Tieslietu ministra Dzintara Rasnača (NA) un žurnālista Gundara Rēdera diskusija otrdienas vakarā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "Viens pret vienu", kas bija iecerēta kā sabiedrības uzmanības lokā nonākušās tā dēvētās Stambulas konvencijas apspriešana un skaidrošana, pamatīgi sašūmēja un polarizēja sociālo tīklo lietotājus, liekot mesties aizstāvēt gan ministru, gan žurnālistu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Gan ministrs, gan žurnālists diskusijas gaitā nereti pārmeta viens otram sabiedrības maldināšanu, bet Rēders pamanījās pamatīgi nokaitināt ministru, kurš vairākkārt raidījuma vadītājam pārmeta gan "mobismu", kas, pēc paša Rasnača teiktā esot vardarbība, gan "vecas zupas vārīšanu" jautājot par iesniegumu policijā saistībā ar 1998.gadā notikušo Rasnaču ģimenē, ko ministrs nosauca par vairākkārt sagrozītu folkloras stāstu un kategoriski attiecās komentēt, gan pievērsās Rēdera atalgojuma jautājumam, kā arī viņa profesionalitātei un sagatavotībai raidījumam.Diskusijā tika skarts ne tikai jautājums par Stambulas konvenciju, par kuru Rasnačs teica, ka tā nav parakstāma, jo, lai gan kopumā ar konvenciju viss esot, kārtībā, tomēr esot dažas "pelavas".

Ministrs atzina, ka Latvijai jau ir saistoši vairāki starptautiski dokumenti, kur valsts uzņēmusies pienākumus veikt visu cietušo aizsardzībai, nešķirojot cietušos pēc dzimumiem, bet nosakot īpaši aizsargājamos subjektus, kuri netiek šķiroti pēc dzimuma. Problēma ar konvenciju esot "genderisma iekļaušana". Tas izrietot no konvencijas ievada, teksta un pielikumiem.

Rasnačs sacīja, ka šīs ideoloģijas sludināšana saistīta ar tradicionālo lomu atšķirību noliegšanu, ar tiesību došanu ikvienam pieņemt lēmumu par sociālā dzimuma maiņu – "tas ir rakstīts konvencijas ievadā un pamatots konvencijas sagatavošanas stadijā", sacīja Rasnačs.

Viņš sacīja, ka Tieslietu ministrijas pasūtītā Stambulas konvencijas juridiskā atzinuma autore juriste Baiba Rudevska tiks pieņemta darbā kā ārštata padomniece. Rasnačs arī skubināja Rēderu lasīt šo konvenciju visu kopā, lai saprastu ar to saistītās problēmas.

Vaicāts, kas ir šī "gender ideoloģija" jeb sociālā dzimuma ideoloģija. Rasnačs to skaidroja, sakot, ka tas ir "tradicionālo vērtību noliegums, to vērtību noliegums, kas saistītas ar fizioloģisko atšķirību, ar tradicionālajām vērtībām ar to, ka cilvēki dzimst tā, kā viņi katrs dzimst, viņi dzimst vīrieši un sievietes". Norādot uz citu valstu pieredzi, ministrs pauda bažas, ka sociālā dzimuma principi, transseksuāļu principi tiek ieviesti "ar fizisko fizioloģisko dzimumatsķirību noliegšanu,ar sociālā dzimuma uzsvēršanu".

Ministrs ignorēja Rēdera iebildes, kurš atzīmēja, ka tā nu gluži konvencijā rakstīts vis neesot.

"Sociālais dzimums ir ideoloģija, kas tiek vērsta pret fizioloģiski faktiski tradicionālām vērtībām, kuras ir iedibinātas cauri gadu simtiem. Tā ir kreisi liberāla ideoloģija, kura ir vērsta pret tradicionālajām vērtībām," savu domu formulēja Rasnačs.

Ministrs vērsa uzmanību uz to, ka nevalstisko organizāciju vēstulē par viņa demisijas pieprasīšanu esot tikai viens paraksts, tur neesot pieteikto organizāciju parakstu. Tāpat ministrs kritizēja LTV raidījuma "de facto" sižetu, kurā norādīts uz citas – Rasnača atbalsta vēstules tapšanu uz Nacionālās apvienības politisko oponentu partijas "Saskaņa" deputātes Jūlijas Stepaņenko palīdzes datora, sakot, ka sižets bijis "vairāk nekā smieklīgs". "Ja šo vēstuli raksta cilvēks, kurš iestājas par tradicionālām vērtībām, es viņu nešķiroju pēc politiskās piederības," sacīja ministrs.

Raidījuma noslēgumā tika skartas arī dažas citas tēmas, piemēram, maksātnespējas administratoru ietekmi Rasnača vadītajā ministrijā, kā arī aktualitātēm notariātā, tostarp, jautājumam par nekustamā īpašuma jomas nodošanu notāriem un citām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Latvijas Televīzija Tieslietu ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form