Visi aizsardzības pasākumi, kas preventīvi novērš vardarbību, ir iekļauti Latvijas likumos, pirmdien žurnālistiem skaidroja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ministrs žurnālistiem skaidroja, ka juridiskā analīze par Stambulas konvenciju izraisīja zināmu ažiotāžu "sabiedrības liberālajā daļā". Ministrs izteicās, ka konvenciju ratificējušas tikai 13 no Eiropas Savienības dalībvalstīm un vairāku valstu parlamentos par to ir ļoti smagas diskusijas. Rasnačs pauda, ka lielākās diskusijas pastāv tieši par "gender" jēdzienu.

Ja Latvija virzīsies uz ratifikāciju, atsaucoties uz Satversmi, tas tik un tā iekļauj vairākus riskus, pauda ministrs. "Visi aizsardzības pasākumi, kas preventīvi novērš vardarbību, ir iekļauti Latvijas likumos," stāstīja ministrs, paužot, ka darbs pie šiem problēmjautājumiem turpināsies.

Mēs piedāvājam veikt visu nepieciešamo, lai mazinātu vardarbību, nepievienojoties konvencijai, rezumēja Rasnačs, papildinot, ka patlaban Saeimā ir tikai viena partija, kas pilnībā atbalsta konvencijas ratifikāciju.

Tieslietu ministrijas (TM) parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks (VL-TB/LNNK) stāstīja par ministrijas paveikto, lai mazinātu vardarbību. Viņš atgādināja, ka veikti grozījumi likumā, kas paredz iespēju izolēt no ģimenes vardarbības veicēju.

Nākotnē TM ir jāstrādā pie Preventīvo piespiedu līdzekļu likumprojekta, kas ieviestu jaunus preventīvus mehānismus vardarbības riska un vardarbības novēršanai.

Lielas diskusijas šodien izraisīja veids, kā tika izvēlēti juridiskās analīzes veicēji. TM valsts sekretārs Raivis Kronbergs izteicās, ka divus mēnešus notika diskusijas ar Labklājības ministriju, lai saprastu jautājumu loku, kas ir jāaptver, lai sniegtu šādu juridisku analīzi. Ar Ingu Kačevsku ministrijai bijusi "ļoti liela iepriekšēja pieredze un sadarbība", savukārt Baiba Rudevska, kas veica analīzi, "bija jau savu viedokli iepriekš paudusi sociālajos tīklos, un mēs gribējām divus pretējus viedokļus - Rudevskas ideoloģija bija skaidra".

"Mēs izvēlējāmies cenu aptauju, ko izsūtījām diviem potenciāliem pretendentiem, un saņēmām vienu piedāvājumu," skaidroja ministrijas valsts sekretārs, skaidrojot, kāpēc tika izvēlēts Kačevskas birojs. Viņš piebilda, ka nebija noteikts, cik daudziem autoriem ir jāstrādā pie analīzes - tā ir biroja lemšana, piebilda Kronbergs.

TM valsts sekretārs arī piebilda, ka atzinuma sagatavošanai bija ļoti īss termiņš. Cenu aptauja tikusi izsūtīta marta vidū, un uz to atsaucās Kačevskas birojs. Savu cenu piedāvājumu birojs atsūtīja marta beigās, savukārt analīzei bija jābūt sagatavotai līdz 30.aprīlim.

Kā vēstīts, juridisko analīzi par Stambulas jeb vardarbības pret sievietēm novēršanas konvenciju veica Ingas Kačevskas birojs. Atzinuma noslēgumā kā autore norādīta juriste Baiba Rudevska. Izpildot valdības uzdevumu veikt analīzi par konvenciju, līgumu ar biroju slēdza TM. Analīze izmaksājusi 3000 eiro.

Biroja veiktajā juridiskajā analīzē teikts, ka no juridiskā viedokļa nav atrodams neviens iemesls, kādēļ Latvijai būtu jāparaksta starptautisks līgums, kas neatbilst tās pamatlikumam - Satversmei. Analīzē apgalvots, ka Stambulas konvencija "klaji ignorē" gan Satversmes 112.pantā, gan starptautiskajos cilvēktiesību dokumentos garantētās vecāku tiesības bērnu izglītībā. Turklāt netiekot ņemta vērā arī vecāku reliģijas brīvība, kas ir nesaraujami saistīta ar tiesībām izglītot savus bērnus saskaņā ar savu reliģisko pārliecību un filozofiskajiem uzskatiem.

Jau ziņots, ka vairākas nevalstiskās organizācijas varētu prasīt tieslietu ministra demisiju. Kā pastāstīja resursu centra sievietēm "Marta" vadītāja Iluta Lāce, nevalstiskās organizācijas, kas specializējas cilvēktiesību jautājumos un kritiski vērtē Rasnača līdz šim paveikto darbu - ne tikai Stambulas konvencijas parakstīšanas procesa vilcināšanu -, varētu prasīt Rasnača atkāpšanos.

Lāce skaidroja, ka pēcpusdienā par šādu prasību varētu kopīgi informēt vairākas NVO.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Dzintars Rasnačs Jānis Iesalnieks Tieslietu ministrija VL-TB/LNNK
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form