiem - tas atbilst "No sirds Latvijai" (neskaitot Ringoldu Balodi) deputātu skaitam. Bet trīs nederīgās zīmes ir vairāk kā pāris iepriekšējās prezidenta vēlēšanās, un tas pret 99 balsojošiem deputātiem nav maz, un arvien liek uzturēt jautājumu, vai 3% no parlamenta atkārtoti ir tik neveikli, vai arī turpina spēlēt paslēpes.
Prezidents arī otrajā balsojumā nav ievēlēts!
Jānis Domburs: Bondars izslēgts. Dolgopolovam balsu skaits atbilst frakcijas deputātu skaitam. Vējonim balsu skaits nemainīgs. Saglabājas tikai minimāla starpība starp Dolgopolovu un Levitu, kuriem abiem klāt nāk pa vienai balsij. Pat ja trūkst pamata prognozei, ka Levitu varētu izslēgt nākamajā kārtā, taču grūti ieraudzīt scenārijus, kā balsu skaits par Levitu no 25 varētu sasniegt 51.
Biļetenu bojāšana ir nespēja izpildīt pirmklasnieka uzdevumu vai apzināts signāls, "Delfi" sacīja vairāki deputāti.
“Vienotības” deputāts Inesis Boķis portālam “Delfi” pauda pārliecību, ka otrais balsojums lielas izmaiņas nenesīs, un prognozēja, ka pirmais no cīņas par prezidenta amatu izstāsies Mārtiņš Bondars (LRA).
Nav izslēgts, ka Valsts prezidenta vēlēšanas pie noteiktas situācijas attīstības šodien varētu beigties bez rezultāta - tā šorīt preses konferencē atzina Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) sadarbības partijas "Latvijai un Ventspilij" vadītājs Aivars Lembergs, ziņo LETA.
Normunds Treilāns: Tātad arī LRA piebiedrojas bērnudārza smilšu kastei. Skumji...
Jančuks: Atklāts balsojums ļautu partiju bosiem un sponsoriem iespēju kontrolēt, cik paklausīgi ir deputāti un cik čakli atstrādā ieguldīto naudu. Atklātais balsojums par tiesībsargāšanas amatpersonām nepārprotami norāda, kam pateicoties, tās ir savos amatos.
viens no milijona: Ja jau nevar vienoties par vienu kārtu, tad lai gatavo likumprojektu par tautas vēlētu prezidentu, pretējā gadījumā tas nav Valsts prezidents, bet gan kautkadu kārtējais sērdienīte, kam jādod kāds solījums kalpot Saeimas partijām!!! #kauns
Neoficiālie rezultāti - prezidents arī otrajā balsojumā nav ievēlēts. Par Bondaru nodotas 7 balsis, Dolgopolovu – 24, Levitu – 25, bet Vējoni – 34 deputātu balsis.
Sākusies balsu skaitīšana.
2007.gadā Valsts prezidenta vēlēšanās nebija neviena nederīga vēlēšanu zīme, 2011.gadā viena nederīga zīme, bet 2015.gadā - sešas nederīgas vēlēšanu zīmes.
Deputāti ir nobalsojuši un atkal tiks skaitītas balsis. Rezultāti būs zināmi pēc aptuveni 20 minūtēm.
https://twitter.com/sarmands/status/606031792718659584
Pagaidām deputātu nostāja par bojātajām vēlēšanu zīmēm ir atšķirīga. ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis žurnālistiem pauda neticību, ka kāds no ZZS frakcijas varētu tīši sabotēt vēlēšanas. Arī deputāts Andrejs Judins norādīja, ka pagaidām ir pāragri teikt, vai sešas vēlēšanu zīmes sabojātas tīši. “Ir iespējams arī kļūdīties netīšām,” viņš teica. Ja vēlēšanu zīmes tiks bojātas arī nākamajās vēlēšanu kārtās, būs skaidrs, ka tas tiek darīts ar nodomu. Tikmēr citi parlamentārieši pauž neticību, vai zīmes sabojātas nejauši.
Ja Latvijas Reģionu apvienības (LRA) izvirzītais Valsts prezidenta amata kandidāts Mārtiņš Bondars trešdien notiekošajās prezidenta vēlēšanās “izkritīs”, LRA tālākajos balsojumos neatbalstīs citus kandidātus, portālam “Delfi” pastāstīja LRA Saeimas frakcijas vadītājs Dainis Liepiņš.
https://twitter.com/VeidemaneLelde/status/606029978942251008
Ja es būtu Sudrabas vēlētājs, man būtu ļoti neērti. Bojāt zīmes, jo neviens nepatīk, nav parlaments, bet pusaudžu tusiņš.— Sanita Jemberga (@jemberga) June 3, 2015
Jānis Domburs: 11 deputāti, kuri nav nobalsojuši ne par vienu (turklāt atšķirīgi - pieci pret visiem, bet sešiem nederīgas vēlēšanu zīmes) - tas rada pamatu ļoti dažādām kombinācijām par to, kas notiek vairākās frakcijās. Piemēram, cik kurā ir "atvērti" piedāvājumu gaidītāji, kuri ir gatavi balsot par vienu vai citu kandidātu... Protams, otrā kārta parādīs, vai daži no šiem 11 tomēr nav tikai nejaušība jeb gluži vienkārši cilvēcisks tizlums.
Levits un Vējonis kopā sagaida rezultātus.
Tikmēr prezidenta amata kandidāts Sergejs Dolgopolovs gaida rezultātus...
Pirms otrā balsojuma 'Saskaņas' deputāti apspriežas...
Levits pēc pirmās vēlēšanu kārtas žurnālistiem norādīja, ka rezultāts ir aptuveni tāds, kādu viņš prognozēja. “Tas ir solīds un labs rezultāts. Redzēs, kas būs nākamajās kārtās,” viņš teica. Pēc Levita teiktā, viņam esot visas iespējas sagaidīt arī lielāku atbalstu. “Godīgums Saeimas namā ir samērā reta parādība,” atzina Levits, taču piebilda, ka paļaujas uz deputātu sirdsapziņu.
Jānis Domburs: Ja salīdzinām Saeimas balsojuma rezultātus ar provizoriskajām prognozēm - Vējonis ir saņēmis par vienu balsi mazāk, Levits par trim mazāk, Dolgopolovs par vienu mazāk, Bondaram tik, cik bija prognozēts. Ja vien 5 balsojuši pret visiem, paliek jautājums, ciktāl 6 nederīgās vēlēšanu zīmes ir nejaušība vai apzināta "pēdu jaukšana"?
Prezidentu pirmajā balsojumā neievēl!
Provizoriskie rezultāti: par Bondaru saņemtas sešas balsis, par Dolgopolovu - 23, Levitu - 24, bet par Vējoni 34 deputātu balsis.
pic.twitter.com/tG8tzaKD2Z— Andrejs Judins (@AndrejsJudins) June 3, 2015
https://www.delfi.lv/izklaide/slavenibas/citi/kura-klus-par-nakamo-latvijas-pirmo-lediju.d?id=46054877
Deputāti ir nobalsojuši, sākas balsu skaitīšana.
Inguna Sudraba, atbildot uz portāla “Delfi” jautājumu, prognozē, ka koalīcija šodien varētu kādā no balsojumiem novienoties par vienu kandidātu, tādējādi jau šodien ievēlot Valsts prezidentu. Viņa arī apstiprina, ka partijas “NSL” nostāja nav mainījusies –tiks balsots “pret” visiem kandidātiem.
Prezidentam nepieciešams sabiedrības atbalsts, un ir svarīgi, lai tauta viņam uzticētos, portālam “Delfi” pastāstīja prezidenta amata kandidāts Mārtiņš Bondars. “Ja valsts prezidents nokļūst amatā bez sabiedrības atbalsta, un tad cenšas tikai to iegūt, tad ir ļoti sarežģīti strādāt,” skaidroja Bondars, kura atbalstītāji nelielā skaitā šorīt bija sanākuši pie Saeimas ēkas, lai novēlētu veiksmes.
Tik nozīmīgā notikumā kā Valsts prezidenta vēlēšanas katrs deputāts atbild par sevi un frakcijas disciplīna var kļūt otršķirīga, trešdien Saeimas debatēs uzsvēra Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.
Jānis Domburs: Skaitam varbūtējo balsu skaitu - par Levitu sanāk 27 (17 no Nacionālās Apvienības, 9 no Vienotības un Ringolds Balodis). Tikmēr Imants Parādnieks šorīt "Delfiem" "minēja, ka pirmajā balsošanas kārtā Levits varētu gūt pat 30 deputātu atbalstu". Parādniek, esi vīrs, atklāj tautai, ko Tu zini, bet citi nezina!? Vai arī NA valdes loceklis nodarbojas ar tukšu muldēšanu.
Pilnmēness, kas sakrīt ar Valsts prezidenta vēlēšanām trešdien, var tās negatīvi ietekmēt, aģentūrai BNS norādīja "Saskaņas" Saeimas frakcijas deputāts Boriss Cilēvičs.
Augusts Brigmanis ir nobalsojis!
Salīdzinot ar 2011.gada Valsts prezidenta vēlēšanām, Saeimas deputāti bijuši kautrīgi debašu dalībnieki. 2011.gadā, kad par Valsts prezidentu tika ievēlēts Andris Bērziņš, debates ilga aptuveni divas stundas, tribīnē tautas kalpi kāpa aptuveni 50 reizes. 2015.gada 3.jūnijā, vēlot Valsts prezidentu, deputāti tribīnē kāpa tikai desmit reizes, uzrunām veltot ap 35 minūtēm.
@Sarmite_Kolate Skaidra izvēle: Lady Gaga.— Sanita Jemberga (@jemberga) June 3, 2015
https://twitter.com/MarissMaksimovs/status/606004431830810624
Juris Ķirsis: Vējoni par Prezidentu! Man nevajag Prezidentu-morālo un garīgo līderi, šos jautājumus es risinu bez Prezidenta iesaistīšanas. Latvijai svarīgi juridiski jautājumi šobrīd ir atrisināti: vajadzīgajās starptautiskajās savienībās esam iestājušies, svarīgie referendumi ir notikuši, Satversme un robeža ir nostiprinātas. Šobrīd svarīgas ir 2 lietas: aizsardzība un ekonomiskā attīstība. Tikai pamatojoties uz šim jomām ir iespējama pārējo jautājumu eksistēšana un risināšana. Tapēc Latvijai vajag Prezidentu, kurš var lietišķi, pragmatiski strādāt, kurš labi zin reālo situāciju un var to ietekmēt. Raimondu Vējoni es pazīstu, viņš to var. Vēlu veiksmi!
Jānis Domburs: Tikai aptuveni pusstundu garas parlamenta debates, kurās lielākoties deputātu runas atgādināja sliktus paraugus no kampaņām pirms Saeimas vēlēšanām - banāli saukļi, patukši apgalvojumi. Piemēram, "deputāt, Tev ir iespēja radīt brīnumu", kas bija viens no Raivja Dzintara uzsaukumiem par Levitu. Vai "tā rodas valstsvīri" - Ingmārs Līdaka par Vējoņa darbu ministru amatos treknajos un krīzes gados. Un šie veco tradīciju "kopēji" parlamentā nu balsos par prezidentu, kurš it kā kaut ko mainīs uz labu parlamentārā valstī. Bet viena pagale nedeg.
Biļeteni balsošanai būs sagatavoti aptuveni 20 minūšu laikā, informēja balsu skaitīšanas komisijas vadītājs Ingmārs Līdaka. Katra balsošanas kārta ilgs līdz 1,5 stundām.
Debates tiek slēgtas. Tūlīt sāksies vēlēšanas, kas varētu ilgt pusotru stundu.
“Sabiedrības uzticību nevar iegūt pēdējā naktī pirms vēlēšanām,” sacīja deputāts Mārtiņš Bondars (LRA).
Deputāts Valērijs Agešins (S) īsā uzrunā aicināja balsot par Sergeju Dolgopolovu, vēršot uzmanību uz viņa dzīves pieredzi.
Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāts Augusts Brigmanis pauda pārliecību, ka visi četri prezidenta amata kandidāti ir cienījami un godājami un norādīja, ka ZZS “respektēs un atbalstīts jebkuru no šiem kandidātiem, kurš tiks ievēlēts".
LRA frakcijas priekšsēdētāja vietniece Nellija Kleinberga uzsvēra, ka trešdienas lēmums būs ļoti svarīgs Latvijas vēsturē. LRA kandidātu Mārtiņu Bondaru viņa raksturoja kā Latvijas patriotu ar stingru stāju. “Kā liecina sabiedriskā doma, Bondars bauda vislielāko tautas atbalstu un ir cienīgs ieņemt Valsts prezidenta amatu,” viņa teica.
Saeimas sēžu zāles mediju un viesu zonā vietu ieņēmis arī deputāts Dainis Liepiņš, kuram dalība Saeimas sēdēs pagaidām ir liegta sāktā kriminālprocesa dēļ.
Andrejs Rudzītis: Īpaši balsošana pēc sirdsapziņas būtu jāuzsver Sudrabas partijai, kas bez jebkāda pamatojuma nebalsošot ne par vienu. Kauns!
Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars debatēs uzsvēra, ka Valsts prezidenta amats nav viens no daudziem amatiem. “Mēs piedalāmies vēsturiskā izvēlē,” viņš teica, norādot, ka deputāti izvēlas, ar kādu prezidentu tiks sagaidīta Latvijas simtgade. Tāpat Dzintars vērsa uzmanību uz to, ka sabiedrības uzticība Saeimai ir “katastrofāli zema”. Šī ir iespēja ieklausīties sabiedrības viedoklī, viņš teica, aicinot balsot par Egilu Levitu.
Tribīnē kāpj Rihards Kols (NA): “Katram no mums ir jāpieņem viens no nozīmīgākajiem lēmumiem savā profesionālajā un privātajā dzīvē. Mūsu uzdevums ir ievēlēt tādu cilvēku, kurš spēs pildīt zvērestā iekļautos solījumus. Vienīgais balsojums, ar kuru spēšu tālāk sadzīvot, ir balsojums par labāko. Ir vajadzīgs spilgts valstsvīrs, tāds, kurš vienmēr būs uzticīgs tautai. Eiropeisks Latvijas patriots. No četriem kandidātiem Egils Levits ir pierādījis savu atbilstību.”
Valsts prezidenta vēlēšanu kampaņā šoreiz vairāk iesaistījusies sabiedrība, portālam "Delfi" minēja Parādnieks. “Labi ir tas, ka ir vairāki kandidāti. Gana laicīgi tas [kandidātu izvirzīšana] notika, lai arī gribētos vēl laicīgāk,” viņš sacīja. Tāpat Parādnieks pauda vēlmi, lai prezidenta ievēlēšanas gadījumā, neskatoties uz to, kurš tas būs, sabiedrība izturētos ar cieņu. “Tas reizes, kad ir bijušas kādas naida izpausmes, nav pieņemamas, lai vai kāds būtu mūsu viedoklis,” viņš uzsvēra.
Saeimas deputāte Solvita Āboliņa, uzrunājot kolēģus, pauda pārliecību, ka partijas prezidenta amatam izvirzījušas “divus cienījamus kandidātus – Raimondu Vējoni un Egilu Levitu – un “Vienotības” (V) frakcija balsos par viņiem”. Viņa norādīja, ka V frakcija balsos atklāti un pauda cerību, ka neviens aizklāto balsojumu neizmantos.
Jānis Domburs: Āboltiņas uzstāšanās prātīga par to, kādam jābūt (vienam) prezidentam, taču traģikomiska ar to, ka uzstājas (vienas) frakcijas vārdā un paziņo, ka frakcija balsos par diviem kandidātiem...
Jānis Domburs: Mūrniece atklājot Saeimas sēdi, uzreiz izpaudās ar diskutabliem tekstiem. Politikā nav svarīgāka jautājuma par Valsts prezidenta ievēlēšanu. Vai nu nav par daudz patosa... Un vēl - aicinājums balsot pēc sirdsapziņas un ieklausoties sabiedrības viedoklī. It kā skaisti un nav nepareizi. Bet, abstrahējoties no personālijām, valsts intereses dažreiz prasa arī vēl citus kritērijus.
Nacionālās apvienības valdes loceklis Imants Parādnieks portālam “Delfi” minēja, ka pirmajā balsošanas kārtā Levits varētu gūt pat 30 deputātu atbalstu. “Viss atkarīgs no tā, kā kandidātu skaits mazināsies,” viņš teica. Izšķirošais balsojums gaidāms tad, kad paliks divi kandidāti, skaidroja Parādnieks un atzina, ka prognozēt trešdienas balsojuma rezultātu ir ļoti grūti. Vienlaikus viņš pieļāva, ka daļa to frakciju deputātu, kuru vadība lēmusi nebalsot ne par vienu kandidātu, tomēr varētu balsot. “Manuprāt, tas [nebalsot] ir nevalstiski – tad paud savu nostāju – jā vai nē,” sacīja Parādnieks, piebilstot - lai arī atbalsta atklātas Valsts prezidenta vēlēšanas, šoreiz, iespējams, ir labi, ka balsojums ir aizklāts. “Katrs deputāts var paust savu gribu pat, ja tad frakcija ir teikusi citādāk,” minēja deputāts.
Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA), atklājot sēdi, norādīja, ka Latvijas politikā nav svarīgāka balsojuma par šo un aicināja visus balsot pēc sirdsapziņas, un, ieklausoties sabiedrības viedoklī.
Jānis Domburs: Sākas Saeimas sēde un debates par kandidātiem. Ja ir runa par tautas priekšstāvju atbildību vēlētāju priekšā, tad visu partiju deputātiem pienāktos tagad ne tikai uzstāties par to, cik viens vai otrs kandidāts labs, bet arī definēt savus principus un argumentus par to, kā un kāpēc balsos turpmākajās kārtās, par vai pret citiem kandidātiem, ja viņu favorīts būs izslēgts. Līdz šim partiju paziņojumi šajā jomā neiztur kritiku.
Rībot bungām un skanot aplausiem, Saeimas namā ierodas Egils Levits.
ar dažu desmitu saucieniem levits tiek ievadīts saeimā. #VPvēlēšanas pic.twitter.com/ebQhwL2PJY— edgars kupčs (@edgarskupcs) June 3, 2015
Pie Saeimas notiekošajā atbalsta piketā vairāki desmiti cilvēku pauž atbalstu Egila Levita kandidatūrai.
Emīls Ustinovs: Bondaram neļaus kļūt par prezidentu, jo šāds rezūltāts varētu ieviest kardinālas izmaiņas dažādās sfērās,kas savukārt novestu pie izmaiņām lielajos krēslos!
https://www.delfi.lv/news/national/politics/valsts-prezidenta-amata-kandidati-sola-izlemigu-ricibu-ja-latvija-ienaktu-zalie-cilvecini.d?id=46022403
Pirmie deputāti ieņem vietas sēžu zālē.
https://twitter.com/KarikaturaLv/status/605985948657188864
Maruta Kronberga: Tikai un vienīgi par Egilu Levitu! Cita kandidatūra man nav opcija!
Andris Tertats: Man vairak simpatize Vejonis.
Skaidrojot apsvērumus par labu Levita kandidatūrai, Lībiņa-Egnere norādīja, ka vērtējusi kandidātu atbilstību visām Valsts prezidenta funkcijām, kā arī spēju reprezentēt valsti starptautiski un personības iezīmes būt par varu līdzsvaru un neatkarīgu arbitru iekšpolitiski. Tāpat svarīgas bijušas kandidāta zināšanas konstitucionālajās tiesībās un izglītība.
Policija gatavojas piketam.
Arī "Vienotības" deputāte Inese Lībiņa-Egnere ir nolēmusi, ka šodien balsos par Egilu Levitu, portālam Delfi apliecināja deputāte.
https://twitter.com/ematisons/status/605981727081787392
Jānis Domburs: Levita atbalsta piketu pie Saeimas sagaidot, un arī kopumā Levita atbalsta kampaņu vērtējot - lai cik tā ir pašķidra un sasteigta, tomēr iepretīm tai Vējoņa atbalsta kampaņas nav vispār. Ja jebkādi puskoalīcijas un ārpuskoalīcijas kombinatori mērķtiecīgi virzītu Vējoni par prezidentu, tad tomēr būtu bijušas kaut kādas publiskas aktivitātes, lai vismaz radītu priekšstatu, ka arī šim kandidātam ir gana liels atbalsts sabiedrībā. Otrs variants - politiskais cinisms ir vēl krietni lielāks nekā agrāk.
Saeimas sēžu zālē, kurā, iespējams, šodien tiksim pie jaunā Valsts prezidenta, pagaidām klusums. Pamazām ierodas žurnālisti. Atgādinām, ka sēdes sākums pulksten 10:00.
Arī policisti gatavojas šīs dienas pasākumiem.
Ints Dālderis: esmu izšķīries, balsošu par Egilu Levitu— LNT (@900sekundes) June 3, 2015
https://twitter.com/IneseEjugbo/status/605978274376912896
Pie Saeimas nama sāk pulcēties arī pirmie dalībnieki piketam Egila Levita kandidatūras atbalstam.
Jānis Domburs: Par matemātiku un pārliecībām - šīrīta konkrētākā ziņa no politiķu puses ir Inta Dāldera paziņojums, ka viņš balsošot par Levitu, tātād balsu sadalījums prognozēs mainās. Priekšvēlēšanu naktīs Latvijā allaž notiek pārmaiņas, derētu pamērīt "Vienotības" deputātu šīrīta politisko temperatūru - cik, kam un kādi tur vēl varētu būt "dālderi"?
https://www.delfi.lv/news/national/politics/infografika-velesanu-rita-visvairak-deputatu-balsu-ir-vejonim-un-levitam.d?id=46052487
Tiekamies ŠODIEN jau 9:30 pie Saeimas atbalsta akcijā "Par Egilu Levitu"! pic.twitter.com/av8CPYeB6m— PAR LEVITU (@Par_Levitu) June 3, 2015
Trešdienas rītā ar paziņojumu nākusi klajā arī “Jāņa Čakstes Demokrātijas un ilgtspējīgas attīstības biedrība”, kura aicina 12. Saeimas deputātus 3. jūnijā Valsts prezidenta vēlēšanās balsot par tiesībzinātņu ekspertu Egilu Levitu. “Mēs uzskatām, ka Egils Levits ir Latvijas Valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pārliecības un darba cienīgs turpinātājs sarežģītajā 21. gadsimta Eiropā. Mēs ceram, ka Latvijas valsts un tās iedzīvotāju intereses Saeimas deputāti vērtē augstāk par savu personīgo izdevīgumu un partiju šaurajām interesēm. Mēs ticam, ka bailes un padevība partiju sponsoriem netraucēs katram deputātam balsot pēc savas sirdsapziņas,” uzsvērts paziņojumā medijiem.
Jānis Domburs: Labrīt! Galvenie šodienas Valsts prezidenta vēlēšanu jautājumi, protams, ir un būs - kuru un vai vispār šodien ievēlēs? Bet, ja spriež par motīviem, pamatjautājums ir - vai notiks labākā kandidāta izvēle vai darījums? Pagaidām rodas iespaids, ka vairākums deputātu sliecas uz otro. Ja tā, tad - kāda būtu darījuma cena? Valdības maiņa augustā? "Nodīlotas" balsis daļā no opozīcijas? Cits kandidāts, kurš ir vairāk prognozējams nekā pašreizējie? Neformālās sarunās apritē ir visas versijas.
“Sabiedrība par atklātību – Delna” aicina Saeimas deputātus izdarīt izvēli par Valsts prezidentu, vadoties no valstiskām nevis partejiskām vai sabiedrībai slēptām interesēm. Delna arī izsaka pārliecību, ka pēc četriem gadiem Valsts prezidenta vēlēšanas jānotur atklātā balsojumā, un Satversmes izmaiņas jāpanāk savlaicīgi. „Esošo Valsts prezidentu kandidātu publiska uzklausīšana un sabiedrības iesaistīšanās padarījusi Valsts prezidenta priekšvēlēšanu laiku atklātāku un konstruktīvāku nekā līdz šim. Tomēr slēptais balsojums un iespējama vēl nenosauktu kandidātu parādīšanās turpmākajās vēlēšanu kārtās joprojām met ēnu pār Latvijas politiku, kurā slēptas vienošanās un sabiedrības viedokļa neuzklausīšana turpina būt par ikdienu”, sacījis Delnas direktors Gundars Jakovs. Ikvienam Saeimas deputātam jāspēj pamatot savs balsojums, un Valsts prezidenta izvēle nevar būt izņēmums, uzskata Delna.
https://twitter.com/eedgars/status/605960779003764736
https://www.delfi.lv/news/national/politics/cetri-kandidati-ko-partijas-soreiz-sagatavojusas-prezidenta-kreslam.d?id=46009759#ixzz3btAMx4V6
https://www.delfi.lv/news/national/quotes/no-raina-runas-satversmes-sapulces-sede-1921-gada-28-septembri.d?id=46053817
Saeimas deputāti uz ārkārtas sēdi pulcēsies plkst.10, lai no četriem izvirzītajiem kandidātiem, iespējams, ievēlētu nākamo Valsts prezidentu. Augstajam amatam izvirzīti četri kandidāti - Zaļo un zemnieku savienība izvirzījusi aizsardzības ministru Raimondu Vējoni, kam atbalstu paudusi arī daļa partijas "Vienotība" deputātu. Nacionālās apvienības ieskatā piemērotākais kandidāts ir Eiropas Tiesas tiesnesis Egils Levits, bet opozīcijā esošā partija "Saskaņa" pieteikusi Sergeju Dolgopolovu, savukārt Latvijas Reģionu apvienības kandidāts ir Mārtiņš Bondars.
Labrīt, portāls „Delfi” sāk reportāžu no šīgada svarīgākā iekšpolitikas notikuma - Valsts prezidenta vēlēšanām. Visas dienas garumā portālā būs skatāma video un teksta tiešraides, kā arī mūsu žurnālistu reportāžas no parlamenta. Ar saviem komentāriem un balsojuma pavērsienu analīzi portālā „Delfi” prezidenta vēlēšanām sekos līdzi žurnālists Jānis Domburs.

Valsts prezidenta amatam izvirzīti četri kandidāti. Zaļo un zemnieku savienība izvirzījusi aizsardzības ministru Raimondu Vējoni, kam atbalstu paudusi arī daļa partijas "Vienotība" deputātu. Nacionālās apvienības ieskatā piemērotākais kandidāts ir Eiropas Tiesas tiesnesis Egils Levits, bet opozīcijā esošā partija "Saskaņa" pieteikusi Sergeju Dolgopolovu, savukārt Latvijas Reģionu apvienības kandidāts ir Mārtiņš Bondars.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Egils Levits Mārtiņš Bondars Prezidenta vēlēšanas 2015 Raimonds Vējonis Sergejs Dolgopolovs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form