RAKUS pret Covid-19 sāks vakcinēt arī ģimenes ārstus
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Kāpinot vakcinācijas jaudu pret Covid-19, līdztekus slimnīcas darbiniekiem jau šajās brīvdienās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca (RAKUS) uzņemsies vakcinēt arī ģimenes ārstus, informēja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Apkopojot datus par vakcinēto darbinieku skaitu lielajās universitātes slimnīcās, Latvijas Lielo slimnīcu asociācija (LLSA) vakcinācijas procesu vērtē kā veiksmīgu un raitu, tomēr plāno turpināt skaidrojošo darbu, lai tiktu vakcinēti 70% darbinieku, informēja LLSA valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

Šobrīd atsevišķās nodaļās un struktūrvienībās vakcinēto ārstu aptvere ir pat 100%, norādīja asociācijā.

"Mēs redzam, ka ārsti, māsas un citi speciālisti, tāpat kā jebkurš cilvēks, vēlas skaidri saprast un apzināties visus riskus, kas ir saistīti ar viņu veselību. Tā ir ļoti atbildīga un profesionāla nostāja, tāpēc mēs turpināsim skaidrojošo darbu, lai sasniegtu vismaz 70%," uzsvēra Ābols, piebilstot, ka skaidri redzējām tendenci – pirmajās dienās vakcinētie ir motivējuši arī pārējos apzināties, ka vakcīnas loma ir izšķiroša, lai pasargātu mūsu katra veselību. Ābols stāstīja, ka visi darbinieki pēc vakcinācijas jūtas labi, kas arī iedrošina tos kolēģus, kuri šobrīd ir nogaidošā pozīcijā.

Kā uzsvēra Ābols, Latvijas vadošajām slimnīcām, kurās ir koncentrēti apjomīgi pacientu ārstniecības intelektuālie un arī materiālie resursi, ir ļoti augsta atbildība kopējās veselības sistēmas funkcionēšanas nodrošināšanai. Šobrīd tikai plaša darbinieku vakcinācija var dot lielāku pārliecību, ka arī turpmāk spēsim nodrošināt priekšnosacījumus drošai darba organizēšanai un, protams, arī pacientu drošībai, akcentēja Ābols.

RAKUS ārsti, māsas, sanitāri un arī atbalsta personāls kopš pandēmijas sākuma redz patieso ainu un vīrusa postošo ietekmi uz to cilvēku veselību, kas ārstējas slimnīcas stacionāros, situāciju raksturoja Paeglītis. Viņš uzskata, ka personāla vakcinācija ir vienīgais iedarbīgais risinājums un arī pirmais solis, lai cilvēkiem būtu iespēja saņemt nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus vajadzīgajā apjomā.

"Pārliecinošs vairākums no vakcinētajiem ir ārsti, bet arī pārējie darbinieki arvien aktīvāk jautā un lemj par labu vakcinācijai. Turpināsim vakcinēt slimnīcas darbiniekus ar mērķi preventīvi pasargāt viņus no saslimšanas un iespējami ātrākā laikā mazināt pārslodzi un izdegšanas riskus," skaidroja Paeglītis.

Vakcinācija universitātes slimnīcu darbiniekiem, tāpat kā jebkuram Latvijas iedzīvotājam, ir brīvprātīga. Slimnīcās darbinieku skaits, kas izteica vēlmi vakcinēties, sākotnēji bija mazāks nekā šobrīd vakcīnas saņēmušo skaits.

Tas skaidrojams ar to, ka priekšroka vakcinēties bija tiem mediķiem, kas tieši iesaistīti Covid-19 pacientu ārstēšanā un aprūpē, kā arī ar informētības un izpratnes palielināšanos, norāda asociācijā.

Ziņots, ka piektdien publiskotie Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati liecina, ka ceturtdien pret Covid-19 vakcinēti 734 cilvēki. Kopā vakcinēti 5354 cilvēki.

Tāpat NVD norāda, ka ikdienā publicēto vakcinēto cilvēku skaits var mainīties, jo, saskaņā ar normatīvajiem aktiem, dati par vakcinācijas faktu E-veselības sistēmā tiek ievadīti vienas līdz piecu darba dienu laikā pēc vakcinācijas fakta.

Lai mazinātu Covid-19 izplatību un pulcēšanos svētku laikā, valdība gada nogalē vienojās ieviest komandantstundu un pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 7. februārim.

Latvijā komandantstunda jeb brīvdienu mājsēde stājās spēkā 30. decembrī un ilga līdz 4. janvārim. Šajās dienās no pulksten 22 līdz 5 rītā nedrīkstēja atrasties ārpus savas dzīvesvietas. Tāpat komandantstunda būs spēkā no 8. līdz 10. janvārim, kā arī piektdienās un sestdienās līdz 25. janvārim, kā valdība nolēma ceturtdien, 7. janvārī.

Kā ziņots, Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 21. decembrī paziņoja, ka apstiprinājusi farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES). 26. decembrī Latvija saņēma pirmo kravu ar 9750 farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās vakcīnas pret Covid-19 devām.

28. decembrī Latvijā sākta vakcinācija pret Covid-19, kā pirmajiem to saņemot veselības aprūpes darbiniekiem, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem slimnīcās, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem.

Trešdien, 6. janvārī, EZA apstiprināja arī "Moderna" vakcīnu. ASV kompānijas "Moderna" izstrādātā vakcīna izmēģinājumos parādīja 94,1% iedarbīgumu.

Covid-19 vakcīnas tiks apmaksātas no valsts budžeta. Veselības ministrijas stratēģija paredz, ka Latvijā vakcinācija notiks pakāpeniski. Vispirms vakcinēs medicīnas darbiniekus, savukārt pēc tam sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus, tiem sekos citi cilvēki, kuri ir riska grupās.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija NVD Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form